Actualitate
 
Vezi unde trăiesc cei mai graşi oameni din lume
15 Septembrie 2011
Vezi unde trăiesc cei mai graşi oameni din lume (Foto: experienceoftravelling.com)
 E-MAIL      PRINT      RSS             MĂRIME TEXT
1448 VIZUALIZARI | COMENTARII  1

Un raport al Asian Development Bank (ADB) analizează deteriorarea stării de sănătate a insularilor din Pacific care au devenit dependenţi de hrană importată, relatează businessinsider.com.

Locuitorii insulelor din Pacific sunt consideraţi ca fiind cei mai graşi din lume, conform unor statistici publicate de Forbes în anul 2007.

Raportul vorbeşte despre urbanizarea rapidă ca despre una dintre cauzele schimbării modului tradiţional de producţie şi consum al hranei. Populaţiile acelor teritorii au tendinţa de a migra de la sate în oraşele care au devenit foarte aglomerate.

Locuitorii din insulele Pacificului au înlocuit hrana pradusă la nivel local, precum peştele proaspăt, carnea, legumele şi fructele, cu hrană importată, precum conservele, hrană care are foarte puţine calităţi nutritive.

„Organizaţia Mondială a Sănătăţii a declarat că populaţiile din Pacific consumă mult mai multe calorii, în schimb valoarea nutritivă a alimentelor a scăzut dramatic, ceea ce reflectă trecerea de la mâncarea tradiţională la cea importată. Acest lucru a dus la deteriorarea stării de sănătate a insularilor din Pacific. Nivelurile obezitatăţii, diabetului şi deficienţei de micronutrienţi sunt printre cele mai ridicate din lume", scrie în raportul ADB.

Cele 14 state din Pacific care aparţin ADB cuprind peste 7500 de insule răspândite pe o suprafaţă de 30 de milioane de kilometri pătraţi din zona tropicală a Oceanului Pacific şi au o populaţie însumată de 10,1 milioane de locuitori. Până în 2035, populaţia urbană din aceste insule se va dubla de la 2,5 milioane la 5 milioane.

Dublarea populaţiei în zonele urbane va duce la schimbări climatice în zonele respective. Vor exista furtuni mai puternice, creşterea nivelului mării, temperaturi mai ridicate şi acidificarea oceanului. Toate acestea vor afecta şi mai mult producţia autohtonă de alimente

VOTEAZA ARTICOLUL
2/5
3 voturi
PRIMELE      |   CELE MAI RECENTE   
1. Solutia 21:49 | 15 Septembrie
dorin
Sa puna mana pamantenii si sa faca cercetare avansata sa nu-si consume resursele si atentia pubilca in banalitati, probabil peste 50 de ani vor exista solutii medicale care sa te faca foarte slab chiar daca mananci mult, toti cunoastem persoane care sunt slabe care mananca relativ mult.
Nume: * 
E-mail:
Titlu: * 
Comentariu: * 
Campurile marcate cu * sunt obligatorii!
Comentariile dumneavoastră necesită aprobarea unui moderator.
Mesajele ce conţin expresii licenţioase, atacuri la persoană, instigă la ură, rasism, xenofobie sau homofobie, ori aduc atingere altor persoane vor fi editate sau şterse.
Comentariile trebuie să facă referire la subiectul articolului.
 
intrebareazilei
103
Presedintele trebuie demis, dupa cum a fost ales : dupa cei prezenti la vot si nu dupa cei inscrisi
carlanul ,marlanul isi face de cap!!!cineva trbuie sa-l traga de maneca !!!spun asta ca sa nu injur!!!FORTA ...
Nu sunt de acord cu debarcarea Presedintelui Basescu. Nu sunt de acord cu restauratia neocomunista in ...

ANUNTURILE TALE DE MICA PUBLICITATE LA UN CLICK DISTANTA

  imobiliare.jpg   general.jpg

banner_pc4.jpg

CELE MAI
VOTATE
CITITE
RECOMANDATE
 
 
 
 
IN PAGINILE Romania Libera
 
Medien Holding Casamea Hiparion Publishers Tipografia UnitedPrint RUN DATA SOLUTIONS RUN DATA SOLUTIONS Casamea Modista ExpoCasamea
RUN DATA SOLUTIONS SATI