28.8 C
București
marți, 23 iunie 2026
AcasăSpecialDemonstraţie la ambasada României din Budapesta pentru autonomia Ţinutului Secuiesc

Demonstraţie la ambasada României din Budapesta pentru autonomia Ţinutului Secuiesc

Aproximativ 300 de persoane au demonstrat sâmbătă la ambasada României din Budapesta pentru autonomia regională a Ţinutului Secuiesc şi împotriva „renaţionalizării” şcolilor conduse de biserici istorice maghiare în Transilvania, informează Mediafax.

Mitingul a coincis cu demonstraţii de protest faţă de „renaţionalizarea” Liceului „Miko Szekely” de la Sfântu Gheorghe şi altor şcoli din oraşe cu populaţie maghiară din Transilvania.

Demonstraţia au fost oraganizată în semn de protest faţă de hotărârea unui tribunal din România de „renaţionalizare” a şcolii, care a fost restituită Bisericii Reformate din Transilvania în 2002În cursul protestului a fost realizat proiectul unei petiţii din partea Consiliului Naţional Secuiesc prin care partide din Ungaria şi personalităţi ale vieţii publice sunt îndemnate să susţină autonomia regională a Ţinutului Secuiesc (Sekler Land), iar Guvernul României este îndemnat să restituie „proprietăţile confiscate abuziv”.

La demonstraţie a luat parte şi Tamas Gaudi Nagy, un parlamentar din cadrul partidului Jobbik (extremă dreapta).

Ulterior, o rugăciune ecumenică a fost organizată de către episcopul catolic Laszlo Kiss-Rigo, episcopul reformat Gusztav Bolcskei şi episcopul luteran Tamas Fabinyi pentru Liceul „Miko Szekely”, la Catedrala din Szeged (sud). La ceremonie au participat Zsuzsanna Repas, adjuncta secretarului de stat însărcinat cu politica naţională, şi Ferenc Kalmar, vicepreşedintele KDNP (creştin-democraţi), din cadrul coaliţiei guvernamentale.

După ceremonia religioasă, Repas a declarat pentru MTI că Guvernul Ungariei este pregătit să ofere asistenţă juridică şi diplomatică „deplină” Bisericii Reformate din Transilvania şi celor afectaţi personal de această problemă.

 

Cele mai citite

Ilie Bolojan: PNL își menține propunerea pentru un guvern minoritar bazat pe un pact național

Liderul PNL și premierul interimar, Ilie Bolojan, a anunțat că Partidul Național Liberal își menține propunerea privind învestirea unui guvern minoritar, susținut de un...

IGSU avertizează: Copiii nu trebuie lăsați singuri în mașină, nici pentru perioade scurte

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) atrage atenția asupra riscurilor majore la care sunt expuși copiii și animalele lăsate în autoturisme pe timpul...

George Simion: Fără AUR nu se poate. Liderul formațiunii avertizează asupra costurilor excluderii partidului de la guvernare

Liderul AUR, George Simion, a declarat marți, după discuțiile avute la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că refuzul PSD de a accepta AUR...
Ultima oră
Pe aceeași temă