EXCLUSIV. Florin Salam, regele fals al căutărilor Google. Cum dezinformează revista americană TIME

de Alexandra Jeles , 23 decembrie 2015 - stire actualizata la ora 19:27, 23 decembrie 2015

Revista americană TIME a prezentat, miercuri, un infografic cu cele mai căutate personalități în anul 2015 în fiecare țară bazat pe datele din Google, din care reiese că România este o țară de maneliști, iar Florin Salam este cel mai popular nume din căutările pe Internet.

Graficele pe care Google România le-a prezentat săptămâna trecută arată însă altceva: Simona Halep este în topul personalităților căutate în 2015 în România, iar Florin Salam nu se află nici măcar în top 10. Reprezentantul Google România, Gabriela Chiorean, a confirmat aceste date pentru România liberă.

Florin Salam nu apare nici în topul personalităților și nici în topul căutarilor generale realizat în anul 2015 pe Google, potrivit datelor furnizate de gigantul IT (printscreen în galeria foto de mai sus)

România liberă a trimis un mesaj de sesizare către redactorul Megan McCluskey de la revista Time care a scris acest articol pentru a afla care este sursa materialului și pentru a cere corectarea informațiilor prezentate. Autoarea articolului nu a prezentat criteriile după care a fost realizat clasamentul. Este posibil ca Florin Salam să fie pe primul loc în căutărilor simple, nu și pe baza căutărilor de știri, căutărilor de imagini sau căutărilor de pe Youtube.

Citește și: Care au fost PERSONALITĂȚILE cele mai căutate cu GOOGLE, din fiecare țară, în anul 2015

Cele mai populare personalități ale anului 2015 în căutările făcute de români în Google sunt Simona Halep, Elena Udrea, Gabriel Cotabiţă, Vadim Tudor şi Mihaela Rădulescu. Clasamentul este completat de Oana şi Mărioara Zăvoranu, Dacian Cioloş, Robbie Williams şi Stephen Hawking. 

Topurile realizate de Google România cuprind rezultatele agregate din două tipuri de liste de căutări: căutări în trend (acestea sunt căutările care au înregistrat cea mai mare creștere de trafic în 2015, în comparație cu 2014) și cele mai căutate (în această listă se regăsesc termeni care au înregistrat cel mai mare volum de căutări în 2015).

Citește și: Top Google: Cele mai populare personalități în 2015

 

 

Comentarii

  • Viorica Bălteanu

    05 ianuarie 2016 14:29

    Hai, Simona Halep!

    raspunde comentariului
  • Regele

    25 decembrie 2015 15:37

    Hai mo ca rad si cu spatele, adica Stephen Hawking e cautat de romani??? Lasa asa cu Salam pe primul loc nu va fie rusine de el ca doar face show si ne place, asta-i romania

    raspunde comentariului
  • Mircea Ordean

    23 decembrie 2015 22:37

    GLUMA SERII.TITLU se înțelege că EXCLUSIV... Cum dezinformează revista americană TIME...Revista americană TIME a prezentat, miercuri, un infografic cu cele mai căutate personalități în anul 2015 în fiecare țară bazat pe datele din Google, din care reiese că România este o țară de maneliști, iar Florin Salam este cel mai popular nume din căutările pe Internet....Cei de la RL fiind sfinții în persoane....După ce dau de pereți cu revista americană, la urmă gazetarii din fosta Casă a Scînteii procedează precum într-un vechi șlagăr.Unde diseurul plîngea a-și fi zărit iubita la braț cu altcineva, pentru ca la final melodie să fabrice o speranță Poate că totuși, totuși sînteți frați....Autoarea articolului din Time, n. MO nu a prezentat criteriile după care a fost realizat clasamentul. Este posibil ca Florin Salam să fie pe primul loc în căutărilor simple, nu și pe baza căutărilor de știri, căutărilor de imagini sau căutărilor de pe Youtube..httpwww.romanialibera.roactualitateevenimentexclusiv--romania---o-tara-de-manelisti--cum-dezinformeaza-revista-time--402829.PSNu vă așteptați să dați pe-acolo de-un link spre articolul americanilor...

    raspunde comentariului
  • vaporeanu

    23 decembrie 2015 20:14

    Cum sa faci bani in timpul liber! Oportunitatea anului vine acum printr-un senzational curs online si GRATUIT care te invata repede si usor cum sa faci bani in timpul liber! Citesti cateva lectii foarte captivante care te invata pas cu pas cum sa faci bani in timpul liber! Cand vrei si tu foarte mult acest curs, cere mai multe informatii la adresa de email gheorgheneculayahoo.com

    raspunde comentariului
  • Salam vs Bach

    23 decembrie 2015 16:33

    80 la suta din romanii cu net asculta manele pe youtube.

    raspunde comentariului
  • Grigore

    23 decembrie 2015 15:59

    Oricum , americanii nu sant departe de adevar !Manelele sant in topul preferintelor muzicale! Canalele TV cele mai vizitate-- canal D , Acasa , emisiunile cu Teo , Brancu , Capatos , Sanziana Buruiana , Tonciu si alti intelectuali de marca ! Nu se ingramadeste niumeni la Mezzo , National geografic , Digi World , etc Cine sant majoritatea cetatenilor telespectatori si cu drept de vot ? ii puteti vedea la ,,Vax populi '' din cadrul emisiunii Starea Natiei a lui Dragos Patraru , pe TVR1 la ora 22si 30m !

    raspunde comentariului
  • Grigore

    23 decembrie 2015 15:59

    Oricum , americanii nu sant departe de adevar !Manelele sant in topul preferintelor muzicale! Canalele TV cele mai vizitate-- canal D , Acasa , emisiunile cu Teo , Brancu , Capatos , Sanziana Buruiana , Tonciu si alti intelectuali de marca ! Nu se ingramadeste niumeni la Mezzo , National geografic , Digi World , etc Cine sant majoritatea cetatenilor telespectatori si cu drept de vot ? ii puteti vedea la ,,Vax populi '' din cadrul emisiunii Starea Natiei a lui Dragos Patraru , pe TVR1 la ora 22si 30m !

    raspunde comentariului
  • dr.Samarescu

    23 decembrie 2015 15:56

    Nu confundati revista ,cu ziarul New York Times...Sunt doua lucruri diferite.Totusi...economia României e la pamânt.Majoritatea oamenilor traieste cu grija zilei de mâine..Asa se explica "cultul manelelor" România era alta tara ,o tara europeana,înainte de razboi.Anii de comunism si "tranzitia pacatoasa" au lasat urme.Sper ,ca noua conducere sa întoarca barca spre viitorul dorit de noi toti.Cât îi priveste pe americani,aveti încredere în ei.Ne apara si ne doresc binele.Noi suntem datori sa ducem tara spre mai bine.

    raspunde comentariului
  • dr.Samarescu

    23 decembrie 2015 15:56

    Nu confundati revista ,cu ziarul New York Times...Sunt doua lucruri diferite.Totusi...economia României e la pamânt.Majoritatea oamenilor traieste cu grija zilei de mâine..Asa se explica "cultul manelelor" România era alta tara ,o tara europeana,înainte de razboi.Anii de comunism si "tranzitia pacatoasa" au lasat urme.Sper ,ca noua conducere sa întoarca barca spre viitorul dorit de noi toti.Cât îi priveste pe americani,aveti încredere în ei.Ne apara si ne doresc binele.Noi suntem datori sa ducem tara spre mai bine.

    raspunde comentariului
  • Asus

    23 decembrie 2015 14:26

    Revista "Time" este o revista scrisa de idioti pentru idiotii care populeaza aceasta cocina de porci metisati cu dogi si numita gaula britanica !