Ideologul lui Putin, Aleksandr Dughin, vizită secretă în România

de Paul Filimon , 25 iunie 2014
Ideologul lui Putin, Aleksandr Dughin, vizită secretă în România (Foto: sloboda.hr)

Aleksandr Dughin, ideologul din umbră al preşedintelui rus Vladimir Putin, a fost în ultimele zile într-o vizită în România, unde s-a întâlnit cu reprezentanţi ai Bisericii Ortodoxe Române în cadrul proiectului larg eurastiatic pe care îl promovează, a declarat scriitorul Mircea Popa, secretar general al Fundaţiei Romania - Rusia, citat de HotNews . Potrivit acestuia, Dughin a venit în Romania duminica trecută şi a plecat în cursul zilei de miercuri, 25 iunie. 

Citește și: „Viktatura” Orban și consecințele asupra României

În vara anului trecut Dughin declara pentru Vocea Rusiei, organ de presă oficial al guvernului rus, că „integrarea României în spaţiul eurasiatic poate avea loc sub zodia identităţii culturale ortodoxe. În cadrul Comunitătii Eurasiatice, România îşi va putea rezolva problemele economice şi teritoriale, dar mai mult, aceasta decizie va fi acceptată cu cu bucurie de toată lumea”.

Citește și: Putin susţine și este susţinut de extremiștii europeni

Născut în 1962, fiul unui înalt membru al spionajului militar sovietic, Aleksandr Dughin este un politolog cunoscut pentru teoriile sale despre învierea unui imperius rus care să reziste intereselor nord-atlantice, simpatizant al multor idei fasciste şi apropiat al Kremlinului si armatei ruse.

Citește și: Este Jobbik agentul Rusiei în Transilvania?

                De ce vrea Băsescu să meargă acasă la Putin?

                De ce a amenințat ”bufonul” Rogozin România

Comentarii

  • vero

    26 iunie 2014 22:46

    Aiurea, vizita secreta! Daca s-a intalnit cu Biserica, care este una din diviziile Securitatii, atunci nu a fost secreta, a fost o intalnire de lucru. Bai, fratilor, eu zic sa ne putrezeasca si sa ne pice mainile daca 'om mai da vreun leu la biserica si popilor!

    raspunde comentariului
  • lucas

    26 iunie 2014 22:09

    Multumim rusiei pt. oferta, dar occidentul ii este superior aproape in toate, chiar multe lucruri moderne din rusia au fost importate din occident. De ce sa invatam de la rusi cand putem sa invatam direct de la sursa.

    raspunde comentariului
  • arma rusilor dezinformarea si atat

    26 iunie 2014 13:44

    o tara ca rusia care nu este in stare sa aterizeze cu un avion pe un vapor vechi numit de rusi portavion nu poate fi inclusa in primele 10 puteri militare ale lumii care detin superportavioane nucleare din clasa nimiz de peste 100 mii tone

    raspunde comentariului
  • rusia trebuia sa fie noua germanie

    26 iunie 2014 13:39

    pt mine ca roman rusia criminala nu exista ca stat rusia o na

    raspunde comentariului
  • unu altu

    26 iunie 2014 13:24

    Dolhine tu chiar esti in locul rusilor.Indiferent de motive ce au mai inapoiat rusii de buna voie.Ei au dictonul sa ia nu sa dea.Ei ceva de la ei daca le dai peste bot, numai atunci .

    raspunde comentariului
  • vasile

    26 iunie 2014 13:23

    S-o fi intalnit si cu protopopul "anti-sist" sa-l rasplateasca pentru serviciile aduse Moscovei ?

    raspunde comentariului
  • c.g.

    26 iunie 2014 11:03

    Pt.Dolhinu.Nu trancani minciuni!La1.DECEBRIE.1918,sub sceptrul M.S.REGELE FRDINAND I,sa faurit REGATUL ROMANIA MARE,nu am atacat Rusia,sau fosta URSS,ne-am intregit ca neam!La 22.IUNIE.1941,atunci cand Maresalul Antonescu,a spus -''Ostasi ,va ordon Treceti Prutul'',a fost indreptatit sa o faca,deoarece in 1940 rusii au luat cu japca,pamant sfant romanesc...,prin Dictatul de la Viena !Treaba nasoala a fost ca am trecut ...Nistrul,nepregatiti mental si militar cu armata REGATULUI ROMANIA,in cardasie cu Germania nationalista,am practicat un razboi de agresiune impotriva URSS-ului de ne iese pe nas si...azi!M.S.REGELE MIHAI I,in conditiile de la 23 .aug.1944,a salvat ce se mai putea salva din senilele tancurilor rusesti si din fata bombardamentelor devastataoare ale Marii Britanii executate noaptea si ale SUA executate ziua,asupra REGATULUI ROMANIA ,de o salbaticie si cruzime fara precedent in amarata asta de tara!Rusia este cea care lucreaza ROMANIA de 67 de ani,vrea desfiintarea tarii si a poporului roman,au o ura fata de noi romanii ca i-am agresat dincolo de Nistru,si pentru asta ne doresc terminati ca tara si popor!Toate relele romanilor vin de la Rasarit!

    raspunde comentariului
  • Dolhinu

    26 iunie 2014 10:38

    Eu in locul rusilor, n-as da inapoi asa-zisul tezaur romanesc.De ce?Dupa ce in 1877 au ajutat decisiv romanii sa-si castige independenta fata de turci, si sa lase definitiv in urma Evul Mediu, in 1917 mii de soldati rusi au murit pe frontul din Moldova sa apere statalitatea romaneasca, subrezita dupa aventura militara din 1916 impotriva Puterilor Centrale. Dar Regatul si-a atacat imediat aliatul cand acest a fost slabit de razboiul civil din urma Revolutiei Bolsevice. Apoi Regatul a atacat din nou, impreuna cu Hitler URSS, cauzandu-i distrugeri si suferinte imense. Dupa ce rusii au fost invitati in tara de catre Regele Mihai, speriat ca nemtii pierd razboiul, au fost dati afara in 1989, iar Romania, intrand in NATO, duce o politica si retorica antiruseasca.Acuma, sincer, in locul lor, voi ati mai da inapoi ceva romanilor?

    raspunde comentariului
  • TEZAURUL ROMANILOR FURAT DE CRIMINALII I RUSI

    26 iunie 2014 10:22

    LUAVAS IN PULA DE CONDUCATORI RUSI IMPUITI PISANEAM TOTI ROMANII PE VOI DE NEICA NIMENI CE SUNTETI O SINGURA ARMA AVETI SI O FOLOSITI LA MAXIM DEZINFORMAREA IN REST SUNTETI 00000

    raspunde comentariului
  • TEZAURUL ROMANILOR FURAT DE CRIMINALII I RUSI

    26 iunie 2014 10:22

    LUAVAS IN PULA DE CONDUCATORI RUSI IMPUITI PISANEAM TOTI ROMANII PE VOI DE NEICA NIMENI CE SUNTETI O SINGURA ARMA AVETI SI O FOLOSITI LA MAXIM DEZINFORMAREA IN REST SUNTETI 00000

    raspunde comentariului
  • vasile

    25 iunie 2014 22:26

    BOR, coada de topor a rusilor. Intotdeauna a fost asa...nu s-o dezice tocmai acum

    raspunde comentariului
  • popa suzana gadea

    25 iunie 2014 22:05

    banuiesc ca acest dughin a pupat si papucul feei bisericesti dan voiculescu..

    raspunde comentariului
  • Liana

    25 iunie 2014 19:52

    Ce rusine pentru Patriarh,oricum se simte "tampirea"prelatilor de mult timp.Mare pacat.

    raspunde comentariului
  • c.g.

    25 iunie 2014 17:31

    ''In cadrul Comunitatii Eurasiatice Romania isi va putea rezolva problemele economice si teritoriale...'' .asta spune Vocea Rusiei !ROMANIA ar trebui reintregita de teritoriile luate cu japca de criminalul Stalin,in secolul trecut,adica -Basarabia,zi Rep.Moldova o caricatura de stat...,si Tinutul Hertei,Bucovina de Nord,Basarabia de Sud azi inglobate in statul artificial Ucraina!REGATUL ROMANIA MARE este un ''everset'' al nostru ca tara si popor infaptuit cu sabia in mana de M.S.REGELE FERDINAND I ,la 1.DECEMBRIE.1918,zi sfanta pentru romani ,ZIUA NATIONALA A ROMANIEI ...!Nu am auzit de omul asta Aleksandr Dughin ,aud prima data de el,aici la RL,dar daca este,ideologul lui Putin,ar trebui sa il sfatuiasca sa faca pace cu Ucaraina sa se inteleaga pasnic intre ei ,sa dezumfle statul asta artificial Ucraina,sa dea inapoi ROMANIEI,Poloniei,Slovaciei, Ungariei,teritoriile furate ,luate cu japca de criminalul Stalin in mileniul trecut si inglobate in RSS Ucrainieana ,din vremea URSS-ului,sa se inteleaga cu SUA ,U.E,China sa nu izbucneasca al treilea ''sucar'' mondial ca vezi draga Doamne trebuie ca Ucraina in granitele astea umflate..., vrea ea si unii...in U.E si in N.A.T.O.!ROMANIA sa nu mai fie agresata de Rusia prin haita de politicieni corupti ,hoti si banditi economici ,bine ancorati in PSD si ''asociatii'' si aripa liberala a lui Tariceanu,in fapt uneltele Rusiei in ROMANIA,tara asta sa fie lasata de Rusia sa revina in NORMALITATE in cadrul U.E ,N.A.T.O.,Parteneriat strategic cu SUA, adica-DEMOCRATIE,CAPITALISM,MONARHIE !

    raspunde comentariului
  • Maria

    25 iunie 2014 16:46

    Tov. PONTA te-ai intalnit cumva cu Aleksandr Dughin , de ce a fost acesta in vizita secreta in Romania, tocmai acum cand ai cerut demisia Presedintelui Basescu, personal si oficial prin tradatorul Tariceanu?Asa se explica si apropierea fam. Sarbu-Ponta de BOR si imobilele facute cadou bisericii romane- BOR ca persoana de legatura intre Rusia si Romania, intre Putin si Ponta, care avea intentia de a pleca in "vizita" in Rusia?