Actualitate
 
Amnesty International cere anchetarea jandarmilor care au bătut protestatari
28 Ianuarie 2012
 E-MAIL      PRINT      RSS             MĂRIME TEXT
296 VIZUALIZARI | COMENTARII  7
Organizaţia Non-Guvernamentală Amnesty International cere o anchetă "curată" pentru jandarmii suspectaţi că au bătut persoane nevinovate la protestele din Bucureşti.
 
 Amnesty a trimis o scrisoare ministrului Administraţiei şi Internelor Traian Igas, procurorului general Laura Codruţa Kovesi şi Inspectorului general al Jandarmeriei Române, Angelică Costel Gavrilă, în care cere o demararea unei anchete independente, rapide şi eficiente referitoare la plângerile despre violenţa jandarmilor, informează Adevărul.
 
 Amnesty Internaţional subliniază în scrioarea adresată autorităţilor că, potrivit legilor internaţionale privitoare la drepturile omului, "orice persoană are dreptul să participe la reuniuni legale şi paşnice", dar pot fi impuse unele restricţii în exercitarea acestor drepturi din partea autorităţilor.
 
 Totodată, ONG-ul aminteşte oficialilor forţelor de ordine că poliţia are obligaţia de a garanta siguranţa şi securitatea în concordanţă cu legislaţia şi standardele internaţionale, şi mai ales de a acţiona cu moderaţie, proporţional cu gravitatea situaţiei.
 
 Până acum, doar 4 protestatari au depus plângeri la poliţie pentru agresiuni din partea jandarmilor.  
VOTEAZA ARTICOLUL
3/5
7 voturi
PRIMELE      |   CELE MAI RECENTE   
7. A.I. nu vrea sa ceara... 21:21 | 3 Februarie
dizident USLa
...si anchetarea acelora care AU ARUNCAT IN DIRECTIA JANDARMILOR CU STICLE INCENDIARE ? DAR PE ACEIA CARE AU DISTRUS BUNUL PUBLIC SI PE CEL PERSONAL ????
6. Amnesty International chiar ne ia de prosti ???? 11:49 | 31 Ianuarie
Dan
Adica demonstrantii pasnici prapadesc borduri, rup banci, etc...ataca magazine, incendiaza masini....iar eu cetateanul nedemonstrand sa platesc pagubele aduse bunurilor urbane ????
Pe banii cui mangaie pe crestet Amnesty International ???...adica io cetyateanul **** trebuie sa platesc desteptaciunea huligana, ca asa vrea Amnesty International....
Ce-ar fi ca la un miting d'asta ...
5. dar legea? 14:04 | 29 Ianuarie
ghita florin
oricine are dreptul de a protesta insa in limitel legii-aceste tot felul de organizatii sunt de tot rasul
4. Jandarmi si-au facut doar datoria Astept un puct d 13:27 | 29 Ianuarie
Hanns
Amnesty sa iese public prn Donul Alistar si sa spuna ce cauta tot timpul in studiouriile fabricilor de stirii contra facute.Antena 3, Realitatea Tv, Romainia Tv, care sunt parte din finatatorilor directi ai demonstratiilor si dac ceea ce sa distrus in timpul demonstratiiloreste de domeniul democratiei pe care o prpaga si o sustine..
3. actiunea A.I. se respinge ca neintemeiata 11:42 | 29 Ianuarie
Dan Mihail
de cand este istoria si civilizatia(...le), dregatorul a avut indreptatirea de a-l bate pe cetatean, invers nu.Omul potrivit la locul potrivit.Spor la munca, stimati tovarasi, pardon , stimati domni.Cetatene, traiesti oranduirea pe care ti-o meriti, daca ti se da o palma , intoarce si partea cealalta a fetei tale.Bataia este rupta din rai.Restul este demagogie ( inversata).
PRIMELE      |   CELE MAI RECENTE   
Nume: * 
E-mail:
Titlu: * 
Comentariu: * 
Campurile marcate cu * sunt obligatorii!
Comentariile dumneavoastră necesită aprobarea unui moderator.
Mesajele ce conţin expresii licenţioase, atacuri la persoană, instigă la ură, rasism, xenofobie sau homofobie, ori aduc atingere altor persoane vor fi editate sau şterse.
Comentariile trebuie să facă referire la subiectul articolului.
 
intrebareazilei
103
Presedintele trebuie demis, dupa cum a fost ales : dupa cei prezenti la vot si nu dupa cei inscrisi
carlanul ,marlanul isi face de cap!!!cineva trbuie sa-l traga de maneca !!!spun asta ca sa nu injur!!!FORTA ...
Nu sunt de acord cu debarcarea Presedintelui Basescu. Nu sunt de acord cu restauratia neocomunista in ...

ANUNTURILE TALE DE MICA PUBLICITATE LA UN CLICK DISTANTA

  imobiliare.jpg   general.jpg

Vila in Floreasca
6 camere
Zona: Floreasca
CELE MAI
VOTATE
CITITE
RECOMANDATE
blogRL
Aţi văzut acest minor ?
16 Mai 2012  |  12:27  |  Chiruţă şi Răchită
Maidanezii de 173 de ani ai Bucureştiului
15 Mai 2012  |  13:24  |  Dan Gheorghe
Noua guvernare USL a adormit în trecut la volan
3 Mai 2012  |  18:35  |  Chiruţă şi Răchită
Să facem totu'!
1 Mai 2012  |  16:55  |  Dan Gheorghe
Catedralele din suflet
16 Aprilie 2012  |  18:58  |  Dan Gheorghe
 
 
 
 
IN PAGINILE Romania Libera
 
Medien Holding Casamea Hiparion Publishers Tipografia UnitedPrint RUN DATA SOLUTIONS RUN DATA SOLUTIONS Casamea Modista ExpoCasamea
RUN DATA SOLUTIONS SATI