"Se încheie o eră" - academicianul Constantin Bălăceanu-Stolnici, despre retragerea Regelui Mihai

de Carla Popa , 02 martie 2016 - stire actualizata la ora 19:46, 02 martie 2016
(Foto: universulargesean.ro)

Academicianul Constantin Bălăceanu-Stolnici consideră că prin anunţul retragerii regelui Mihai din viaţa publică "se încheie o eră". "Eu cred că e o tragedie personală, pentru că probabil e foarte bolnav, din câte am înţeles eu", a declarat miercuri, pentru Agerpres, acad. Stolnici. El a adăugat că regele Mihai reprezintă un personaj important în istoria ţării, "un simbol de corectitudine şi de onestitate". "Se încheie o eră", a spus academicianul. 

Consiliul Regal a luat notă de starea de sănătate a regelui Mihai I, care a fost supus recent unei operaţii chirurgicale, suveranul afirmând, într-un mesaj făcut public miercuri, că este sigur că fiica sa "Margareta, Custodele Coroanei, va găsi înţelepciunea şi forţa" de a-l reprezenta şi de a duce la îndeplinire toate acţiunile sale publice. 

"În ultimele săptămâni, am primit vestea unui serios diagnostic medical. Această situaţie vine în anul în care Familia şi Ţara sărbătoresc 150 de ani de la fondarea Dinastiei şi a Statului Român modern. Sunt sigur că fiica mea, Margareta, Custodele Coroanei, va găsi înţelepciunea şi forţa de a mă reprezenta şi de a duce la îndeplinire toate acţiunile mele publice. Am cerut Consiliului Regal să-şi continue menirea şi să prezinte sfatul său Custodelui Coroanei", a transmis regele Mihai I. 

Potrivit unui comunicat transmis de Biroul de presă al regelui Mihai I, Consiliul Regal a luat notă de starea de sănătate a regelui, care a fost supus recent unei operaţii chirurgicale, iar diagnosticele puse de echipa medicală sunt carcinom epidermoid metastazant şi leucemie cronică. "Majestatea Sa urmează un tratament complex şi solicitant, care îl împiedică să apară în public, şi va petrece, de aici înainte, o perioadă de refacere", precizează sursa citată.

Comentarii

  • catavencu

    07 martie 2016 23:56

    Pentru cine nu stie Academicianul Stolnici este frate vitreg cu Mihai. Copil din flori...

    raspunde comentariului
  • catavencu

    07 martie 2016 23:56

    Pentru cine nu stie Academicianul Stolnici este frate vitreg cu Mihai. Copil din flori...

    raspunde comentariului
  • Z

    06 martie 2016 10:00

    Sigur trebuia scris asa exfostul rege fostul presedinte fostul sef de areal etc.Oare care o fi adevarul ca noi stim totul altfel

    raspunde comentariului
  • Grigore

    06 martie 2016 9:18

    O multime de postaci semianalfabeti si fara un minimum de cultura generala ! Mai mult decat atat , toti au creierele infestate cu propaganda diareica bolsevica ! Majoritatea , parca ar primi instructiuni de la satana Stalin . Vai de viitorul ei natiune cu asemenea zombi rataciciti si pe post de cetateni , unicul rol al acestor legume este doar statistic !

    raspunde comentariului
  • Grigore

    06 martie 2016 9:18

    O multime de postaci semianalfabeti si fara un minimum de cultura generala ! Mai mult decat atat , toti au creierele infestate cu propaganda diareica bolsevica ! Majoritatea , parca ar primi instructiuni de la satana Stalin . Vai de viitorul ei natiune cu asemenea zombi rataciciti si pe post de cetateni , unicul rol al acestor legume este doar statistic !

    raspunde comentariului
  • Petru

    05 martie 2016 0:13

    Laurentziu CIOMAG ! Turnatorule ! Dihor sugator de sange ! Ai mai putea sa repeti schita apartamentelor de la Europa libera ? ACADEMICIULE !

    raspunde comentariului
  • Firul de praf

    04 martie 2016 18:56

    Domnule Paul Ionescu, Laurentiu, si cum naiba ti-or mai fi zis, prin dosarele alea. Lasa-ne ! Vezi-ti de treburile dumitale murdare, de notele informative, de schite de apartamente si alte asemenea scarbosenii. N-ai ce cauta aici, decat daca ai vreun enteres, poate vrei sa mai scrii vreo nota informativa. Te rugam frumos, lasa-ne !

    raspunde comentariului
  • IonFaraDeMormant

    04 martie 2016 0:54

    In 1989 cu "onestitate" si "corectitudine" a sustinut intr-o declaratie publica ruperea Transilvaniei de Romaniaciuntirea tarii de catre Ungaria impreuna cu alti 'eroi' ai neamului

    raspunde comentariului
    • Firul de praf

      04 martie 2016 19:05

      Esti sigur de ce zici ? Ai citit cuvant cu cuvant textul declaratiei de la Budapesta, unde scrie negru pe alb, ca Transilvania se va rupe de Romania si se va uni cu Ungaria ? Un asemenea document, sub semnatura celui care, cand era copil mic, a stat pe genunchii regelui Ferdinand I, la poza ? Inca odata te intreb, esti sigur de ce afirmi ?

      raspunde comentariului
  • IonFaraDeMormant

    04 martie 2016 0:50

    "un simbol de corectitudine i de onestitate"-intr-adevar, foarte corect, si-a sporit considerabil averea personala in perioada 1940-1944 si cu achizitia palatului de la Savarsin, in plin razboi cand toti romanii sufereau privatiuni -la conducerea triumviratuluiPogoneanu-Stircea-Georges Duca a sabotat tratativele de iesire onorabila din Razboi a Romanieivz memoriile lui Georges Duca un sfert de milion de soldati romani au fost luati prizonieri si condamnati la moarte in Siberia ascultand ordinele 'MAJESTATII SALE', 170 de mii de soldati romani s-au jertfit dincolo de fruntariile tarii in Ungaria, Cehoslovacia, Austrianu se stie nici astazi ce cauta armata romana acolo elibera Ardealul de Nord ?.. eliberat administrativ de facto abia in 1958 partial si total in 1964....isi pierdusera orientarea in teren probabil la ordinele 'MAJESTATII SALE'vz Larry Watts -Fereste-ma Doamne de Prieteni nu mai vorbim de onestitatea cu care a primit Ordinul Victoria cu Diamante si avioneta cu 2 motoare, de la Stalin, pentru poporul roman lasat in neagra sclavie "Se încheie o eră"