Decizia CCR o va salva pe Elena Udrea de pușcărie?

de Ondine Ghergut , 10 martie 2016 - stire actualizata la ora 08:30, 10 martie 2016

Elena Udrea ar putea beneficia de pe urma deciziei CCR de anulare a interceptărilor realizate cu suportul tehnic al SRI în dosarul Microsoft în care este acuzată de spălare de bani și fals în declarații de avere.

Citește și: De ce va crea Curtea Constituţională haos în justiţie

În comunicatul pe care DNA l-a postat pe site pentru a anunța începerea urmăririi penală față de Elena Udrea este scris negru pe alb că procurorii au beneficiat de „sprijin de specialitate din partea Serviciului Român de Informații” (vezi dovada în galeria foto de mai sus).

Citește și: Vlasov, unul dintre posibilii beneficiari ai deciziei CCR de eliminare a SRI din probațiune

Dacă avocații vor cere eliminarea probelor obținute cu sprijinul SRI în dosarul Microsoft, Elena Udrea poate scăpa de condamnare în cazul în care restul probelor nu sunt suficiente. 

În dosarul Microsoft, Elena Udrea este acuzată că ar fi intermediat mita de 9 milioane de euro pe care fostul ei soț, omul de afaceri Dorin Cocoș, le-a cerut-o lui Claudiu Florică și Dinu Pescariu. Dorin Cocoș se angaja ca firmele susținute de Claudiu Florică să încheie contractul de licențiere Microsoft cu Ministerul Comunicațiilor, conform referatului procurorilor DNA.

Citește și: Probe ZDROBITOARE împotriva Elenei Udrea: circuitul banilor în conturi, interceptări și denunțuri

Citește și: Soluția care ne costă un miliard de euro: decizia de neconstituționalitate a interceptărilor se aplică parțial și retroactiv

 

 

 

Comentarii

  • dexter

    11 martie 2016 7:31

    Asa ceva nu se poate , O Persoana de rand .. daca fura o gaina primeste intre 2-3 ani de inchisoare , Ei care fura MILIOANE De EURO , nu le face nimeni nimic ,

    raspunde comentariului
  • crestinul

    11 martie 2016 7:26

    o lege nu poate fi data retroactiv. Supravegerea convorbirilor exista in toata lumea, problema cheie este cine are acces la informatii. Deci dupa cum declara dl Basescu zilele trecute cele doua doamne "super" se pare ca au cazut la pace. Problema este ca Dna Udea va scapa turma..... deci nu mai sunt probleme vicioase in sistem ...

    raspunde comentariului
  • recunoasteti personajele?....

    10 martie 2016 18:59

    ZOE Judecă-mă, Fănică, judecă-mă... plânge. Da, așa e... am fost o copilă... am făcut o nerozie fără seamăn dar acuma trebuie îndreptată. Fănică, dacă mă iubești, dacă ai ținut tu la mine măcar un moment în viața ta, scapă-mă... scapă-mă de rușine! Nea' Iancu, saracul.....

    raspunde comentariului
  • Urechelnita

    10 martie 2016 15:37

    Sper sa nu scape nici madam Udrea si nici Flutur , care are banii ascunsi la o banca din Elvetia . Cateva milioane de euro , din '' salariul '' de bugetar .

    raspunde comentariului
  • vero

    10 martie 2016 12:27

    Udrea nu este asa de importanta importante sunt firele care duc de la ea, o mica rotita pe traseul banilor, catre toti mai marii politicii.

    raspunde comentariului
  • alex

    10 martie 2016 10:17

    daniel morar isi salveaza fostii prieteni elena udrea si traian basescu. rusine!

    raspunde comentariului
  • de rasu lumii

    10 martie 2016 8:54

    BASESCU O DECEPTIE.bai ce inseamna SRI? un serviciu care da informatii. Adica aia daca gasesc ca niste parlamentari din Romania cu dubla cetatenie vind interesele economice ale Romaniei tzarii unde au ei etnia ce trebuie sa faca SRI? CCR si-a depasit atributiile de cand au pe doamna aia susceptibila a fi rusoica sau agenta rusilor si altii ai hungurilor si altii ai hebreilor.Dati ba lege de incompatibilitatea, Daca ai doua cetatenii esti INCOMPATIBIL a fi functionar sau politician in statu ROMAN si poti trada una din tzari

    raspunde comentariului
  • vasile

    10 martie 2016 8:43

    Dacă interceptările sunt declarate neconstituționale, înseamnă că faptele nu s-au petrecut ? N-a furat, n-a spălat bani pentru că SRI n-avea voie s-o prindă ?

    raspunde comentariului
  • lili

    10 martie 2016 8:39

    Bineinteles ca DA!Scapa si madam Udrea, scapa si Hrebenciucii, scapa toti penalii care ne-au furat vietile de 26 de ani!CCR a facut-o cu dedicatie, o dedicatie pentru HOTII care fura de 25 de ani Romania si care au facut averi uriase din furat!Rusine, CCR!

    raspunde comentariului
  • Vraiste statala

    10 martie 2016 7:16

    Cand distrugi o natiune nu mai conteaza gozul.

    raspunde comentariului
  • Ne macina o banuiala sinistra

    10 martie 2016 0:16

    Ca anume pentru ea a torpilat CCR regimul interceptarilor . Cit timp sef la CCR este Zegrean , totul este posibil . Lupta cu coruptia trece pe planul doi iar asta nu displace nici Parlamentului , nici fostului presedinte Basescu si nici infractorilor . De Udrea nu mai vorbim .

    raspunde comentariului
  • Fraier

    09 martie 2016 21:57

    L-a salvat o data pe Basescu si acum ii fac jocul din nou, salvandu-i trezoriera !