Telemeaua de Ibăneşti a primit protecţia Uniunii Europene

de Adrian Bărbulescu , 15 martie 2016 - stire actualizata la ora 19:04, 15 martie 2016
Telemeaua de Ibăneşti a primit protecţia Uniunii Europene

După magiunul de Topoloveni şi salamul de Sibiu, telemeaua de Ibăneşti a căpătat protecţie în spaţiul comunitar. România rămâne ţara din UE cu cele mai puţine produse protejate, mult în urma Bulgariei.

Comisia Europeană a publicat în Jurnalul Oficial al UE anunțul prin care recunoaște denumirea de Indicație Geografică Protejată pentru telemeaua de Ibănești. Anunțul a fost făcut marți de ministrul Agriculturii, Achim Irimescu.

"Acum 10 zile am protejat la Bruxelles salamul de Sibiu, un produs de o calitate extraordinară, al doilea produs protejat de România. Astăzi pot să anunț oficial că telemeaua de Ibănești a fost publicată ieri în Jurnalul Oficial. Deci încet, încet, se mișcă lucrurile", a declarat ministrul.

El a precizat că România are produse de înaltă calitate care provin din mediul rural, însă producătorii trebuie îndrumați să solicite și să folosească fondurile pe care le au la dispoziție în acest sens. "Vom produce și denumirea de produs montan. Legislația este stabilită, urmează să o promovăm și sper eu ca acele produse de calitate excepțională realizate într-un mediu nepoluat să ajungă pe masa consumatorilor. Foarte important este și faptul că producătorii noștri trebuie să conștientiyeye că, realizând un produs de calitate ridicată, pot obține valoarea adăugată necesară unui trai decent", a mai spus Irimescu.

Bulgaria – România: 11-3

Aşadar, România a reuşit performanţa ca, la nouă ani de la aderarea la spaţiul comunitar, să aibă trei produse protejate de Bruxelles.

Potrivit datelor oficiale ale Ministerului Agriculturii, la nivel mondial sunt garantate 1.427 de produse tradiționale, din care UE deține 1.404. Cele mai multe produse protejate le dețin, în ordine, Italia (296), Franța (243), Spania (205), Portugalia (139), Grecia (106) și Germania (96).

Până de curând, România avea un singur produs protejat la nivelul UE – Magiunul de prune Topoloveni – care a obținut certificarea IGP în 2011, în vreme ce Bulgaria, care a intrat în același an în Uniunea Europeană, deținea trei produse cu recunoaștere DOP și 11 cu IGP.

După obţinerea protecţiei pentru magiunul de Topoloveni, au urmat cinci ani de pauză pentru România în acest domeniu. Pe data de 10 martie a acestui an, salamul de Sibiu a dobândit oficial denumirea de Indicație Geografică Protejată, la 20 de zile de la publicarea anunțului de înregistrare în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene.

Cererea de înregistrare pentru dobândirea protecției denumirii "Salamul de Sibiu" - Indicație Geografică Protejată fusese trimisă Comisiei Europene pe 17 noiembrie 2014 de către grupul aplicant — Asociația Producătorilor de Salam de Sibiu. Acesta este format din cinci producători români de mezeluri, care realizează 90% din producția de salam de Sibiu din România, respectiv Agricola Bacău, Aldis, H&E Reinert, Salsi și Scandia România, la care ulterior a aderat și CrisTim.

Cronologic vorbind, documentaţia pentru telemeaua de Ibăneşti fusese depusă înaintea celei pentru salamul de Sibiu, însă au apărut nişte probleme pe traseu. "Este pe ultima linie și Telemeaua de Ibănești, care ar fi putut fi protejată mai repede pentru că, din punct de vedere cronologic, s-a depus documentația înaintea salamului de Sibiu, dar a fost o contestație a Greciei, pentru ca să nu afecteze telemeaua lor. Am clarificat situația și cred că într-o lună cel mult vom primi și pentru acesta. Urmează Novacul afumat", declara luna trecută ministrul Agriculturii.

Comentarii

  • Τελεμέ

    15 martie 2016 14:10

    Akimel ăsta e un B0U, în satele din Transilvania NU A EXISTAT NICIODATĂ CUVÂNTUL "telemea" ! E un cuvânt exclusiv regățenesc, împrumutat din grecește de dunărenii tuciurii de la fanarioții lor din Fanar care-i călăreau ca pe kapre ale turcilor, ce au fost, și diseminat de mitici, "dupe" 1960, prin rețeaua alimentară komooizdă, cu foi de hîrtie scrise dă mână, pă "tejghe" ! ...și a ajuns supt "tejghe" în anii olteanului analfabet Ceașkă ka să fie dată pă ascuns, milițienilor, pretinii analfabeți ai vînzătoarelor analfabete ! ...ceea ce s-a inventat acum pe lista U.E. e UN FALS !

    raspunde comentariului
    • Marcu Anton

      16 martie 2016 1:27

      Iar faci spume la gură bă, ardelene??? Iar ai scăpat de la balamuc??? Dacă nu eram noi, regățenii, să vă apărăm koorul și orașele alea faine făcute de alții, turcii veneau peste voi și vă puneau în jug cum v-au pus și ungurii timp de 700 de ani!!! Du-te-n la psihiatrie și tratează-te, turbatule!!!

      raspunde comentariului
      • https://www.youtube.com/watch?v=k1Xc3mZbjkg

        16 martie 2016 2:51

        Lașă-i 'mă-ta, că n-o avut curajul să te avorteze, juvete ! Ne-ați "salvat" voi orașele, bă ? Uite cum le-ați "salvat", și uite motivul pentru care sașii dintre Brașov și Orăștie au construit SUTE de cetăți țărănești ----- comentatoarea pomenește numai "invazii turcesti și tătăresti", că așa e teoria ceșkizdă la modă în "istoria" de limba rromînă, ca să mascheze ce făceați, dar în realitate invadau OTOMANII ÎMPREUNĂ CU VOI, valahii, și apoi după 1600 CU VOI ȘI CU TĂTARII ! De aceea au înființat Habsburgii Regimentele de graniță, cel românesc de la Orlat împotriva voastră și a otomanilor, cel românesc năsăudean împotriva tătarilor și moldovenilor, și cele secuiești împotriva voastră, a tutuLor jegurilor balkano-krimeene ! ____1. "armyacademy.ro" - "Inzestrarea ostilor romane. Dotarea cu mijloace de lupta a ostilor romane ... sabii _palosul, spada_ drepte si curbe, ... mijloacele de protectie, formate in principal din scuturi dreptunghiulare si rotunde _tatarasti_, ... " ____2. Alexandru I Aldea, 1432 "are loc o ofensivă otomană în Transilvania, condusă de Sarzi, beglerbeg de Rumelia, și Hamza, beglerbeg de Anatolia... având alături oastea munteană... Înfruntarea a avut loc înainte de 24 iulie, Sigismund de Luxemburg este înfrânt, iar în Transilvania turcii au pustiit cumplit Țara Bârsei. ...domnul muntean s-a bucurat și pe viitor de sprijinul Înaltei Porți." ____3. Știi de ce nu se vorbește aproape deloc În istoria oficială a Rromînistanului de ardeleni și de Bătălia de la Câmpu'-Pânii din 1479 ? Fiindcă 40000 de otomani conduși de pașa de Vidin și Iskender Bey, împreună cu oastea Valahiei condusă de Basarab Țepeluș - adică unul din dinastia KUMANĂ ce v-a condus până la Mikhail Petrașcul - atacă Transilvania și jefuiesc Sebeș, Alba-Iulia, Hațeg și Hunedoara. Dar pe Valea Mureșului au întâlnit armata creștină, alcătuită din trupele voievodului Transilvaniei, Ștefan Bathory de Ecsed, oastea condusă de primarul Sibiului, Georg Hecht și un mic corp ce avea în frunte pe comitele Timișoarei și căpitan general al armatelor maghiare, Paul Chenezu', în total cam 15000 de oșteni creștini. Lupta se dă pe Câmpu'-Pânii. Oastea creștină era flancată de steagurile secuiești și de banderiile nobiliare în stânga, și de steagurile săsești și românești pe dreapta, în centru aflându-se cavaleria grea. Trupele voievodului Ștefan Bathory dau primul atac, cea mai mare parte a valahilor lui Țepeluș plasați în fruntea oștilor otomane fiind uciși. Trupele ardelene sunt copleșite de oastea otomană net superioară numeric. În pragul unei catastrofe, Paul Chenezu' - "Kinizsi Pal" - atacă fulgerător din spate oștirea otomană și obține o victorie uriașă, mai mult de jumătate din oastea otomană căzând pe câmpul de bătălie. Păgânii rămași - incluzând muntenii - se retrag în dezordine, fiind urmăriți de creștini până la ieșirea din Transilvania. ____4. Pătrașcu cel Bun, 1556 "La ordinul Porții, merge cu oaste în Transilvania spre a restabili pe Ioan Sigismund care, împreună cu mama sa, regina Isabella, trebuiseră să se retragă în Polonia. 14000 de oșteni munteni trec Carpații, o parte în luna mai, alta în iulie, iar marele vornic Socol aduce pe regină de la Liov."

        raspunde comentariului
      • https://ro.wikipedia.org/wiki/Regimentul_I_de_Grani%C8%9B%C4%83_de_la_Orlat,_Lista_Ofi%C8%9Berilor_Rom%C3%A2ni

        16 martie 2016 2:49

        Amlașul și Făgărașul, împotriva lăcustelor jegoase tuciurii din Valahia, slugile și caprele otomanilor musulmani !

        raspunde comentariului
      • https://ro.wikipedia.org/wiki/Regimente_de_gr%C4%83niceri_din_Transilvania

        16 martie 2016 2:47

        Românii năsăudenii, împotriva tătarilor, moldovenilor, și a lui Napoleon la Arcole și pe alte fronturi !

        raspunde comentariului
      • https://ro.wikipedia.org/wiki/Al_Doilea_Regiment_Secuiesc_de_Infanterie#/media/File:Grani%C5%A3aMilitar%C4%83Transilv%C4%83nean%C4%83.PNG

        16 martie 2016 2:46

        Uite cum ne apăram NOI, ARDELENII CREȘTINI, de VOI, BALKANO-KRIMEENII PĂGÂNI !

        raspunde comentariului
      • Marcu Anton

        16 martie 2016 1:45

        încă ceva și te las, ardelene... de data asta definitiv, că doar n-o să-mi pierd timpul cu un psihopat dacă urăști atât de mult România și pe români, de ce pielea mea intri non-stop pe România Liberă să-și postezi diaria pe forum??? De ce nu intri tu pe ziare de-ale voastre din Ardeal ori din Ungaria ori din Austria??? De ce nu fondezi un partid transilvanist, bă, laș nenorocit ce te ascunzi în spatele monitorului??? Nu vezi că nu te ascultă nimeni??? Răspunsul e simplu nu ies nici douăzeci de inși în stradă să-ți susțină ideile hitleriste! Adieu și n-am cuvinte!

        raspunde comentariului
    • Stoian Gheorghe

      15 martie 2016 15:54

      Bade "telece". Mai stim si noi alfabetul grecesc, asa ca n-o "face pe desteptul" !Crezi ca daca esti regatean si eu sunt tot regatean, ai dreptul sa faci bou pe cine vrei ? Iti "citez" din "DEX" daca stii ce-i ala !" telemea, s.f. =branza preparata din cas stors , taiat in bucati cu fete de obicei dreptunghiulare si conservat in daramura. Din tc.teleme.Daca esti regatean, de cand esti si etnolog ? Ai umblat, ca cercetator, prin satele transilvane ? De transhumanta ai auzit ? Tot pe turceste hai sictir !

      raspunde comentariului
      • mă, Baba Novak afumat (alegi tu sensul, fie TUCIURIU, fie BEAT !), ...

        15 martie 2016 20:49

        ...mă, dobitoc oltenesc de Valea Boului, așa de bine știi tu alfabetul grecesc, că ai scris transliterarea "telece", în loc de ceea ce este acolo în realitate, "Teleme". Ai grijă, fă ciocu' mic, că de nu, pun Iăbuța pe tine, că am copilărit în apropiere de strada ta "Cloșca", și te găsesc oricând vreau ! Am băut lapte de la vacile de pe dealul vecin, când tu pășteai încă cu caprele - "vacile" oltenilor - în Gorjii tăi leneși, hoți, împuțiți și siktiriți. Balkanikule. Preotul maghiar catolic de atunci de la Mănăstirea Franciscană - fie iertat ! ...avea un suflet de aur - a avut sub ochi invazia voastră, lăcustelor regățenești, în orașul lui maghiaro-austriac civilizat și harnic. Eu n-am mai avut ocazia, mulți ani, dar pot veni pentru tine, SPECIAL, ca să te învăț să te comporți în Ardeal, sau ca să te ajut să mergi înapoi la tine acasă... Venetic prost !

        raspunde comentariului
  • Stoian Gheorghe

    15 martie 2016 13:24

    Foarte bine ! Doar sa nu se "trezeasca" cineva din Min.Sanatatii ! ca "are" E coli !

    raspunde comentariului
  • Dadi

    15 martie 2016 12:44

    OPORTUNITATE pentru TIMPUL LIBER ! Trebuie sa ai o ora , doua libere pe zi, calculator sau laptop, conexiune la internet, multa INCREDERE , CURIOZITATE si multa SERIOZITATE. Noi iti oferim restul, adica programul pe care sa-l folosesti cand vrei, in timpul tau liber si sa castigi bani . SUCCESUL este o stare de spirit pe care o inteleg doar cei bine INFORMATI . Acum PROIECTUL s-a extins si international . Vrei mai multe detalii? Solicita-le acum la adresa de email cosdadiyahoo.com