Cu ocazia participarii la lansarea campaniei PSD pentru alegerile europarlamentare si pentru referendum, presedintele Basescu le-a vorbit social-democratilor despre necesitatea reformarii clasei politice si i-a indemnat sa-si mobilizeze electoratul pentru a se pronunta, pe 25 noiembrie, in favoarea sistemului de vot majoritar in doua tururi. "Dvs. sunteti cel mai mare partid din Parlament in momentul de fata. Iar refuzul celui mai mare partid din Parlamentul Romaniei de a se reforma rapid face din votul uninominal instrumentul care va va ajuta ca peste doua-trei legislaturi sa redeveniti cel mai mare partid", le-a spus Basescu social-democratilor, adaugand: "si dvs. aveti nevoie sa fiti reformati de electorat". seful statului si-a incheiat discursul trimitand o sageata spre presedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, aflat la doar cativa metri distanta. "Vreau sa inchei incercand sa fac un arc in timp legat de Romexpo. Nu stiu daca va aduceti aminte ca in ’90 aici se multumea minerilor, iar astazi, tot aici, discutam de alegeri europarlamentare si vot uninominal", a spus Basescu. Dupa care a parasit sala, lasandu-i pe pesedisti sa comenteze in lipsa sa declaratiile facute.
Presedintele de onoare al PSD a spus ca problema adoptarii votului uninominal nu se rezolva prin referendum, pe care l-a catalogat din nou drept o actiune "pur demagogica", si a facut referire la perioada de dinainte de decembrie ’89. "Amintiti-va, cei care ati votat inainte de 1989, cum ati votat? Nu existau partide atunci, nu am avut liste, noi nu am avut experienta votului pe liste de partide. Pana in 1989 sistemul de vot era uninominal", a sustinut Iliescu. "Exista o anumita limita a decentei si a bunei-cuviinte. Au facut bine organizatorii ca l-au invitat (pe Basescu – n.r.), este un act de normalitate. Pai, isi permite in aceasta adunare sa atraga atentia ca voi (PSD – n.r.) ar trebui sa va reformati? stim foarte bine ce inseamna reforma in viziunea lui, dar macar abtine-te de la asemenea chestiuni si manifesta respect fata de cei carora li te adresezi", a mai spus Iliescu, raspunzandu-i astfel lui Basescu. In ceea ce priveste trimiterea la mineriada din ’90, Iliescu a ca-talogat afirmatia lui Basescu drept "lipsa de cuviinta si cinism".