Mitingul Antena 3 din Piața Constituției s-a terminat. Mircea Badea a spus că vor urma și altele

de Mihai Diac, Roxana Petre , 19 februarie 2016 - stire actualizata la ora 22:32, 19 februarie 2016

UPDATE 17,50: Realizatorul de televiziune Mircea Badea a anunțat închiderea mitingului. "Este  o primă ieșire în stradă, vor urma și altele", a spus Mircea Badea. La acel moment, în piață se mai aflau circa 2.000 de oameni, informează HotNews.

În partea finală a mitingului, pe scena din fața Palatului Parlamentului a urcat și interpreta de muzică populară Irina Loghin. Oamenii din piață i-au cântat "La mulți ani", întrucât pe 19 februarie este ziua ei de naștere.

UPDATE 17,00: La această oră, în Piața Constituției se mai află circa 4000 de oameni, pentru mitingul de susținere a postului Antena 3.

Ceva mai devreme, una dintre vedetele postului Antena 3, Dana Grecu, s-a asezat in genunchi pe scena:

"Ei vor să stăm în genunchi. Nu îngenunchem în fața lor. Dar eu pot să stau în genunchi doamnelor și domnilor în fața lui Dumnezeu și a dumneavoastră", a spus Dana Grecu, citată de HotNews.

UPDATE 16,30: "Securiștii sunt aici", a anunțat, în Piața Constituției, Mihai Gâdea, directorul Antena 3. El a mai anunțat că "libertatea e aici" și că alături de protestatari a venit și "stegarul dac".

Potrivit Agerpres, mitingul este avizat de comisia de specialitate a Primăriei Municipiului Bucureşti şi se desfăşoară în intervalul orar 15,00 - 18,30. 

UPDATE 16.00: Cu câteva minute înainte de ora 16, un tânăr a apărut la miting purtând în mână un afiș cu textul "I love ANAF", informează HotNews. Alți participanți la miting i-au rupt afișul. Tânărul a plecat ulterior din piață.

UPDATE 15.38: Numărul protestatarilor din Piața Constituției a ajuns la aproximativ 5000 de persoane, majoritatea de vârsta a treia,  transmite HotNews.

UPDATE 14.57: Aproximativ 1000 de oameni, majoritatea de vârsta a treia, s-au adunat, vineri, în Piața Constituției, în semn de solidaritate cu postul de televiziune Antena 3, potrivit HotNews.

Oamenii scandează "Antena3! Antena3!". La corturile montate în piață au apărut majoritatea vedetelor Antena 3 și Antena 1, însă ele nu au coborât printre oameni, ci stau după gardurile montate în fața corturilor.

UPDATE 14.30: Andreea Berecleanu și Mircea Badea au ajuns în Piața Constituției, pentru protestul organizat între orele 15.00 și 18.00, potrivit site-ului Antena3.

---------------

Un miting organizat de Antena 3 are loc vineri, în Piața Constituției, între orele 15.00 și 18.00, informează Agerpres.

Potrivit purtătorului Purtătorul de cuvânt al Jandarmeriei Capitalei, Georgian Enache, organizatorul a estimat prezenţa la adunarea publică a circa 5.000 de persoane. 

"SC Antena 3 SA organizează, pe 19 februarie, între orele 15,00 - 18,30, adunarea publică intitulată 'Libertatea presei în pericol', în Piaţa Constituţiei, în spaţiul delimitat de forţele de ordine, astfel: între orele 15,00 - 16,00 - afluirea participanţilor; în intervalul orar 16,00 - 18,00 - adunarea publică; între orele 18,00 - 18,30 - defluirea individuală a participanţilor. Organizatorul va înştiinţa posesorii auto din zonă, prin aplicare de fluturaşi, începând cu data de 18 februarie, cu privire la desfăşurarea adunării publice, în vederea eliberării parcării din Piaţa Constituţiei", a precizat Serviciul pentru Relaţia cu Mass-Media al PMB,

Potrivit sursei citate, afluirea şi defluirea participanţilor se va face individual, prin locul special amenajat şi marcat destinat traversării pietonilor, situat în zona Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. 

Citește și: Reacția CSM, în cazul evacuării Antenelor: Declarațiile politicienilor afectează independența justiției

"Jandarmeria va asigura măsurile de ordine publică în zona de desfăşurare a adunării şi respectiv pe traseele de deplasare ale participanţilor la adunare. Dispozitivele vor fi dimensionate în funcţie de numărul de participanţi, pentru a preveni orice acte de tulburare a ordinii publice. Potrivit estimării organizatorului, la adunare vor fi aproximativ 5.000 de participanţi", a declarat purtătorul de cuvânt al Jandarmeriei Capitalei, Georgian Enache.

Miercuri, directorul Antena 3, Mihai Gâdea, anunțase în emisiunea „Sinteza Zilei" că a decis, împreună cu echipa sa,  „să-i cunoască pe oamenii care îi susţin". Totodată, el a invitat telespectatorii la o întâlnire publică, atât pe pagina personală de Facebook, cât și pe pagina televiziunii Antena 3.

Totodată, în acest scop s-a organizat și un eveniment pe Facebook, „Forța noastră ești tu! Haideți să ne întâlnim din nou, să fim împreună, să fim puternici!”. În descrierea evenimentului, reprezentanții televiziunii îi îndeamnă pe susținători să se alăture mitingului, „dacă iubesc libertatea”.

Citește și: Senator PSD: Iliescu a fost în spatele convocării lui Dacian Cioloș în Senat

Am fost zeci de mii în stradă când sărbătoream. Am fost zeci de mii când ne-au lovit sperând să ne doboare. Cu voi am strigat, cu voi am cantat și am aplaudat. Haideți să ne întâlnim din nou! Noi, jurnaliștii Antena 3, vedetele Antena 1 și Antena Stars, va asteptam în Piața Constituției. Abia așteptăm să vă întalnim! Ne vedem vineri? Vino și tu dacă iubești libertatea!”, potrivit paginii evenimentului.

 

Imobilele în care îşi desfăşoară activitatea posturile de televiziune Antena 1 şi Antena 3 trebuie evacuate în termen de cinci zile, în urma notificării primite, luni, de la Direcţia Generală Regională a Finanţelor Publice Bucureşti, care pune în executare sentinţa penală din 2013, rămasă definitivă. 

Citește și: Controversa evacuării Antenelor: Avocatul Poporului s-a sesizat din oficiu

În august 2014 Curtea de Apel Bucureşti i-a condamnat definitiv, în dosarul privatizării Institutului de Cercetări Alimentare (ICA), pe Dan Voiculescu la 10 ani de închisoare, pe Gheorghe Mencinicopschi, fost director ICA, la opt ani, pe Sorin Pantiş, fost ministru, la şapte ani de închisoare, şi pe Corneliu Popa, fost director al Agenţiei Domeniilor Statului, la opt ani de închisoare.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comentarii

  • Cristian

    20 februarie 2016 17:03

    Catena 3 s-a facut de ras cu ostirea sa de zombii .Nu cred ca mai au curajul sa manifesteze cu acele exponate din Cretacicul Timpuriu .

    raspunde comentariului
  • aladin

    20 februarie 2016 11:46

    Reprezentantii ??? asa-zisilor "tineri si frumosi", fara a fi si destepti, oracaie prin mass-media postako-portoka.ka.nie, de sorgine besenistica, cu spume puturoase la boturile nespalate de *** ! De fapt nu a fost nici un participat la meeting ... erau dor holograme ca tati, mame si bunici de slugi ale capitalismului de mahala !

    raspunde comentariului
  • Stoian Gheorghe

    20 februarie 2016 8:52

    Gogosi ! La "Romania actualitat", vineri 19, ora 18, la Radiojurnal cca 300 de partipanti ! Tot vinarei, TVR 1, la Telejurnal, doar imagine nu cred sa fi fost nici 1000 ! Nu sperie ei pe absolut nimeni !

    raspunde comentariului
  • Joaquin Murieta

    20 februarie 2016 2:00

    Draga opinie, Daca tu esti atat de prost incat sa acuzi alti politicieni de stanga pentru ce a furat Basescu cand era de stanga si apoi alti politicieni de dreapta pentru ce a continuat sa fure tot Basescu dupa ce a devenit de dreapta eu nu sunt. Pe undeva ai dreptate, dezastrul Basist a inceput "de stanga" si a continuat "de dreapta" si continua si azi cand Basescu s-a schimbat din nou devenind recent nazist conducator al unui gestapo de judecatori-calai care taie si spanzura prin Romania fara sa poata fi comtrolati de politicienii democratic alesi sau de poporul Roman devenit datorita lor o natiune de hoti si prostituate. Locul meu de munca la fabrica de calculatoare azi inchisa mi la distrus Stolojan pe atunci de stanga azi de dreapta fost si ramas talhar. Era de stanga Basescu cand a vandut flota si si-a insusit banii obtinuti si doar Iliescu fost si ramas de stanga i-a spus politicos ca hotia in folos propriu nu e o atitudine de stanga deci Basescu a devenit de dreapta si a continuat sa fure.

    raspunde comentariului
  • sandu

    19 februarie 2016 22:32

    Rusine !!! de ce nu ati iesit ca sa sustineti VOTUL in doua tururi pentru Locale, adica Primari ???

    raspunde comentariului
  • Jesse

    19 februarie 2016 21:42

    Ma uit la imaginile de la miting...Au incercat cu disperare sa gaseasca si sa filmeze mutre mai tinere, dar acolo au fost doar pensionari! 90. Doar aia mai percuteaza la manipularile lor, de cea mai joasa speta. Cat o sa le mai tina vrajeala? Vor plange in poale la pensionari pana cand aia vor da ortul popii.Dincolo de asta, Iohannis a demonstrat ca este ilegal de prost. A dat o craca sigura tinerii si diaspora pe una care scartiie. Daca a "castigat" niste voturi, alea vor disparea in scurt timp, ca "suporterii A3" nu mai au mult de trait. In schimb cei dezamagiti de el sunt tineri si nu uita.

    raspunde comentariului
  • gica

    19 februarie 2016 20:42

    Bravo gade, Bravo Bade. A-ti reusit voi sa adunati 200-300 de babalaciscuzati expresia, sant si eu un babalac carora lea-ti promis ca veti opri timpul si il aduceti pe Tov. Nicu sa le mareasca pensiile. Acum sa astepte . Poate le mai aduceti si cativa covrigi muiati in lapte, sa le treaca mai repede timpul. Chiar a-ti reusit sa prostiti lumea. Bravo voua huligani nemernici. Lepadaturilor.Asta este vocabularul imprumutat dela haznaua unde va balaciti, imputitiolor.

    raspunde comentariului
    • ionescu

      19 februarie 2016 20:47

      DOAMNA grecu dana, mai bine stateai ....CAPRA, asa te vreau astia doi.

      raspunde comentariului
  • gica

    19 februarie 2016 20:42

    Bravo gade, Bravo Bade. A-ti reusit voi sa adunati 200-300 de babalaciscuzati expresia, sant si eu un babalac carora lea-ti promis ca veti opri timpul si il aduceti pe Tov. Nicu sa le mareasca pensiile. Acum sa astepte . Poate le mai aduceti si cativa covrigi muiati in lapte, sa le treaca mai repede timpul. Chiar a-ti reusit sa prostiti lumea. Bravo voua huligani nemernici. Lepadaturilor.Asta este vocabularul imprumutat dela haznaua unde va balaciti, imputitiolor.

    raspunde comentariului
  • Grigore

    19 februarie 2016 20:11

    Sustinatorii antenelor lui Voiculescu - mosi si babe decrepiti in plina dementa senila , analfabeti de toate etniile si din toate mahalalee adunati pentru 20-30 de lei oferiti de pupincuristii lui Voiculescu . clienti de la spit si Balaceanca , invoiti de Gadea si de Badea pentru cateva ore contra unui covrig si o bucata de salam ! O adunatura jalnica de minti ratacite si bezmetice !

    raspunde comentariului
  • Grigore

    19 februarie 2016 20:11

    Sustinatorii antenelor lui Voiculescu - mosi si babe decrepiti in plina dementa senila , analfabeti de toate etniile si din toate mahalalee adunati pentru 20-30 de lei oferiti de pupincuristii lui Voiculescu . clienti de la spit si Balaceanca , invoiti de Gadea si de Badea pentru cateva ore contra unui covrig si o bucata de salam ! O adunatura jalnica de minti ratacite si bezmetice !

    raspunde comentariului
  • mircea

    19 februarie 2016 18:10

    PATRU MILIOANE DE ANTENIȘTI din cei 7.400.000 au protestat energic în Piața ... ... ...

    raspunde comentariului
  • Vae victis

    19 februarie 2016 17:20

    Destul de tragic sa vezi atata lume in faza terminala.

    raspunde comentariului
  • asistam

    19 februarie 2016 17:20

    la mineriada turnatorilor, nu le ajunge ca au nenorocit o tara! Vorba aia, La vremuri noi, tot noi...

    raspunde comentariului
  • "Securiștii sunt aici"

    19 februarie 2016 17:16

    dar SRI-stii unde sunt? Aceasta-i intrebarea si raspunsul!

    raspunde comentariului
  • pandele

    19 februarie 2016 16:19

    daca eram din capitala ma bagam printre ei sa-l ijur pe base si sa-i vad pe prosti cum reactioneaza ca tare prosti mai sunt

    raspunde comentariului
  • adrian

    19 februarie 2016 15:19

    atentiune, atentiune coloane de 50.000 de oameni ai muncii vin sa apere libertatea presei! URRRAAAAAAAAAA! URRRAAAAAAAAA! se striga "Afara! Afara! Voiculescu afara"!din puscarie! UUURRRAAAA!!! Dom'profesor, nu uita, Doar tu esti salvarea mea!!!! UUURRRAAAAA!

    raspunde comentariului
  • Dadi

    19 februarie 2016 14:56

    OPORTUNITATE extra in TIMPUL LIBER ! Trebuie sa ai o ora , doua libere pe zi, calculator sau laptop, conexiune la internet, multa INCREDERE , CURIOZITATE si multa SERIOZITATE. Noi iti oferim restul, adica programul pe care sa-l folosesti cand vrei, in timpul tau liber si sa castigi bani . SUCCESUL este o stare de spirit pe care o inteleg doar cei bine INFORMATI . Vrei mai multe detalii? Solicita acum informatii la adresa de email cosdadiyahoo.com

    raspunde comentariului
  • Misu

    19 februarie 2016 13:18

    Le recomand locuitorilor din zona sa poarte masti la gura ca de la Haznaua 3 pute urat!

    raspunde comentariului
  • Ne macina o curiozitate turbata

    19 februarie 2016 11:21

    Ce lozinci vor scanda ? Jos Basescu nu pot sa mai strige . Basescu e acum doar un simplu cetatean . Jos Iohannis nu pot sa strige fiindca Iohannis s-a dovedit a fi omul lor . Jos Ciolos ? Ciolos oricum e provizoriu si va fi jos in noiembrie dupa alegeri . Ar fi culmea sa strige Jos Voiculescu , dar ne-ndoim ca i-am putea suspecta de atita inteligenta . Caci dac-ar fi inteligenti nu s-ar uita la Antena 3 .

    raspunde comentariului
  • Sariti lume

    19 februarie 2016 9:45

    Libertatea presei de a fura si mintii in mare pericol....

    raspunde comentariului
    • Joaquin Murieta

      19 februarie 2016 16:28

      Daca adevarul este cenzurat la TV el va fi spus in strada. Daca nu stiai deja iti spun eu ca majoritatea Romanilor sunt constransi sa fure pentru a supra-vietui datorita dezastrului Basist care a distrus toate locurile de munca cinstita. Judecatorii nu sunt supra-oameni de "rasa superioara" Germanica cum ii consideri tu ci doar niste ******* Basiste platite sa extermine poporul Roman format acum din nefericire datorita dezastrului Basist doar din hoti si prostituate.

      raspunde comentariului
      • Stoian Gheorghe

        20 februarie 2016 9:00

        Jegoasa "Murieta" , tot nu tace ! Latre pana poate, degeaba ! La "miting" au fost MAXIMUM 3-400 de decrepiti , in locul celor 5000 "sperati" de "motani". Data viitoare, cand vor mai "manifesta", sa anunte, din vreme cersetorii din Bucuresti si Ilfov, ca li vor da sarmale sau fasole cu carnati, cozonac si tuica fiarta, din partea lui "Felix motanul", altfel, tot asa va fi !

        raspunde comentariului
        • Joaquin Murieta

          20 februarie 2016 18:04

          Ma uit char acum pe poza publicata in ziar si numar participantii. 4998, 4999 si gata i-am numarat pe toti.

          raspunde comentariului
      • opinie

        19 februarie 2016 18:51

        Cu multa politete si deferentza vreau sa va aduc aminte ca imensa mare majoritate a locurilor de munca, probabil si al dvs, banuiesc, au fost distruse imediat dupa 1989 cand intreaga industrie roamneasca a fost pusa pe butuci , distrusa, furata, vanduta pe bani de nimic etc de catre partidele asa zis de stanga de pe atunci. Este adevarat ca nu au facut mare lucru ulterior nici partidele de dreapta, dar poate ar fi mai bine sa fim corecti in tot ce afirmam. e posbil ca dvs sa tineti cu partidele de stanga, in principiu, asta nu e o problema, dar acest lucru nu trebuie sa va faca sa nu vedeti ce s-a intamplat cu adevarat in Romania.

        raspunde comentariului
        • clencix

          19 februarie 2016 20:36

          Locurile alea de munca erau false, erau pe butuci ce cand au fost inventate de comunisti, inventatori ai lucrului de dragul lucrului, sa arate ca dau de lucru la toti, de fatada, singura care conta. Cand fatada a cazut, au cazut si locurile de munca si fabricile de produse de fatada. Si acum politica populista e o politica de fatada, purtata de urmasii comunistilor de ieri. Minciuna creeaza revolta prostilor prostiti, care saracesc fara sa stie de ce.

          raspunde comentariului
  • vasile

    19 februarie 2016 9:36

    Primaria Capitalei ar trebui sa schimbe acum numele Pietei constitutiei in Piata Injustitiei. Nu poti aproba un miting in Piata Constitutiei pentru a protesta chiar impotriva ei. Constitutia nu e si pentru vidanjorii Haznalei3?

    raspunde comentariului
  • Stoian Gheorghe

    19 februarie 2016 9:14

    Daca nu pregatesc, din timp, psicutele "motanului felix" multe portii de papica si tuica fiarta, pentru care sa vina cersetorii Bucurestiului, nu cred ca vor "aduna" nici 500 de analfabeti !