Ce salariu a încasat şefa TVR în ianuarie

de Carla Popa , 29 februarie 2016 - stire actualizata la ora 00:00, 01 martie 2016
Ce salariu a încasat şefa TVR în ianuarie

Într-o dezbatere pe tema crizei în care se află Televiziunea Română, șefa interimară a TVR, Irina Radu, a declarat că în luna ianuarie a încasat 14.000 de lei salariu. Ea a precizat că acesta este salariul pe care l-au încasat şi ultimii preşedinţi ai Societății Române de Televiziune, deși instituția are de ani de zile probleme financiare grave.  

Irina Radu a mai spus că în luna ianuarie "din păcate, doar 5% din timpul pe care l-am petrecut în instituţie am făcut televiziune, în rest au fost probleme de rezolvat".

În ultima perioadă au avut loc mai multe dezbateri aprinse pe marginea proiectului de modificare şi completare a Legii 41, propus de Georgică Severin, preşedintele Comisiei de Cultură din Senat, ca soluţie salvatoare pentru televiziunea publică, care se confruntă cu o criză finaciară fără precedent, având datorii de aproape 200 de milioane de euro acumulate în ultimii ani.

Citeşte şi: Soluţie pentru ieşirea TVR din criză - modificarea legii de funcţionare a televiziunii publice

Mai mulţi parlamentari şi reprezentanţi ai societăţii civile afirmă însă că adoptarea în regim de urgenţă a acestei propuneri legislative nu rezolvă problema de fond a TVR. Vicepreşedintele Comisiei de Cultura din Camera Deputatilor, Marton Arpad nu crede ca modificarea legii este solutia, ci desemnarea unui consiliu de administratie competent care poate lua masurile necesare redresarii instituţiei. Acesta spunea că nu crede că această măsură va rezolva situaţia televiziunii, singurul lucru pe care îl poate rezolva este faptul că o societate intrată în insolvenţă este mai protejată, idee susţinută de majoritatea liderilor politici.

Parlamentul, Guvernul si conducerea interimarã a TVR caută soluţii pentru redrersarea financiară a Televiziunii publice, situaţia TVR fiind dezbatută săptămâna trecută în Parlament, când au fost discutate mai multe variante care ar putea scoate televiziunea din impas. Una dintre soluţii este modificarea legii insolvenţei, astfel încât să poată fi aplicată si acestei companii. O alta variantă ar fi declararea falimentului Societăţii Române de Televiziune si înfiintarea unei noi structuri.

Prezent la dezbaterea din Parlament, premierul Dacian Cioloş a declarat că este nevoie de măsuri urgente pentru a stopa actualele pierderi de la TVR şi a exprimat disponibilitatea Guvernului în găsirea unor solutii, precizând că ştergerea datoriilor în momentul de faţă – care oricum că n-ar rezolva problema, pentru că în câteva luni TVR ar acumula din nou alte datorii – printr-un sprijin de la bugetul de stat, aşa cum stau lucrurile acum legal, juridic, nu este posibilă, pentru că ar fi considerat ajutor de stat.

Comentarii

  • ec smarandescu ilie

    09 martie 2016 18:37

    toti conducatori tvr au demonstrat cu prisosinta INCOMPETENTA DE A CONDUCE O INSTITUTIE MARE SA AJUNGA LA DATORII DE MILOANE DE EURO -200 SI CULMEA NIMENI NU ESTE VINOVAT CI SE SCHIMBA PERESDINTI SI ATIT POATE ASA ESTE IN DEMOCRATIA CHIORILOR SI LIBERTATEA ORBILOR CE FACE CURTEA DE CONTURI DE NU IMPUTA CELOR VINOVATI SA VA FIE RUSINE IN FATA POPORULUIN ROMIN PRADATORI ==PRADATORI

    raspunde comentariului
  • ec smarandescu ilie

    09 martie 2016 18:37

    toti conducatori tvr au demonstrat cu prisosinta INCOMPETENTA DE A CONDUCE O INSTITUTIE MARE SA AJUNGA LA DATORII DE MILOANE DE EURO -200 SI CULMEA NIMENI NU ESTE VINOVAT CI SE SCHIMBA PERESDINTI SI ATIT POATE ASA ESTE IN DEMOCRATIA CHIORILOR SI LIBERTATEA ORBILOR CE FACE CURTEA DE CONTURI DE NU IMPUTA CELOR VINOVATI SA VA FIE RUSINE IN FATA POPORULUIN ROMIN PRADATORI ==PRADATORI

    raspunde comentariului
  • ec smarandescu ilie

    09 martie 2016 18:37

    toti conducatori tvr au demonstrat cu prisosinta INCOMPETENTA DE A CONDUCE O INSTITUTIE MARE SA AJUNGA LA DATORII DE MILOANE DE EURO -200 SI CULMEA NIMENI NU ESTE VINOVAT CI SE SCHIMBA PERESDINTI SI ATIT POATE ASA ESTE IN DEMOCRATIA CHIORILOR SI LIBERTATEA ORBILOR CE FACE CURTEA DE CONTURI DE NU IMPUTA CELOR VINOVATI SA VA FIE RUSINE IN FATA POPORULUIN ROMIN PRADATORI ==PRADATORI

    raspunde comentariului
  • ec smarandescu ilie

    09 martie 2016 18:37

    toti conducatori tvr au demonstrat cu prisosinta INCOMPETENTA DE A CONDUCE O INSTITUTIE MARE SA AJUNGA LA DATORII DE MILOANE DE EURO -200 SI CULMEA NIMENI NU ESTE VINOVAT CI SE SCHIMBA PERESDINTI SI ATIT POATE ASA ESTE IN DEMOCRATIA CHIORILOR SI LIBERTATEA ORBILOR CE FACE CURTEA DE CONTURI DE NU IMPUTA CELOR VINOVATI SA VA FIE RUSINE IN FATA POPORULUIN ROMIN PRADATORI ==PRADATORI

    raspunde comentariului
  • escobar

    09 martie 2016 9:40

    romania comunista....in capitalism TVR vrea legi COMUNISTE de functionare,respectiv ANGAJATI PE VIATASALARII ENORME INDEXABILE CU RATA INFLATIEICHELTUIELI FARA NICI O JUSTIFICARE a oportunitatii economice,DECI COMUNISM="SA NE DEIE"="de la fiecare dupa POSIBILITATI,fiecaruia dupa NECESITATI"....deja fondul de pensii are un DEFICIT de 4,5 miliarde eurojumatate din pensionari fiind platiti "pe datorie"....inca cateva societati de statregii etc. cu "functionare comunista" si FALIMENTUL STATULUI e "predictibil" !!!!

    raspunde comentariului
  • Antonescu

    09 martie 2016 0:23

    TVR deranjeaza multe cozi de topor bolsevice. Dar de ce nu deranjeaza si cei 85000euroi pe an incasati de lipitoarea Daniela Ungureanu de la OMV pentru consultanta cica? Sau daca are sotul seful SIE agentura dubla i se trece cu vederea?

    raspunde comentariului
  • gheorghe

    08 martie 2016 17:39

    Cautam persoane care doresc sa-si foloseasca eficient timpul liber prin activitati de comunicare si promovare pe internet, de acasa. Cautam persoane care doresc sa aiba propria afacere si castiguri substantiale fara sa-si paraseasca activitatile actuale. Cerinte-Comunicativ, perseverent, ambitios, flexibil, atitudine pozitiva-Abilitati de lucru cu oamenii, dorinta si deschiderea de a invata, abilitati de lucru pe internet. Detalii la adresa gheorghe_fmyahoo.ro

    raspunde comentariului
  • gheorghe

    08 martie 2016 17:39

    Cautam persoane care doresc sa-si foloseasca eficient timpul liber prin activitati de comunicare si promovare pe internet, de acasa. Cautam persoane care doresc sa aiba propria afacere si castiguri substantiale fara sa-si paraseasca activitatile actuale. Cerinte-Comunicativ, perseverent, ambitios, flexibil, atitudine pozitiva-Abilitati de lucru cu oamenii, dorinta si deschiderea de a invata, abilitati de lucru pe internet. Detalii la adresa gheorghe_fmyahoo.ro

    raspunde comentariului
  • Jan

    03 martie 2016 1:17

    pasarica asta murata era in '90 una din cele mai active adepte ale lui ilici iliescu. ce post are?? ce salariu??? cine-i la putere azi???

    raspunde comentariului
  • gigi

    02 martie 2016 19:38

    Graba cu care se doreste "rentabilizarea" acestui mamut miroase de departe a dorinta de utilizare politica in alegerile ce bat la use!Cred ca daca idumnealor i-ar schimba doar denumitrea si i-ar spune din nou " Televiziunea Romana LIBERA" le-ar rezolva acestor atat de grabiti parlamentari dorintele lor subterane.

    raspunde comentariului
  • sorin tomuletiu

    02 martie 2016 18:41

    Castigi bani de acasa! Ce-ai spune dacă ai primi imediat si GRATUIT un exceptional curs care te invata simplu sa castigi bani de acasa? Aceasta este oferta numarul unu un sistem de lectii online si GRATUITE, cu explicatii foarte clare despre cum poti sa castigi bani de acasa! Cere si tu cursul la adresa de email sorin.tomuletiugmail.com

    raspunde comentariului
  • justp

    02 martie 2016 15:13

    da, da, da ..... TVR e in buda si noi incasam salarii ....ce sa mai vorbim !singurul lucru care poate scoate din mizerie TVR e sa inchida repede toate posturile deaiurea si sa ramana doar una care pe baza ,,profesionalismului,, sa se ia la tranta cu celelalte si daca pot supravetui bine daca nu AUTTTTT

    raspunde comentariului
  • vandoreli

    02 martie 2016 13:24

    castiga bani usor de acasa lucrand la calculator !!! detalii viorelpdanyahoo.ro

    raspunde comentariului
  • Stoian Gheorghe

    01 martie 2016 13:16

    Sa-i fie rusine ! Cu asemenea salariu, la Telejurnale TVR "se plange" ca nu ajung banii ! Iar programul este sub orice critica tot "prim-planuri, de luni pana vineri, filme tarziu, in noapte si de proasta calitate Pai cum sa va aju nga banii, daca, probabil si ceilalti , din TVR, iau asemenea salarii "pe masura" ! Si PREA MULTE pe langa TVR 1 si TVR 2, TVR HD, posturile regionale,etc. !

    raspunde comentariului
  • BuLLgaroi cu Ceafa roassa

    01 martie 2016 9:36

    Moldoveanca a falimentat TVR! Daca ma mai lasati inca putin s-o conduc impreuna cu Mircea Dinescu o scoteam pe profit pana la sf anului in curs - an electoral. Ponta nu trebuia sa-si dea demisia!

    raspunde comentariului
  • BuLLgaroi cu Ceafa roassa

    01 martie 2016 9:36

    Moldoveanca a falimentat TVR! Daca ma mai lasati inca putin s-o conduc impreuna cu Mircea Dinescu o scoteam pe profit pana la sf anului in curs - an electoral. Ponta nu trebuia sa-si dea demisia!

    raspunde comentariului
  • BuLLgaroi cu Ceafa roassa

    01 martie 2016 9:36

    Moldoveanca a falimentat TVR! Daca ma mai lasati inca putin s-o conduc impreuna cu Mircea Dinescu o scoteam pe profit pana la sf anului in curs - an electoral. Ponta nu trebuia sa-si dea demisia!

    raspunde comentariului
  • BuLLgaroi cu Ceafa roassa

    01 martie 2016 9:36

    Moldoveanca a falimentat TVR! Daca ma mai lasati inca putin s-o conduc impreuna cu Mircea Dinescu o scoteam pe profit pana la sf anului in curs - an electoral. Ponta nu trebuia sa-si dea demisia!

    raspunde comentariului
  • BuLLgaroi cu Ceafa roassa

    01 martie 2016 9:36

    Moldoveanca a falimentat TVR! Daca ma mai lasati inca putin s-o conduc impreuna cu Mircea Dinescu o scoteam pe profit pana la sf anului in curs - an electoral. Ponta nu trebuia sa-si dea demisia!

    raspunde comentariului
    • Ciprian Birtea

      08 martie 2016 18:24

      E deja pe profit. Anul fiscal 2015 a fost încheiat pe profit.

      raspunde comentariului
  • lili

    01 martie 2016 8:24

    TVR in faliment, Irina Radu are salariu de 3500 Euro!Pentru ce?!Pentru "performante deosebite in managementul" institutiei, evident!TVR rasplateste performantele sefei TVR!Rusine!Asa-i peste tot in instiututiile statului roman!

    raspunde comentariului
  • geo

    01 martie 2016 7:40

    Nici dracul nu mai poate redresa TVR in conditiile actuale. Doar dupa ce jumatate din salariatii si colaboratorii acestei institutii si care o paraziteaza, vor fi dati afara, abia atunci poate incepe renasterea TVR. Nu cu dinozaurii pripasiti de zeci de ani, nu cu toate fufele care si-au gasit aici un loc caldut fara sa priceapa o iota din ceea ce inseamna tv, si cu un manager destoinic neafiliat politic, se poate vorbi de o noua TVR.

    raspunde comentariului
    • Ciprian Birtea

      10 martie 2016 14:47

      TVR a fost redresat deja. A terminat 2015 pe profit. Problema este că TVR are datorii prea mari, pe care nu le poate acoperi, și din acest motiv are conturile blocate de ANAF.

      raspunde comentariului
  • Ce rusine!

    29 februarie 2016 23:05

    exceptie emisiunea ''Profesionistii'' , TVE ar trebui inchisa de indata.