DNA: Şeful Poliţiei s-a prezentat la Guvern, la solicitarea premierului, să discute cu Duicu

de Rl online , 29 iunie 2014 - stire actualizata la ora 21:20, 29 iunie 2014
DNA: Şeful Poliţiei s-a prezentat la Guvern, la solicitarea premierului, să discute cu Duicu

Procurorii DNA spun, în referatul din 27 iunie pentru prelungirea arestării lui Adrian Duicu, fostul şef al CJ Mehedinţi, că Petre Tobă s-a prezentat la Guvern, pe 13 iunie, la solicitarea premierului Victor Ponta, pentru a discuta cu Duicu, transmite mediafax.ro.

Procurorii DNA precizează că "mai multe persoane au fost audiate în calitate de martor şi au fost solicitate înscrisuri de la mai multe instituţii, mijloacele de probă astfel administrate confirmând situaţia de fapt".

În acest sens, ei menţionează, printre altele, "declaraţia martorului Tobă Petre, inspectorul general al Poliţiei Române, din care rezultă faptul că s-a întâlnit cu inculpatul Duicu Ioan-Adrian în sediul Guvernului, prilej cu care acesta din urmă a făcut 'aprecieri pozitive' la adresa inculpatului Ponea Constantin Stefan (fostul şef al Poliţiei Mehedinţi, n.r.)".

Potrivit referatului DNA citat, la data de 20 martie 2013 fostul şef al Consiliului Judeţean (CJ) Mejedinţi i-a cerut lui Doru Dumitrescu, la acea dată adjunct al secretarului de stat în cadrul Ministerului Afacerilor Interne, şef al Departamentului de Ordine Publică în cadrul aceluiaşi minister, să discute cu Petre Tobă în sensul de a obţine promovarea lui Ştefan Ponea, şeful Inspectoratului de Poliţie al Judeţului (IPJ) Mehedinţi la data faptelor, într-o funcţie de conducere în cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române (IGPR).

Cei doi au purtat o altă discuţie pe aceeaşi temă şi pe 3 aprilie 2013, stabilind să se întâlnească şi să discute în ziua următoare, discuţie la care urma să participe şi Ponea.

"Ţie ţi-a rezervat director adjunct la Ordine Publică"

La data de 11 iunie 2013, Duicu îi comunică lui Dumitrescu că, pe data de 13 iunie 2013, intenţionează să meargă la premier: "Mă duc la premier dimineaţă şi o să-l pun şi pe premier să sune, că eu vreau să-l stabilizez pe acesta bine acia", se arată în referat.

La data de 13 iunie 2013, Duicu s-a deplasat la Bucureşti, fără a fi însoţit însă de şeful de atunci al IPJ Mehedinţi, spun procurorii.

"Aici, de la cabinetul prim-ministrului, l-a sunat pe numitul Ponea Constantin Ştefan, transmiţându-i că la premier se află ministrul afacerilor interne. Apoi, numitul Duicu Ioan-Adrian i-a transmis lui Ponea Constantin Ştefan un SMS, transmiţându-i că prim-ministrul l-a chemat pe Tobă Petre la Guvern. La solicitarea prim-ministrului, numitul Tobă Petre s-a prezentat la Guvern, prilej cu care aici s-a întâlnit cu numitul Duicu Ioan-Adrian, care i-a solicitat menţinerea temporară a numitului Ponea Constantin Ştefan în funcţia deţinută şi promovarea sa ulterioară în funcţia de director adjunct al Direcţiei Ordine Publică, solicitare cu care numitul Tobă Petre s-a arătat de acord", se arată în referatul procurorilor.

Aceştia mai spun că, în aceste împrejurări, fostul şef al CJ Mehedinţi, folosindu-se de autoritatea conferită de poziţia sa în cadrul Partidului Social Democrat, a obţinut folosul pe care i-l promisese fostului şef al poliţiei judeţene.

"Apoi, numitul Duicu Ioan-Adrian l-a sunat pe numitul Ponea Constantin Ştefan, comunicându-i rezultatul întâlnirii avute cu Tobă Petre: 'ţie ţi-a rezervat director adjunct la Ordine Publică şi-l ţine până te hotărăşti tu să pleci de-acolo şi i-am spus: nu pleacă acum de aicea…ştia subiectul de ea, că vrea să vină la Parchetul General, că la DNA a avut o problemă şi n-a pus-o acolo…deci e absolut ok, o să urmeze treaba aia cât de curând; cealaltă zic; ceea ce te interesează cel mai mult'", se mai spune în referat.

Procurorii notează că, în acest fel, Duicu i-a transmis lui Ponea că, în viitor, acesta va obţine şi folosul vizat pentru soţia acestuia, Elisabeta Ponea, respectiv ocuparea unei funcţii de conducere în cadrul unei structuri de parchet din Bucureşti.

Cu privire la aceeaşi întâlnire, Duicu i-a transmis şi lui Doru Dumitrescu: "l-a chemat acolo şeful al mare, l-a chemat acolo la Guvern; şi a venit acolo; ok", se mai spune în referat.

Comentarii

  • raul marius

    30 iunie 2014 10:23

    sa urmeze acum ,procedurile legale,pentru arestarea derbedeului mincinos ponta,care dupa cum se vede a fost dovedit ca si SEFUL CEL MARE,din biroul lui ponta !!!

    raspunde comentariului
  • raul marius

    29 iunie 2014 21:22

    cite dovezi ,mai sint necesare ,pentru ca justitia sa-l cheme la ordine ,pe borfasul iresponsabil ponta,in situatia in care dovezile sint din ce in ce mai clare ,CA ESTE UN BORFAS !!!

    raspunde comentariului
  • lui @Consatntin Pavelescu

    29 iunie 2014 18:34

    Multi"daca" si "eu cred ca" in postarea ta. Dar daca te duci la Antena3,ei te vor crede pe cuvant si diseara, daca ajungi repede, vom avea in direct "noi dovezi in cazul lui Basescu"pe ecrane jumate galbene...

    raspunde comentariului
  • dorinteodor

    29 iunie 2014 18:15

    n-am inteles nimic din articol. de cind exista lumea asta si in toate tarile, anumite functii s-au obtinut prin relatii si interventii si asa va fi in vecii vecilor in toate tarile si in toate guvernele. citim de functionari care-si pierd posturile pentru ca partidele din care fac parte au iesit de le guvernare. isi imagineaza cineva ca vreodata in tara romaneasca posturile se vor obtine altfel decit pe "merit"? care "merit"? pai meritul de a fi inscris in partidul aflat la putere....

    raspunde comentariului
  • Constantin Pavelescu

    29 iunie 2014 18:02

    Asa cum banuiam cazul cu cumatru nu e singurul caz in care Traian Basescu e implicat la ICCJ a fost dezvaluit faptul ca Traian Basescu a primit in 2009 doi saci cu bani de la primarul Florea din Targu Mures pentru ca dosarele sale de coruptie sa fie inchise M-am prezentat la Inalta Curte de Casatie si Justitie cerand stramutarea procesului din cauza faptului ca la Curtea de Apel Bucuresti lucrurile sunt foarte incurcate. Dosarul meu, cu eludarea sistemului ECRIS a fost repartizat unor judecatori care in opinia mea sunt obedienti puterii. Documentatia este in cererea mea de stramutare a procesului. Am rugat-o pe doamna presedinta, cand mi-a dat cuvantul, sa incep discursul cu un citatLucrul pentru care il acuz deocamdata este anturajul in care a intrat si inchei asigurandu-va ca intre nevoia de consolidare a Justitiei si reflexul firesc de a-mi apara fratele aleg consolidarea Justitiei. Citat din presedintele Romaniei, domnul Traian Basescu, discurs din data de 19 iunie 2014, cu ocazia scandalului legat de mita pe care a luat-o fratele acestuia. Eu m-am dus la Inalta Curte de Casatie si Justitie in speranta ca voi gasi intelegere si dosarul va fi stramutat de la Curtea de Apel Bucuresti, unde lucrurile sunt foarte incurcate si mi se pare ca judecatorii sunt santajati, iar aici la Inalta Curte Completul CC8, format din doamnele judecator Marcu Simona, Bogasiu Gabriela si Stanisor Denisa, m-a ascultat, iar cand am inceput sa citez din doamnul presedinte, doamna presedinta m-a intrerupt, ca nu are legatura cu dosarul. Or, eu i-am spus ca are legatura cu dosarul, deoarece totul este legat de acest dosar. Si informatii de la nivel inalt, de la un avocat care este in preajma puterii... A venit acel avocat si mi-a spus un lucruimi pare rau ca trebuie sa ti-o spun eu, dar s-a hotarat la nivel foarte inalt sa nu mai fi primit in sistem.Am continuat in instanta spunandu-i doamnei judecator Marcu Simona ca, la sfarsitul anului 2009, un ofiter din serviciile secrete mi-a relatat faptul ca Traian Basescu a participat la inaugurarea fabricii de saltele din Ludus. Cu acest prilej, primarul Dorin Florea, vicepresedintele PDL si omul sau de incredere, Claudiu Maior, i-ar fi dat lui Traian Basescu doi saci plini cu bani, saci care ar fi fost incarcati in masina prezidentiala de catre ofiteri SPP. Daca informatiile primite de la acel ofiter de informatii, cum ca Traian Basescu a primit doi saci cu bani de la Florea sunt reale, si cer organelor abilitate sa verifice acest lucru, pentru ca undeva trebuie sa existe niste filme sau inregistrari ale acestor evenimente, daca aceste informatii sunt reale, rezulta ca Traian Basescu a folosit DNA pentru a se imbogati. Eu nu cred ca toti banii aia au mers in campania electorala. Nu am date despre sume. Tot ce mi-a spus acel ofiter a fost doi saci plini cu bani si cate o valiza plina cu bani care pleaca saptamanal pentru Bucuresti. Eu nu cred ca informatiile pe care le-am tratat cu superficialitate, acelea ca Traian Basescu ar fi primit bani de la Dorin Florea, acum nu cred ca nu sunt adevarate. Eu stiu ca in serviciile secrete exista romani adevarati si am incredere ca vor face tot ce trebuie. Daca exista probe ca Traian Basescu a primit bani de la Dorin Florea, la Ludus, in anul 2009, ar fi bine ca acele probe sa iasa la lumina.

    raspunde comentariului
  • dottore plagiatore

    29 iunie 2014 17:40

    facea trafic de influenta la greu din propriul birou de premier, iar in pauze iesea la televizor sa-i ceara lui Basescu demisia de onoare pt manariile lui Mircea B. Acum se da erou luptator pe frontul din Afganistan ..

    raspunde comentariului
  • name

    29 iunie 2014 16:55

    Achiziii în totalitate legale la CFR Călători, marcă înregistrată Carmen Maria Popescu Un offshore cu sediul în Ciudad de Panama, adică Republica Panama, având un capital social de 1.000 de dolari i un birou în Geneva, Elveia, a încheiat cu CFR Călători un acord-cadru în valoare finală de 1.750.950 dolari SUA.Acordul prevede livrarea de piese pentru locomotive diesel electrice. Firma câtigătoare se numete Electric Diesel Locomotiv Corporation i a fost singura companie care a trimis o ofertă în cadrul procedurii de atribuire organizate de CFR Călători. Procedura aleasă de conducerea CFR Călători a fost de tip negociere, cu publicarea unui anun în prealabil pe portalul achiziiilor publice i în jurnalul european de profil, reprezentanii CFR Călători precizând că au optat pentru această variantă - prevăzută de legislaia în domeniu - i nu pentru cea a licitaiei deschise tocmai pentru a putea trage în jos de pre. Cu toate acestea, oferta offshore-ului a fost declarată admisibilă, iar valoarea finală a contractului a fost mai mare decât estimarea iniială a contractului. Astfel, estimarea iniială a valorii contractului - suma pe care efii CFR Călători au preconizat că o vor cheltui cu acest acord-cadru - a fost de 1.716.483 dolari fără TVA, dar valoarea finală a fost de 1.750.950 USD fără TVA. O diferenă peste valoarea contractului de 34.467 de dolari americani.

    raspunde comentariului
  • dan mihaescu

    29 iunie 2014 16:30

    Intradevar, premierul are vadit o mare problema penala, intrucat cf. DNA exista deja un minimum de probe pentru a fi cercetat in calitate de inculpat pt sav. inf. prev si ped. de art. 267 C.p - Omisiunea sesizarii. Art. 267 C.p Functionarul public care luand cunostinta de savirsirea unei fapte prevazute de legea penala in legatura cu serviciul in cadrul caruia isi indeplineste sarcinile, omite sesizarea de indata a organelor de urmarire penala se pedepseste cu inchisoare.... Daca probele sunt certe și irefutabile, atunci DNA va fi obligat prin lege sa-l cerceteze chiar si numai pentru aceasta infractiune posibil sa fie constatate eventual si alte infractiuni, de exemplu de coruptie in modalitatea luare de mita atat pe premier care este functionar public in context penal cat si pe toti ceilalti functionari publici care nu s-au conformat prescriptiilor legale seful cancelariei, seful politiei romane, secretarii de stat din minister etc.

    raspunde comentariului
  • Trahanache

    29 iunie 2014 16:07

    In 2015 sper sa-l vad pe Ponta coleg de "academie" cu mentorul si indrumatorul sau de doctorat-plagiat, Nastase! Astea sunt dovezi verificate si confirmate de DNA, nu colaje audio-video montate la Grivco si aduse drept dovezi beton la Antena 3! Apropo, Antena 3 doarme??? Nu da nici un filmulet cu Ponta, Toba si Duicu??? A, sigur, am inteles, are ordin de la Varanu sa nu dea din casa...

    raspunde comentariului
  • police

    29 iunie 2014 15:50

    poate a fost o crima fara autor ce trebuia rezolvata de seful politiei romane.

    raspunde comentariului
  • Mihai1

    29 iunie 2014 14:46

    MIHAI 2 ce mai fac Antenele ?? Cum se mai simte Gadea ?? Cati bani ai luat pe postare de la Varanu ?? Daca nu ai luat bani inseamna ca nu esti PSD nasol , daca persoanele implicate au ajuns in functiile respective si traficul de influenta a existat domnul Plagiatore are probleme mari de tot mult mai mari ca Basescu care vor astia sa-l bage la mititica pt faptele fratelui ..... deja astia spalati pe creier de Antene au inceput sa plateasca taxe peste taxe puse de catre cei iubiti din USL PSD nu era bine inainte cand nu plateati atatea taxe acum este bine a crescut salariul cu 2 si taxele cu 20

    raspunde comentariului
  • Violeta

    29 iunie 2014 13:55

    Inseamna ca mitomanul s-a lins pe bot in ceace priveste candidatura la pezidentiale.

    raspunde comentariului
  • MIHAI 2

    29 iunie 2014 12:44

    Ponta a promis ca se va influența pe sine insusi. Slabutz de tot ! Mai bine ati relua povestea aia cu PROCURORUL PANAIT care , cazut pe caldaram, si neavand suficient sange la indemana si-a imnuiat degetul in fund si apoi a scris pe asfalt cu litere **** PONTA M-A IMBRANCIT ! II ROG PE PRIMARUL BASESCU SI PE ONEGISTA MACOVEI SA MA RAZBUNE REFORMAND JUSTITIA. SA-L BAGATI PE NASTASE LA INCHISOARE , IAR FETEI ACELEIA BLONDE - AVOCATA CARE SI PE MINE M-A FACUT LA UN PRET REZONABIL IN BUDA DE LA TRIBUNAL - SA-I FACETI PARTID POPULAR. 12.09 2003.