VIDEO. Kovesi: Antena 3 NU are nici o calitate în acest proces. Antena 3 nu va fi executată, nici un jurnalist nu a fost implicat în dosar

de Avram Eliza , 12 august 2014
VIDEO. Kovesi: Antena 3 NU are nici o calitate în acest proces. Antena 3 nu va fi executată, nici un jurnalist nu a fost implicat în dosar

Procurorul-șef al Direcției Naționale Anticorupție (DNA) a declarat, luni dimineață, la Adevărul Live, că postul Antena 3 nu a fost ”confiscat”, iar clădirea în care își are sediul este închiriată de la Grivco. Astfel, ” Antena 3 nu va fi executată, nici un jurnalist nu a fost implicat în dosar”, a spus Kovesi.

Despre Antena 3:

”Pe noi ne interesează ca prejudiciul să fie recuperat”, a arătat procurorul-șef al DNA. ”Cind imobilele vor fi trecute in proprietatea statului, atributiile DNA se opresc. Nu e treaba DNA daca acest contract de inchiriere intre Antena 3 si Grivco va fi sau nu prelungit, daca nu apar fapte de coruptie”.

”Șase ani nu mi se pare o perioadă foarte mare pentru un dosar in care au fost implicate 12 sau 13 persoane. A fost un doisar cu foarte multe amânări și, în momentul în care judecătorii epuzează probatoriul, dau o sentință. Mie mi se pare că respectă legea”, a arătat Kovesi.

Citește și: Ministrul de Interne cere RAPOARTE, poliției și jandarmeriei, referitoare la incidentele de la ”plimbarea” Antenei 3

”Cred că au fost foarte multe momente care au influențat mersul procesului, inclusiv demisiile lui Dan Voiculescu din Parlament. Sint momente importante, pentru ca s-au schimbat completele”.

”Trebuie ca aceste dosare în care sunt implicate persoane care au ocupat funcții publice să fie judecate cu celeritate, nu să așteptăm să intervină prescrierea”.

”Cred că acest dosar a fost o reușită, dosarul a fost bine susținut în instanță de procurorii DNA, cred că într-un astfel de dosar este o reușită a sistemului judiciar și a celor care au contribuit la soluționarea lui”.

 

”La fiecare dosar în care a fost implicată o persoană care are legătură cu Antena 3,am avut proteste la DNA. Ne-am asigurat că au avut autorizații. Dar vă asigur că nu ne impresionează deloc”, a arătat Kovesi.

Despre atacurile Antenei 3 la adresa magistraților: ”Judecatorii nu au o instituție serioasă în spate, care să-i apere. CSM nu a existat in acest caz. Am vazut adevărate linșaje în acest dosar, iar CSM si CNA nu au intervenit”.

Despre baronii locali:

”Pentru noi nu contează că este an electoral. Multe din aceste dosare am primit informări din partea SRI inainte de a incepe acest an electoral. Suntem o institutie in care lucrează 450 de persoane, fiecare procuror are în lucru 50-60 de dosare. AVem o colaborare su Serviciul Român de Informații, chiar și în dosarul lui Voiculescu.

Noi suntem de obicei sesizați de SRI, sunt multe denunțuri care se fac cu privire la șefi de CJ, primari, parlamentari. Noi nu avem posibilitatea să ne desfășurăm activitatea în funcție de momentele electorale.

 

Nu trebuie să limităm activitatea DNA la momentele politice”, a arătat Kovesi.

”Anul trecut am indisponibilizat bunuri de 300 de milioane de euro. Cum se executa sechestrele puse de DNA. Din analizele publice, doar 5% din bunurile confiscate se execută efectiv. ANAF a spus public că a crescut la 8 sau 18%. ANAF nu le execută.
Noi am deschis un dialog cu presedintele ANAF. Nici 8%, nici 18% nu ne mulțumește. Ar trebui să fie 100%. Din acest an, urmărim și modul în care se executa sentințele”, a mai spus șefa DNA.

 

Instanţa a decis, vineri, confiscarea proprietăţilor puse sub sechestru şi aflate pe numele lui Dan Voiculescu şi a celorlalţi inculpaţi.  Confiscarea sediului Antenei 3 a fost dispusă după ce s-a descoperit că acesta era chiriaș al Grivco.

Astfel, vor fi confiscate terenurile şi construcţiile din strada Gârlei în care se află sediul Grivco, precum şi imobilul din Şoseaua Bucureşti-Ploieşti nr. 25-27, în care se află redacţia Antena 3.

Comentarii

  • Lilut

    12 august 2014 14:29

    Apai si jjiidanca asta ori inchide ori nu inchide vulpea la struguri acri nu merge de multe ori ca se sparge la apa zice un arhi proverb roman asa ca Antena sa pregateasca de cu seara un studio separat cu televizoare de unde sa emita de rezerva...cat dureaza 1-2 ore sa nu ramana gol.Ce mai e acuma 10 ani cand AMR-ul en scadere precum spuma de la bere!!!!80 zile de chior

    raspunde comentariului
  • c.radu

    12 august 2014 11:29

    Felicitări și mulțumiri pentru Camelia Bogdan, Mihai Mihalcea, Codruța Kovesi. De asemenea și pentru SRI, care este cu adevărat reformat și îi slujește, în sfârșit, pe românii cinstiți, pe cei care vor o Românie în care toată lumea să fie tratată corect. Mulțumiri tuturor celor implicați în lupta anti-corupție. Țineți-o tot așa, nu vă lăsați intimidați.

    raspunde comentariului
  • lot

    12 august 2014 11:19

    D-na Camelia Bogdan si D-le Mihai Mihalcea .a-ti cauterizat cancerul care macina ROMANIA,un pensioner v-a multumeste.

    raspunde comentariului
  • Pauker

    12 august 2014 8:02

    Antena 3 are calitatea principala in proces.Aceea de victima.Nu mai pacaliti pe nimeni nerecunoscind scopul adevarat al procesului.Pe nimeni nu intereseaza voiculescu,poate cu o exceptie.Miza sunt antenele.

    raspunde comentariului
  • Antenele 1-3 si Joseph Goebbels

    12 august 2014 3:53

    "Ori ce Dictatura are nevoie de un aparat de Propaganda legat de chilia Regimului exsistent la Putere-NSDAP Joseph GoebbelsP". Antena 3 va plati chirie la Guvernul Ponta daca vrea sa staie mai departe in blocul Statului Roman !Chiria o stabileste Victor Ponta . Desigur chiria va fii stabilita dupa propaganda oferita mafiei politice PSD-PC !"

    raspunde comentariului
  • Stelian D.

    12 august 2014 3:34

    Care sediu, pentru numele lui Dumnezeu !??!? Un chirias reclama ca justitia a confiscat casa in care locuieste pentru ca proprietarul casei e hot si lui ii place casa in care sta vremelnic cu o chirie miloasa. Atunci nu e just, doar pentru ca acelui chirias dubios ii place locul si nu vrea sa se mute sau sa plateasca o chirie la zi? Ce naiba e asa de complicat de inteles? Pot transmite de unde vor, chiar si din casa asta furata, daca platesc chirie proprietarului de drept.Nu e sediu, este o casa furata in care ei, profitind, activeaza temporar. Punct.

    raspunde comentariului
  • ioan dumitru

    12 august 2014 1:59

    Va previn FIȚI FOARTE ATENȚI, TOCMAI JUSTIFICAȚI CREAREA UNEI DICTATURI FOARTE VICLENE ! Voiculescu, "demonul" Voiculescu, putea răspunde penal, FĂRĂ ATINGEREA NICI UNUI SEDIU ÎN CARE ACTIVEAZĂ ANTENELE ! ȚINEȚI MINTE S-A PUS SECHESTRU PE DOAR O TREIME DIN AVEREA LUI VOICULESCU ! ERA LA FEL DE UȘOR DE EVITAT SECHESTRUL PE CLĂDIRILE ANTENELOR, PE CÂT DE UȘOR ERA SA CONDUCĂ O MAȘINĂ FĂRĂ A LOVI CU ORICE CHIP STÂLPUL DE PE MARGINEA DRUMULUI !

    raspunde comentariului
  • FSB a reluat din nou activitatea in Romania !

    12 august 2014 0:50

    Plagiatorul Victor Ponta si Condamnatul criminal Dan Voiculescu au activat prin postul de propaganda stalinista KGB-1KGB-3 trupa ramasitelor comuniste securiste al partidului comunist pentru a sapa Statul de Drept si Democratia in Romania .

    raspunde comentariului
  • OLIGARHU ROZ

    11 august 2014 19:57

    Oare aceasta hazna publica numita A3 va deveni fara odiosul dirijor, o televiziune de stiri autentica si nu o ghioaga folosita politic.Faptul ca Felix a fost inchis tine de normalitate,sper pentru sanatatea societatii noastre ca trustul Intact sa se curate de scursori si de jigodii si sa mearga inainte normal si curat de s-o putea.Bravo DNA bravo judecatorilor.

    raspunde comentariului
  • vasile

    11 august 2014 17:47

    Felicitari Dna Kovesi, dar va rog, explicati-le prin semne maimutelor de la Haznaua3, ca ele nu stiu citi...

    raspunde comentariului
  • pixel

    11 august 2014 16:34

    kovesi iar a baut suc de pruna la mic dejun?

    raspunde comentariului
  • Krixus

    11 august 2014 16:06
  • Ko

    11 august 2014 15:54

    Are doamna. A3 protejeaza, ameninta si instiga infractorii la razboi impotriva autoritatii statului si ordini publice. Pana cand DNA-ul nu cere confiscarea banilor matrasiti de Udrea, Berceanu, Videanu, Ridzi etc prin spalatoriile sugestiv intitulate 'investitii' la partiile, transalpinele, oltchimurile si cate o mai fi, aveti o problema.

    raspunde comentariului
  • DNA-SRI-ANI nu te lasa !

    11 august 2014 15:30

    Eroi DNA-SRI-ANI precum Magistrati INCORUPTIBILI merita cel mai inalt RESPECT si sustinerea maxima a Poporului Roman in combaterea crimei organizate .Zero toleranta pentru cancerul coruptiei -inamicul principal al Poporului Roman . Nu uitati Hotia a distrus Romania !

    raspunde comentariului
  • A3 acolo da chioru la Ciresica sa aducem Ciresica la A3

    11 august 2014 14:19

    Si daca o sa apara convorbiri in care si tu iei bani asa cum a spus din duba, Bercea?Sa mori tu ca esti justitiara?

    raspunde comentariului
  • vasile

    11 august 2014 13:39

    Adriene, nu esti decat sclavul celor care te mint, te fura si te inseala, ca alde Voiculescu, Nastase, ponta, etc. Institutia lui Kovesi, nu ea personal, nu face decat sa te elibereze de aceasta sclavie, daca poti pricepe, daca nu....dormi mai departe, psd fura de la tine

    raspunde comentariului
  • adrian

    11 august 2014 13:26

    Asa se numeste acum LEGEA? KOVESI? Asa se numeste acum DEMOCRATIA DIN DOMANIA? KOVESI? ASA se numeste acum JUSTITIA din Romania? KOVESI? si noi ROMANII cine suntem? NOI POPORUL l acestor meleaguri care se numeste ROMANIA cine suntem?Scavii ei?