Pe baza previziunilor privind efectele catastrofale ale încălzirii globale şi a statisticilor demografice care indică o creştere a populaţiei cu 40% în următorii 40 de ani, un grup de cercetători americani de la Universitatea California din Los Angeles (UCLA) a realizat un amplu studiu ce atenţionează asupra apariţiei unui nou pol de putere pe glob. Este vorba de aşa-numitul "Noul Nord", care reprezintă un grup de ţări şi regiuni situate în emisfera nordică a planetei: Canada, Scandinavia, Rusia şi nordul Statelor Unite ale Americii. Potrivit estimărilor, acestea vor forma în următoarele decenii cea bogată zonă de pe mapamond şi vor deveni "polul de atracţie" pentru celelalte naţiuni, care vor migra în masă către Noul Nord.
Teoria este explicată pe larg în cartea intitulată "Lumea în 2050: Patru Forţe Nordice care vor modela viitorul civilizaţiei umane", lucrare ce va fi lansată în librării pe 23 septembrie. Autorul, Laurence C. Smith, profesor de geografie şi ştiinţe spaţiale la UCLA, atrage atenţia asupra faptului că, în vreme ce omenirea va resimţi tot mai mult efectele distrugerii mediului înconjurător, încălzirea globală va elibera noi resurse naturale îngheţate în regiunea nordică a planetei. Astfel, noi rezerve importante de petrol, gaze şi apă vor fi disponibile pentru locuitorii acestor zone, care, desigur, se vor îmbogăţi pe seama lor. Mai mult, aceste resurse vor aduce şi un număr foarte mare de imigranţi, atraşi de locuri de muncă bine plătite şi de un nivel de trai mai bun comparativ cu cel din ţările de origine.
El susţine că, de fapt, schimbările climatice sunt doar una dintre cele patru "forţe globale" care vor pune o presiune din ce în ce mai mare asupra omenirii şi vor influenţa schimbările radicale din viaţa fiecărui individ în parte: creşterea necontrolată a populaţiei planetei şi îmbătrânirea rapidă a acesteia, fenomenul globalizării, integrarea economică şi căutarea unor noi resurse naturale pentru supravieţuire. Deloc surprinzător, Smith preconizează că China va depăşi Statele Unite şi va deveni cea mai mare putere economică a lumii în jurul anului 2050. SUA vor cădea pe locul doi, fiind urmate de India. Între timp, numărul marilor aglomerări urbane va creşte de la 19, câte sunt în prezent, la 27 în 2025.
Potrivit estimărilor făcute de omul de ştiinţă american, în cel mai bun caz, schimbările climatice ar putea determina o creştere a mediei temperaturii anuale cu 4,5 grade Fahrenheit până la sfârşitul acestui secol, iar în cel mai rău caz creşterea temperaturii va fi dublă. Smith atrage atenţia şi asupra intensificării fenomenelor meteo extreme - valuri neobişnuite de caniculă, ierni foarte aspre, inundaţii catastrofale în tot mai multe zone ale globului - care vor ameninţa din ce în de mai des în special fauna planetei, multe dintre speciile de animale sălbatice fiind în pericol de extincţie.
Smith consideră că pericolul deteriorării ecosistemului în urma încălzirii globale va fi contrabalansat de o realizare extraordinară a unui vis vechi de peste 500 de ani: înfiinţarea unor linii navale comerciale speciale, pe timpul verii în Oceanul Arctic, care vor face legătura între Europa, Oceanul Atlantic şi Orientul Îndepărtat. De asemenea, resursele de petrol din Canada vor fi depăşite doar de cele din Arabia Saudită, iar populaţia canadiană va cunoaşte o explozie demografică fără precedent, estimată la peste 30%, de şase ori mai mare ca cea din China. Grupul de ţări din Noul Nord (denumite de autorii studiului NORC) vor constitui a patra putere economică a lumii, după BRIC (grupul de ţări format din Brazilia, Rusia, India şi China), UE şi Statele Unite ale Americii.
Potrivit lui Smith, cea mai mare ameninţare pentru omenire va fi cea asupra prosperităţii şi dezvoltării demografice. Resursele de apă se vor diminua dramatic în ţările din nordul Africii sau sudul Asiei, una dintre soluţiile întrevăzute de omul de ştiinţă american fiind aducerea unor noi rezerve din spaţiul extraterestru în următorul deceniu. Şi totuşi, oraşele din Noul Nord vor deveni din ce în ce mai prospere în următorii 40 de ani, Smith nominalizând în acest context Toronto, Montreal, Vancouver, Seattle, Calgary, Edmonton, Minneapolis-St. Paul, Ottawa, Reykjavik, Copenhaga, Oslo, Stockholm, Helsinki, St. Petersburg şi Moscova. Printre cele mai renumite 10 porturi ale lumii se vor consacra nume noi, precum Prudhoe Bay (din Alaska), Churchill (Canada) sau Reykjavik (Islanda). De asemenea, printre beneficiarele noilor rute de transport intercontinental spre Noul Nord vor figura diverse nume de oraşe şi porturi: Nuuk (Greenland), Hammerfest, Kirkenes şi Tromsø (Norvegia) sau Archangelsk, Dudinka şi Murmansk (Rusia).
Renumit pentru numeroasele semnale de alarmă lansate în presă şi în comunitatea ştiinţifică în legătură cu efectele devastatoare ale încălzirii globale în zona arctică, profesorul Laurence C. Smith a reuşit să determine cu exactitate rolul încălzirii globale în dispariţia a peste o mie de lacuri arctice în ultimii 25 de ani. Revista "Discovery" l-a inclus pe Smith în topul primilor 100 oameni de ştiinţă ai planetei cu cele mai bune descoperiri de impact pentru umanitate. De asemenea, specialistul american este cunoscut şi pentru studiului său foarte interesant despre efectele gazelor de seră asupra dispariţiei Epocii de Gheaţă în urmă cu 9.000 de ani.