Procurorii militari continuă ancheta în dosarul 13-15 iunie 1990

de Mihai Diac , 15 februarie 2016 - stire actualizata la ora 20:51, 15 februarie 2016
Procurorii militari continuă ancheta în dosarul 13-15 iunie 1990

Ca urmare a ordonanţei procurorului general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie de infirmare a soluţiei şi confirmare a ordonanţei de către judecătorul de cameră preliminară din cadrul Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, procurorii militari continuă ancheta în dosarul nr. 47/P/2014 privind evenimentele din 13-15 iunie 1990.

În perioada 15 februarie – 24 martie 2016, magistrații procurori au citat 211 persoane pentru a fi audiate în calitate de persoană vătămată, parte civilă sau martor de către procurorii militari ai Secţiei Parchetelor Militare din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.

"Urmărirea penală în cauză se desfăşoară într-un mod ritmic, ţinând seama de complexitatea deosebită a acesteia, în vederea soluţionării sale temeinice, legale şi cu celeritate", informează Parchetul General.

Prin ordonanţa nr. 47/P/2014 din data de 16 octombrie 2015, procurorii militari au dispus schimbarea încadrării juridice şi efectuarea în continuare a urmăririi penale sub aspectul săvârşirii de infracţiuni contra umanităţii prev. de art. 439 alin. 1 lit. a, g şi j din Codul penal, constând în reprimarea violentă a manifestaţiei din Piaţa Universităţii, din dimineaţa zilei de  13 iunie 1990, soldată cu decesul a patru persoane şi rănirea prin împuşcare a altor trei, precum şi vătămarea corporală şi lipsirea de libertate a aprox. 1.000 de persoane în zilele de 14 şi 15 iunie 1990, ca urmare a atacului violent declanşat de către muncitori din unele centre industriale şi bazine carbonifere din ţară.

Prin aceeaşi ordonanţă s-a dispus extinderea urmăririi penale cu privire la participarea altor persoane la săvârşirea faptelor descrise anterior.

Comentarii

  • Grigore

    15 februarie 2016 19:37

    CRIMINALII DE LA REVOLUTIE SANT APROAPE ACEIASI SI LA MINERIADE , EXCEPTAND MINERII ! mINERII REALI ERAU DOAR O TURMA OBEDIENTA DE MANEVRA . MULTI CRIMINALI DE LA REVOLUTIE S-AU IMBRACAT IN HAINE DE MINERI . PETRE ROMAN SI ION ILIESCU POT CONFIRMA SI O VOR FACE-O IN FINAL . JILAVA ARE PATURILE PREGATITE !

    raspunde comentariului
  • Grigore

    15 februarie 2016 19:37

    CRIMINALII DE LA REVOLUTIE SANT APROAPE ACEIASI SI LA MINERIADE , EXCEPTAND MINERII ! mINERII REALI ERAU DOAR O TURMA OBEDIENTA DE MANEVRA . MULTI CRIMINALI DE LA REVOLUTIE S-AU IMBRACAT IN HAINE DE MINERI . PETRE ROMAN SI ION ILIESCU POT CONFIRMA SI O VOR FACE-O IN FINAL . JILAVA ARE PATURILE PREGATITE !

    raspunde comentariului
  • Grigore

    15 februarie 2016 19:37

    CRIMINALII DE LA REVOLUTIE SANT APROAPE ACEIASI SI LA MINERIADE , EXCEPTAND MINERII ! mINERII REALI ERAU DOAR O TURMA OBEDIENTA DE MANEVRA . MULTI CRIMINALI DE LA REVOLUTIE S-AU IMBRACAT IN HAINE DE MINERI . PETRE ROMAN SI ION ILIESCU POT CONFIRMA SI O VOR FACE-O IN FINAL . JILAVA ARE PATURILE PREGATITE !

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    15 februarie 2016 18:31

    Pina Iliescu nu-i tine de urit lui Visinescu eu tot nu cred in finalizarea acestui dosar.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    15 februarie 2016 18:31

    Pina Iliescu nu-i tine de urit lui Visinescu eu tot nu cred in finalizarea acestui dosar.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    15 februarie 2016 18:31

    Pina Iliescu nu-i tine de urit lui Visinescu eu tot nu cred in finalizarea acestui dosar.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    15 februarie 2016 18:31

    Pina Iliescu nu-i tine de urit lui Visinescu eu tot nu cred in finalizarea acestui dosar.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    15 februarie 2016 18:31

    Pina Iliescu nu-i tine de urit lui Visinescu eu tot nu cred in finalizarea acestui dosar.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    15 februarie 2016 18:31

    Pina Iliescu nu-i tine de urit lui Visinescu eu tot nu cred in finalizarea acestui dosar.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    15 februarie 2016 18:31

    Pina Iliescu nu-i tine de urit lui Visinescu eu tot nu cred in finalizarea acestui dosar.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    15 februarie 2016 18:30

    Pina Iliescu nu-i tine de urit lui Visinescu eu tot nu cred in finalizarea acestui dosar.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    15 februarie 2016 18:30

    Pina Iliescu nu-i tine de urit lui Visinescu eu tot nu cred in finalizarea acestui dosar.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    15 februarie 2016 18:30

    Pina Iliescu nu-i tine de urit lui Visinescu eu tot nu cred in finalizarea acestui dosar.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    15 februarie 2016 18:30

    Pina Iliescu nu-i tine de urit lui Visinescu eu tot nu cred in finalizarea acestui dosar.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    15 februarie 2016 18:30

    Pina Iliescu nu-i tine de urit lui Visinescu eu tot nu cred in finalizarea acestui dosar.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    15 februarie 2016 18:30

    Pina Iliescu nu-i tine de urit lui Visinescu eu tot nu cred in finalizarea acestui dosar.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    15 februarie 2016 18:30

    Pina Iliescu nu-i tine de urit lui Visinescu eu tot nu cred in finalizarea acestui dosar.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    15 februarie 2016 18:30

    Pina Iliescu nu-i tine de urit lui Visinescu eu tot nu cred in finalizarea acestui dosar.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    15 februarie 2016 18:30

    Pina Iliescu nu-i tine de urit lui Visinescu eu tot nu cred in finalizarea acestui dosar.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    15 februarie 2016 18:30

    Pina Iliescu nu-i tine de urit lui Visinescu eu tot nu cred in finalizarea acestui dosar.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    15 februarie 2016 18:30

    Pina Iliescu nu-i tine de urit lui Visinescu eu tot nu cred in finalizarea acestui dosar.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    15 februarie 2016 18:30

    Pina Iliescu nu-i tine de urit lui Visinescu eu tot nu cred in finalizarea acestui dosar.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    15 februarie 2016 18:30

    Pina Iliescu nu-i tine de urit lui Visinescu eu tot nu cred in finalizarea acestui dosar.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    15 februarie 2016 18:30

    Pina Iliescu nu-i tine de urit lui Visinescu eu tot nu cred in finalizarea acestui dosar.

    raspunde comentariului
  • armata e cu noi

    15 februarie 2016 18:26

    rezolva tot ce n-au putut face in 26 de ani.