Cea de-a 68-a ediţie a Festivalului de Film de la Cannes şi-a desemnat, duminică seară, câştigătorii, iar trofeul Palme d’Or i-a revenit regizorului Jacques Audiard, pentru “Dheepan”, în timp ce Marele Premiu al Juriului a fost acordat peliculei “Son of Saul”, cu actorul român Levente Molnár, relatează Mediafax.
Lista completă a premiilor celei de-a 68-a ediţii a Festivalului Internaţional de Film de la Cannes (13 – 24 mai):
Competiţia oficială:
Palme d’Or – “Dheepan”, de Jacques Audiard
Marele Premiu al Juriului (Grand Prix) – “Saul Fia/ Son of Saul”, de László Nemes, cu românul Levente Molnár în distribuţie
Premiul Juriului – “The Lobster”, de Yorgos Lanthimos
Premiul pentru regie – Hou Hsiao Hsien, pentru “The Assassin/ Nie Yinniang”
Premiul pentru scenariu – Michel Franco, pentru “Chronic”
Premiul pentru interpretare masculină – Vincent Lindon, pentru rolul “La Loi Du Marché”, de Stéphane Brizé
Premiul pentru interpretare feminină – Rooney Mara, pentru rolul din “Carol”, de Todd Haynes, şi Emmanuelle Bercot, pentru rolul din “Mon Roi”, de Maïwenn
Caméra d’Or – “La tierra y la sombra”, de César Augusto Acevedo
Palme d’Or pentru scurtmetraj – “Waves ’98”, de Ely Dagher
Palme d’Or onorific: Agnès Varda
Un Certain Regard:
Marele Premiu – “Hrútar/ Rams”, de Grímur Hákonarson
Premiul juriului – “Zvizdan/ The High Sun”, de Dalibor Matanić
Premiul pentru regie – Kiyoshi Kurosawa, pentru “Kishibe no tabi/ Journey to the Shore”
Premiul Un Certain Talent – “Comoara”, de Corneliu Porumboiu
Premiul special al juriului (Prix de l’avenir): “Masaan”, de Neeraj Ghaywan, şi “Nahid”, de Ida Panahandeh
Premiile criticii internaţionale – FIPRESCI:
“Son of Saul”, de László Nemes, cu românul Levente Molnár (competiţia oficială)
“Masaan”, de Neeraj Ghaywan (Un Certain Regard)
“Paulina”, de Santiago Mitre (Semaine de la Critique)
Premiile juriului ecumenic:
Marele Premiu: Nanni Moretti, pentru “My Mother”
Menţiuni: “The Measure of a Man”, de Stephane Brize, şi “Taklub”, de Brillante Mendoza
Semaine de la Critique:
Marele premiu – “Paulina”, de Santiago Mitre
Révélation France 4 – “La Tierra y la Sombra”, de Cesar Augusto Acevedo
Aide Fondation Gan à la Diffusion – “Ni le ciel, ni la terre”, de Clément Cogitore
Premiul Découverte – “Varicella”, de Fulvio Risuelo
Premiul SACD – “La Tierra y la Sombra”, de Cesar Augusto Acevedo
Premiul Canal+ – “Ramona”, de Andrei Creţulescu
Cinéfondation:
Premiul I – “Share”, de Pippa Bianco
Premiul al II-lea – “Locas Perdidas”, de Ignacio Juricic Merillán
Premiul al III-lea – “The Return of Erkin”, de Maria Guskova, şi “Victor XX”, de Ian Garrido López
Quinzaine des Réalisateurs:
Premiul Art Cinema – “Embrace of the Serpent”, de Ciro Guerra
Premiul SACD – “My Golden Days”, de Arnaud Desplechin
Premiul Europa Cinemas Label – “Mustang”, de Deniz Gamze Ergüven
Premier Prix Illy pentru scurtmetraj – “Rate Me!”, de Fyzal Boulifa
Menţiune specială- “The Exquisit Corpus”, de Peter Tscherkassky
Carrosse d’Or – Jia Zhangke
Women In Motion Award: Jane Fonda
Queer Palm – “Carol”, de Todd Haynes
Palm Dog – Lucky din “Arabian Nights”, de Miguel Gomes