30.8 C
București
luni, 22 iunie 2026
AcasăSpecialUn fost disident sovietic dă în judecată SUA

Un fost disident sovietic dă în judecată SUA

Un fost disident sovietic a depus plângere la un tribunal din Washington, cerându-i preşedintele Obama să abolească amendamentul Jackson-Vanik, informează NewsIn. Amendamentul interzice relaţiile comerciale ale Statelor Unite cu Rusia.

„Vrau să dovedesc că legea fundamentală americană îi permite preşedintelui Obama să abolească amendamentul Jackson-Vanik fără votul Congresului”, a explicat Edward Lozanski, fost disident sovietic şi în prezent preşedintele Universităţii americane din Moscova, relatează RIA Novosti.

„Toţi cei care se pronunţă pentru menţinerea acestui amendament încalcă legea americană„, a adăugat el. „În plus, şi Barack Obama încalcă legea, pentru că este în măsură să abolească (amendamentul – n.red.) fără aprobarea Congresului”, a precizat Lozanski.

Amendamentul Jackson-Vanik datează din 1975, din perioada Războiului Rece, când a fost impus ca o măsură în legea federală a SUA faţă de Uniunea Sovietică. Amendamentul a fost valabil atunci şi pentru R. Moldova, care era membră a Uniunii Sovietice. La data la care a fost impus, amendamentul era o măsură împotriva liderilor sovietici pentru că nu permiteau emigrarea evreilor, dar şi a altor minorităţi. Amendamentul interzicea relaţiile comerciale ale Statelor Unite cu ţările care nu aveau o economie de piaţă şi impuneau restricţii emigraţiei.

După prăbuşirea URSS, acest amendament a fost ridicat pentru o serie de ţări devenite independente, dar R. Moldova a continuat să fie supusă restricţiilor, în pofida faptului că este din 2001 membră a Organizaţiei Mondiale a Comerţului.

În ultimii ani, oficiali americani şi-au anunţat în repetate rânduri intenţia de a aboli legea, adăugând întotdeauna că decizia finală aparţine Congresului.

În martie, în cursul vizitei sale la Moscova, vicepreşedintele american Joe Biden a declarat că abrogarea amendamentului figurează printre priorităţile politicii externe americane.

Cele mai citite

Adrian Veștea anunță discuții cu George Simion. „Voi avea o întâlnire cu preşedintele AUR”

Premierul desemnat Adrian Veștea a anunțat că va avea o întâlnire cu liderul AUR, George Simion, în încercarea de a obține susținerea necesară pentru...

VIDEO. Momentul în care Keir Starmer își anunță demisia

Premierul britanic Keir Starmer și-a anunțat luni demisia, după luni întregi de presiuni politice, declanșând astfel procesul prin care Marea Britanie va avea al...

PNL se delimitează de Guvernul Veștea: „Persoanele care figurează pe lista de miniştri se situează în afara partidului”

Partidul Național Liberal a anunțat că nu face parte din viitorul Guvern propus de premierul desemnat Adrian Veștea și că nu își asumă răspunderea...
Ultima oră
Pe aceeași temă