A pus Putin ochii pe România?

de Cristian Campeanu , 31 iulie 2014 - stire actualizata la ora 23:48, 31 iulie 2014
A pus Putin ochii pe România?

Într-o sesiune de întrebări și răspunsuri cu alegătorii, premierul britanic David Cameron a afirmat că „dacă am sta ­deoparte fără a face nimic, mâine Rusia ar destabiliza ţările baltice, ar destabiliza România, vecinii Rusiei ar începe să simtă presiunile acţiunilor preşedintelui Vladimir Putin”. Avertismentul lui Cameron vine la câteva zile după ce directorul SRI, George Maior, declarase că există „posibilitatea propagării unor fenomene negative pe teritoriul României”.

Cameron a comparat acțiunile Rusiei în Ucraina cu comportamentul Germaniei înainte de izbucnirea celor două războaie mondiale. „Cred că trebuie să fie foarte clar ce se întâmplă pe continentul nostru. Anul acesta comemorăm 100 de ani de la izbucnirea Primului Război Mondial, iar acel război a fost despre dreptul unei ţări mici precum Belgia de a nu fi călcată în picioare de vecini. Am fost nevoiţi să învăţăm această lecţie din nou în al II-lea Război Mondial, când acelaşi lucru s-a întâmplat Poloniei, Cehoslovaciei şi altor ţări. În acest fel vedem Europa acum”, a afirmat Cameron.

Cu toate acestea, premierul britanic a respins posibilitatea izbucnirii unui nou conflict armat în Europa. „Am văzut aceste pierderi îngrozitoare de vieţi omeneşti şi a trebuit să ne întrebăm - ce putem face în plus? Nu avem de gând să lansăm al treilea război mondial pentru Ucraina, nu avem de gând să trimitem flota în Marea Neagră, nu dorim o confruntare militară, dar trebuie să utilizăm puterea economică pe care o avem”, a afirmat premierul britanic care a avertizat că „Uniunea Europeană şi Statele Unite trebuie să arate Rusiei că ceea ce face este inacceptabil – inacceptabil pentru Ucraina“.

„De asemenea, este inacceptabil pentru că, dacă am sta deoparte ­fără a face nimic, mâine ar destabiliza ­ţările baltice, ar destabiliza ­România, vecinii Rusiei ar începe să simtă ­presiunile acţiunilor preşedintelui Putin. Până la urmă, Rusia are ­nevoie de Europa şi de America mai mult decât au nevoie America şi Europa de Rusia”, a conchis David Cameron.

Sursele destabilizării României

Avertismentul lui Cameron privind destabilizarea statelor baltice și a României vine la câteva zile după ce directorul SRI, George Maior, afirmase într-un interviu că „atitudinea expansionistă a Rusiei trebuie să constituie un motiv de îngrijorare, principala problemă fiind posibilitatea propagării unor fenomene negative pe teritoriul României”. Cum s-ar putea însă propaga aceste „fenomene negative pe teritoriul României?“. Maior a enumerat câteva dintre posibilele amenințări, printre care „pericolul cibernetic în ce privește infrastructuri critice“, care „va fi relevant în contextul regional”. „Nu cred că vom avea de-a face cu războaie de tip clasic, ci cu acțiuni asimetrice, de tipul atacuri cibernetice, acțiuni informative puternice în teritoriul NATO/UE, acțiuni economice. Acest tip nou de război e mult mai complicat și mai complex decât cel clasic, va afecta pentru mult timp regiunea și trebuie să fim pregătiți”.

Tot la amenințările asimetrice și la războiul ambiguu face referire și un raport al Comisiei de apărare a Parlamentului Britanic dat publicității ieri. Raport întocmit de către această Comisie cere NATO să staţioneze în mod permanent trupe şi material militar în Estonia şi Lituania și recomandă înfiinţarea unui sediul NATO în statele baltice. Raportul consideră situaţia din Ucraina un semnal de deșteptare care relevă „lacune alarmante în situaţia pregătirii NATO” și avertizează că „un atac rusesc neconvenţional, utilizând tactici asimetrice - ultima expresie folosită pentru acest concept este «război ambiguu» - (...) va fi deosebit de dificil de contracarat“.

La scurtă vreme după interviul lui Maior, pe site-ul Vocii Rusiei a apărut un articol semnat de același celebru Valentin Mândrășescu, care sub pretextul unei critici aduse lui Maior și parteneriatului României cu Statele Unite, enumeră câteva scenarii de destabilizare a României din interior și exterior. „Nici pentru o secundă, Maior nu-și pune întrebarea: ce se întâmplă dacă...? Ce se întâmplă dacă Washington-ul nu răspunde la telefon? Ce se întâmplă dacă iarna dispare gazul natural, iar americanii spun doar «descurcați-vă!» și-și văd de treabă? Ce se întâmplă, dacă în interiorul României se formează o enclavă care nu recunoaște autoritatea centrală de la București? Ce se întâmplă dacă începe un război civil în Republica Moldova, iar Găgăuzia este recunoscută drept stat independent de Rusia și Turcia? Ce se întâmplă dacă lovește cel de-al doilea val al crizei economice, iar Germania decide că țările europene care sunt slabe din punct de vedere economic trebuie lăsate să moară?”.

Dintre scenariile lansate de Vocea Rusiei, numai unul este plauzibil. Pericolul separatismului maghiar nu există atâta vreme cât Ungaria și România rămân membre în Uniunea Europeană și NATO. Alunecarea regimului Viktor Orban spre un regim autoritar și apropierea Budapestei de Moscova sunt de natură să îngrijoreze România, dar acțiunile unor agenți pro-ruși cum sunt cei de la Jobbik nu sunt de natură să destabilizeze serios România. Ceea ce nu înseamnă că Rusia n-ar putea încerca să agite lucrurile. Pericolul tăierii gazului este real pentru alte state care depind de gazul rusesc în proporții de peste 50%, nu pentru România, care nu importă decât 25% din necesar din Rusia.În schimb, pericolul destabilizării Moldovei prin încurajarea separatismului găgăuz este unul real. Rușii susțin tendințele separatiste de la Comrat, dar deocamdată nu pot acorda sprijin militar direct. Situația s-ar putea schimba însă dramatic dacă Rusia ar decide să abandoneze orice pretenție că este un stat responsabil care respectă legile internaționale, să ducă până la capăt proiectul „Noii Rusii” și să înainteze militar până la gurile Dunării și Transnistria, o temere exprimată și de președintele Traian Băsescu.

Comentarii

  • ardeleanu'

    02 august 2014 11:07

    pentru "Mărgărita Duicu" - Da' cine-i "domnul Mircea Munteanu", mă juvete ? ...te crezi în basnele olteneshti cu juvetzi "viteji" shi "cinstitzi" ? Ha,ha,ha,ha,ha !

    raspunde comentariului
  • Margarit Duicu

    02 august 2014 4:19

    Foarte corectsi,din pacate,mult adevar in comentariul domnului Mircea Munteanu!.

    raspunde comentariului
  • Floaca

    01 august 2014 17:58

    mai prostavane da cine face fata galbejitilor singuri pe lumea asta in afara de sua?Ma ce debil esti!pai asa filozofule ne-am face fiecare natoul nostru...

    raspunde comentariului
  • Mister X

    01 august 2014 17:53

    Luarile de pozitie de pe-aici sunt sugestive asupra modului in care s-ar termina o confruntare si care va fi viitorul Romaniei. Analfabeti, moftangii si alte soiuri de flecari. Am intrebat de FORTELE ARMATE, singura metoda de respingere a unei agresiuni militare. Ok, am inteles. Descurcati-va cum veti sti. Platiti zdravan parchetele, sereiul, politia si jandarmii, ei va vor salva din ghearele agresorului. Insa, niste insi malitiosi imi ziceau ca alea au fost primele care au pactizat cu armata sovietica de ocupatie si au contribuit din plin la comunizarea Romaniei, prin 1945-1946. Insa, cu gustul poporului nu te pui...

    raspunde comentariului
  • Simona

    01 august 2014 16:49

    Putin e preocupat sa destabilizeze pe toata lumea...dar fiecare pasare pe limba ei piere....

    raspunde comentariului
  • Floaca

    01 august 2014 16:26

    Stii cum i cu nato asta mistere?Daca mane Luximburgu i atacat item ite itempestiv?Are luximburgu port avion port helicopter are luximburgu rachete stratetige trupe de desant colea sa colo iata colo sa...Evident ca ba.Da scoate Luxemburgu banu jos de nu se vede cand vrei bani da Luximburgul!Are Luxemburgu la bani de nu avem noi fire pe cap!Nu zic de chioru saracu.Normal ca Nato 90 la suta e organiztie militara constituanta militara adica prafu si catranu il da unchiu Jo.Da pe de alta parte 90 la suta din organizte e ieuropeana dabea 10 procente o constitue Canada cu Sua da care la real si nu la adevar fac de 10 x mai mult ca celalate stat pentru ca sunt un continent.Adica nu mai e ca pe vremea lu tate ATENSIUNIE ATENSIUNIEE TUUU TU tUUU tUUUU O intrat iebola in sat...sa nu se mancie pruni mere pere sa steie toti in case .Barbati sa iesa si sa care morti-nu ai profi lupta profi uite turci ia 100 de f-35 le rupe cururile la rusnaci galbejiti si betivi numa turci nu mai zic de tari ca Luxemburg daca intra nu mai zic de noi pai noii moral deja am catsigat razboiul deja!Se pune.Si nu s epune chineji pretini nostri cichiceni ioooooooooo...pai numa sa nu auda

    raspunde comentariului
  • Dimijoarei OOObt

    01 august 2014 15:25

    Odata cu esecul Restauratiei din 2012, Putin s-a smintit vazand ca Romania nu mai raspunde la manete ca alta data !! Pusca si cureaua lata, Ah ce KGBist eram odata !S-eram trei, Soljenitin, Eltin si Putin !

    raspunde comentariului
  • Mister X

    01 august 2014 15:08

    Nu mi s-a raspuns la intrebare. Unde e componenta MILITARA a Apararii Nationale ? Cu ce anume sperati sa descurajati o eventuala agresiune ? Concret forte terestre, forte aeriene, forte navale. Ori dati un raspuns concret, ori va duceti la dracul. Aaaa, uitasem. Sperati, cumva, sa va salveze altii ? Nu v-ajunge 1916 si 1941-1945 ? Da, sunt "un simplu debil", pricep greu si uit repede. Deci cu ce iesiti la batalie ? Componenta umana si materiala a Armatei, unde o tineti ascunsa ? Credeti ca aparatul informativ-represiv poate indeplini misiunile Armatei ?

    raspunde comentariului
  • Floaca

    01 august 2014 14:53

    PAi mai debilule care esti tu debil ca un sinplu debil?Nu era cum zic nu era mata nascuta de cand destabili-zaiti-a-si mintea aia ca cand unflatu ala de Ciurcil chisaneam pe oasele lui grase ne-a vandut la Ialta in?Crimeeia...nu numai noi, 400.000.000 de suflete ieuropene ne tot destabileazeazaa rusia aia ce mai e acum destabilizarea.Intreb?Ce e?

    raspunde comentariului
  • Mister X

    01 august 2014 14:52

    Cu adanc respect, va informam ca injurarea adversarului nu face parte din tacticile de razboi, in sensul ca nu aduce nici un rezultat palpabil. In mod concret, va intreb- daca maine, la frontiera, s-aude vuiet de motoare, din partea aialalta, iar daca pe mare se vad nave de desant, cu ce iesiti ? Doresc sa cunosc, in mod concret, efectivele si înzestrarea unitatilor cu care Romania iese la bataie si daca crede ca ar avea vreo sansa. Tare as mai fi curios sa stiu ce sperati sa obtineti, de la fortele pe care le aveti in momentul de fata. Se sperie Putin de Monica Macovei ? S-o fi temând de sri, de dna, de parchet ? De interceptari si de stenograme ?

    raspunde comentariului
  • Floaca

    01 august 2014 14:43

    Imi bag eu pla in cele trii gurite primu in ordine aleatorie e galbejitu putoarea putin pe locu 2 in acelasi sens e perfidul Cameron sexonu pe locul 3 putin mai jos da tot sus si cu aceeasi itensitatte e nenea Maior finu lu Ponta protectorul debilului betiv Traian care mai are chioru 2 saptamani si chica ca frunza udri ca vine toamna!SA-i si sa-l ia Drracu,mantiacas !

    raspunde comentariului
  • Mister X

    01 august 2014 14:36

    Hau hau hau hau. Hauuuuu. Cin` v-a pus sa hipertrofiati aparatul informativ represiv, in dauna componentei militare a Apararii Nationale ? Unde sunt tancurile, aviooanele, bateriile de rachete antiaeriene si fregatele purtatoare de rachete ? Unde ne sunt soldatii adevarati ? O sa mergeti la bataie cu informatorii, cu stenogramele si cu maciucarii mascati. Uitasem sa amintesc, in fruntea lor, pe post de drapel de lupta, sa va puneti transcriptuir dupa convorbirile telefonice ale adversarilor politici.

    raspunde comentariului
  • Ficken Ioana

    01 august 2014 14:35

    Nu cred ca Putina vrea România. Poate sa omoare întâi tot poporulcare e prost sau corupt si abea apoi sa faca ceva cu teritoriul. Sa ma scuze cititorii, dar nu pot sa ma exprim altfel despre un popor care mai alege comunistii, securistii, mincinosii si coruptii la putere.

    raspunde comentariului
  • ioan dumitru

    01 august 2014 13:31

    Romania are nevoie, și urgent, dar și permanent forever, de sprijinul foarte puternic al Germaniei, Italiei, Franței și Spaniei, pentru BLOCAREA PLANURILOR RUSIEI, ANGLIEI ȘI GRECIEI DE CAPTURARE DE CĂTRE RUSIA A IEȘIRILOR LA MAREA NEAGRA ALE ROMÂNIEI ȘI BULGARIEI, DAR, ÎN SPECIAL CAZUL ROMÂNIEI ESTE UN PERICOL ESENȚIAL, DEOARECE ANGLIA, RUSIA ȘI GRECIA AU CELE MAI MARI INTERESE, DINTRE TOATE INTERESELE LOR, DE A BLOCA ACCESUL ROMÂNIEI LA MAREA NEAGRA, deoarece astfel ar bloca și accesul DE PE DUNĂRE la Marea Neagra, forțând TOATĂ EUROPA sa facă importuri-exporturi DOAR PRIN MEDITERANA, prin armatorii greci și englezi, deci cu controlul întregului comerț mondial, prin Anglia și Grecia. Germania ar pierde foarte mult, cel mai mult, dar și Italia, Franța și Spania ar avea de pierdut, PRIN DECĂDEREA PILONULUI LATIN ROMANIA. Dar ne confruntam și cu CREȘTEREA INTERESULUI EUROPEI PENTRU BLOCAREA ACCESULUI MĂRFURILOR ȘI LUMII TURCEȘTI PRIN MAREA NEAGRA ȘI DUNĂRE, deci sunt ÎNSUMATE foarte multe interese ÎMPOTRIVA ACCESULUI ROMÂNIEI LA MAREA NEAGRA, există deci un pericol mortal pentru Romania, fiindcă încetarea accesului la Marea Neagra, va face Dunărea ne-navigabila, și Romania ar sfârși destul de rapid. Din acest motiv, Radu Mazare trebuie depus pe decenii la DNA, și orice alt dement care-și face PROPRIA REPUBLICA din teritoriul județean Constanța al României, dar nici Traian Băsescu, de origine greaca, NU MAI PREZINTĂ NICI UN FEL DE ÎNCREDERE PENTRU ROMANIA. Din acest motiv, ROMANIA ESTE OBLIGATA SA SE PROTEJEZE, LA FEL DE PUTERNIC, ATÂT FATA DE RUSIA, DAR LA FEL ȘI FATA DE ANGLIA ȘI GRECIA.

    raspunde comentariului
  • Mister X

    01 august 2014 11:19

    Sa luam, pe rand, componentele sistemului national de aparare Internele, Serviciile, MApN. Daca le comparam efectivele, s-ar putea sa comparam ca MApN e in inferioritate numerica si financiara alocari bugetare !, in raport cu celelalte componente, anume Interne, SRI si SIE. Asta vine dintr-o anume optiune a cuiva, in conformitate cu care aparatul informativ-represiv are intâietate in fața componentei militare a Apărării Naționale. Pixarii, stenografii, ascultătorii telefoanelor și cățeii care sprijină puterea politică sunt mai importanți decât forțele armate. Așa se explică, spre exemplu, de ce a vorbit Maior și nu DGIA sau Statul Major General. Hau hau hau, hau hau hau. Restul e poveste.

    raspunde comentariului
  • ICA

    01 august 2014 10:57

    Rusia a lasat in '89 mafia si crima organizata ce a ruinat tara, Rusia trebuie sa restaureze legea si pacea in Romania.

    raspunde comentariului
  • xulescu

    01 august 2014 10:51

    ei, na! "a pus ochii"! bai, fratilor, voi nici acum n-ati inteles ca toata tranzitia romaneasca a fost atat de lunga si "frumoasa" pentru ca rusii ne-au tinut ca "zona tampon"? rusii au condus romania dupa ceau prin marionete, baroni si moguli. si putin a lipsit sa ne transforme in adevarata colonie! e dur, dar trebuie sa spunem ca Ro a avut noroc cu rezbelu din yugoslavia, cand NATO ne-a luat mai cu forta din gura rusilor! bineinteles ca rusii nu si-au luat nici de atunci nici ochii si nici mana lunge de pe romania si incearca prin pontalai si voiculesti sa recastige potu... si romanu fluiera inca a vant, neavand nici cea mai vaga idee despre joc si miza....

    raspunde comentariului
  • jaoju

    01 august 2014 10:38

    putinu' e genial tremura omenirea de frica lui barbat adevarat ! si judokan pe deasupra !

    raspunde comentariului
  • Vali

    01 august 2014 9:57

    Da. Insa apoi pune Dumnezeu ochii pe Rusia. Si apoi sa te tii de circuri. Ca cu nea Putin te mai pui, dar cu Dumnezeu, nu!

    raspunde comentariului
  • lui@JOHN DOE

    01 august 2014 9:25

    esti mult prea naiv sau prea mic daca nu ai aflat am mai invatat o data limba rusa si de atunci e plina Siberia de cruci cu nume romanesti si Romania de gropi comune, multe nedescoperite inca...

    raspunde comentariului
  • nik

    01 august 2014 8:45

    Mai bine cu rusii decat cu vestul care ne considera un soi de hartie igenica a a lor. Va dati seama ce piata de desfacere ar pierde.

    raspunde comentariului
  • JOHN DOE

    01 august 2014 8:41

    DAR CNE NU A MAI PUS OCHII PE ROMANIA??, UNGURII SI AMERICANII, IN FELUL ACESTA SE VA DIVIZA TARA, INVATATI SI VOI LB. RUSA, O SA NE FOLOSEASCA, SA NE INTEGRAM MAI USOR