23.7 C
București
miercuri, 24 iunie 2026
AcasăSpecialViaţa banală a spionilor ruşi în SUA

Viaţa banală a spionilor ruşi în SUA

Arestarea grupului de presupuşi spioni ruşi în SUA evidenţiază o faţetă surprinzătoare a spionajului modern – toţi duceau un trai modest, departe de imaginea unor James Bond.

Cei zece presupuşi agenţi, şcoliţi la Moscova şi trimişi în SUA, au trăit peste un deceniu printre americanii de rând, în cartiere modeste, cu maşini modeste, tunzând peluza  de iarbă, crescând legume şi flori în grădina din spatele casei şi ducând dimineţile copiii la autobuzul şcolii şi uneori împărţind cafeaua de dimineaţă cu vecini  „casnici”.

Arestarea lor a şocat comunităţile unde locuiau, vecinii declarând că nu văzuseră nimic anormal în comportamentul lor. Dar microfoanele FBI implantate de ani de zile în casele lor arată că toate facturile erau raportate regulat spre Centrul din Moscova, cartierul general al serviciilor secrete externe, SVR, care le impunea acest mod de viaţă şi le reamintea că „totul, educaţia, casa, maşina, slujba, e pentru a le facilita  singurul lor scop – cel de a-şi face relaţii în cercurile politice şi de a culege informaţii pentru a fi trimise Centrului”.

Printre cei arestaţi se află şi Anna Chapmann, 28 de ani, o frumoasă rusoaică roşcată cu ochii verzi, venită la New York în februarie ca om de afaceri. Şi-a făcut imediat o firmă, evaluată la 2 două milioane dolari, „specializată în tehnologie internet, cu strategii de dezvoltare mondială a întreprinderilor noi”. FBI are dovezi că a furnizat informaţii unui responsabil rus cu care comunica prin calculator pe un site de internet în fiecare miercuri în ultimele luni, dintr-o librărie din West Village. În culisele acestor vieţi comune s-a dovedit că  existau mesaje cifrate, bani primiţi prin emisari ruşi în timpul unor concedii în ţări latino-americane, călătorii dus-întors la Moscova via Roma, paşapoarte false, transportul şi transmiterea de laptopuri, întâlniri fugare prin gări sau parcuri.

Cel de al 11-lea suspect care reuşise să scape de raidul FBI a fost arestat marţi, în Cipru, şi eliberat în aceeaşi zi pe cauţiune, în aşteptarea extrădării spre SUA. Nu s-a mai prezentat la poliţie, aşa cum era condiţia eliberării, şi autorităţile cipriote au recunoscut că i-au pierdut urma.

Potrivit Stratfor, „suspecţii arestaţi reprezintă exemplul perfect privind abilitatea Rusiei de a organiza un proiect de recrutare pe termen lung, ei având legături cu studenţi care peste un deceniu ar deveni agenţi CIA sau angajaţi în structuri guvernamentale”.

Cele mai citite

Consumul de alimente ultraprocesate, asociat cu risc crescut de demență, arată cercetările

Un tip de alimentație bazat pe produse ultraprocesate ar putea fi legat de un risc mai mare de declin cognitiv și demență, potrivit unor...

România a primit 2,25 miliarde de euro din PNRR. Banii vor acoperi plăți scadente

România a încasat marți 2,25 miliarde de euro din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), după ce Comisia Europeană a autorizat cea de-a...

Sondaj: britanicii regretă Brexitul la 10 ani de la referendumul istoric

La 10 ani de la referendumul care a dus la Brexit, majoritatea britanicilor consideră că ieșirea din Uniunea Europeană a fost o greșeală, potrivit...
Ultima oră
Pe aceeași temă