Actualitate
 
Competitie mare intre filialele PDL pentru un post in Guvern
8 Ianuarie 2009
 E-MAIL      PRINT      RSS             MĂRIME TEXT
749 VIZUALIZARI | COMENTARII  0

Conducerea PDL s-a intrunit si ieri intr-o noua sedinta pentru a analiza candidaturile partidului pentru posturile de secretar de stat. Comisia desemnata luni de Biroul Executiv Central va trebui ca intr-o saptamana sa faca nominalizarile pentru esalonul doi din ministere. Candidatii au completat o cerere in care si-au exprimat optiunea pentru un minister sau altul. Cele mai mari sanse sa ocupe un post de secretar de stat le au candidatii la parlamentare care au castigat in colegiile lor, dar din cauza redistriburii au pierdut un mandat de ales. In asemenea situatie sunt 20 de pedelisti care au ramas pe afara in urma scrutinului si care vor fi recompensati cu posturi in ministere. In fruntea acestor ghinionsti se afla candidatul PDL pentru romanii din strainatate pentru colegiul Europei de Est, Eugen Tomac, cel caruia i-au lipsit patru voturi pentru a obtine peste 50%.

 

Acesta a declarat ca a optat pentru un post de secretar de stat pe problemele romanilor din strainatate, din cadrul MAE. De asemenea, sanse mari pentru o asemenea pozitie le au si organizatiile cu cele mai bune rezultate in alegeri, care pot desemna un reprezentant, respectiv filialele din Arad, Alba, Dambovita, Neamt si Suceava. In acest context, se anunta o mare competitie in partid intre organizatiile din teritoriu. Printre numele vehiculate pana acum se afla Mihail Vasile Ozunu, pentru ORNISS, Gabriel Biris pentru Finante, Razvan Murgeanu pentru Ministerul Dezvoltarii, Marian Zlotea pentru Autoritatea Sanitar-Veterinara.

Totodata, presedintele PDL Bistrita-Nasaud a anuntat ca Ioan Andreica va fi numit secretar de stat in Ministerul Dezvoltarii, sustinut de aceasta filiala. Presedintele organizatiei Botosani, Catalin Flutur, a declarat si el ca a cerut conducerii partidului sa atribuie acestui judet cateva mandate de secretari de stat in virtutea rezultatelor obtinute la alegeri.

VOTEAZA ARTICOLUL
0/5
0 voturi
Nume: * 
E-mail:
Titlu: * 
Comentariu: * 
Campurile marcate cu * sunt obligatorii!
Comentariile dumneavoastră necesită aprobarea unui moderator.
Mesajele ce conţin expresii licenţioase, atacuri la persoană, instigă la ură, rasism, xenofobie sau homofobie, ori aduc atingere altor persoane vor fi editate sau şterse.
Comentariile trebuie să facă referire la subiectul articolului.
 
intrebareazilei
59
Pentru danutza, nr 47 : Te-au indobitocit minciunile, calomniile, dezinformarile si intoxicarile banditilor ...
Frati romani,care ganditi! Fortele armate ce trag din orice pozitie,intr-uchipand USL sunt domnule ...
vom ajunge mai rau grecii si ca regimul viktor orban de la maghiari

ANUNTURILE TALE DE MICA PUBLICITATE LA UN CLICK DISTANTA

  imobiliare.jpg   general.jpg

blogRL
Aţi văzut acest minor ?
16 Mai 2012  |  12:27  |  Chiruţă şi Răchită
Maidanezii de 173 de ani ai Bucureştiului
15 Mai 2012  |  13:24  |  Dan Gheorghe
Noua guvernare USL a adormit în trecut la volan
3 Mai 2012  |  18:35  |  Chiruţă şi Răchită
Să facem totu'!
1 Mai 2012  |  16:55  |  Dan Gheorghe
Catedralele din suflet
16 Aprilie 2012  |  18:58  |  Dan Gheorghe

banner_pc4.jpg

alerteromanialibera.ro
1.
2.
3.
Poti primi in fiecare zi toate articolele despre subiectele tale preferate pe e-mail
Nu esti utilizator inregistrat? Beneficiaza de inregistrare gratuita si ai acces la alertele romanialibera.ro
exclusivWEB
0
Slujba Sfintei Invieri de la miezul noptii a adunat, in ciuda ploii, o multime de credinciosi dornici sa ia lumina, sa auda si sa rosteasca odata cu parintele Iustin Marchis "Hristos a Inviat", sa se impartaseasca si sa ia paste.
 
 
 
 
IN PAGINILE Romania Libera
 
Medien Holding Casamea Hiparion Publishers Tipografia UnitedPrint RUN DATA SOLUTIONS RUN DATA SOLUTIONS Casamea Modista ExpoCasamea
RUN DATA SOLUTIONS SATI