27.1 C
București
marți, 23 iunie 2026
AcasăSportLaszlo Borbely: UDMR a salvat pensia minimă, în Coaliţie

Laszlo Borbely: UDMR a salvat pensia minimă, în Coaliţie

Ministrul Mediului şi Pădurilor, Laszlo Borbely, care este şi vicepreşedintele executiv al UDMR, a declarat, joi, la Târgu Mureş, într-o conferinţă de presă monitorizată de Agerpres, că UDMR a salvat pensia minimă de la reducerea cu 15%.

 

”În coaliţie, noi am fost cei care am salvat pensia minimă şi noi am fost cei care am propus termenul de 31 decembrie. Iniţial erau alte variante, mult mai dureroase. Noi am fost cei care am propus un prim set de măsuri, am avut o primă discuţie în coaliţie, a acceptat şi premierul, chiar şi ieri am discutat la şedinţa de Guvern. Luni o să avem o discuţie în coaliţie, săptămâna viitoare o discuţie cu guvernatorul BNR, cu oameni implicaţi în economic. Eu zic că tot ce e bun şi o propunere bună, indiferent că vine de la partide de opoziţie, de la privaţi, asociaţia oamenilor de afaceri sau BNR, trebuie acceptat, evident, în limitele acordului cu FMI. Că degeaba am vrea să implementăm unele măsuri, care exced acordul cu FMI-ul, până ce avem acordul cu FMI”, a spus Borbely.

Ministrul a arătat că, în paralel, trebuie reduse în continuare cheltuielile administrative, care sunt mari, şi că dacă în administraţia publică centrală acestea s-au redus în acest an, la administraţiile publice locale au crescut.

”De aceea am luat măsurile acestea, cu reducerea consumului la benzină, cu reducerea cheltuielilor materiale, bunuri şi servicii, cu 20%. Şi, ceea ce pentru mine este crucial – descentralizarea, că se vorbeşte de 20 de ani şi s-a făcut foarte puţin; restructurarea agenţiilor guvernamentale – s-a făcut un prim pas, în toamnă, dar nu e de ajuns. Acum, după 20 de ani, discutăm de o lege a salarizării unice mai echitabilă, că au fost diferenţe de la 1 la 50 la salarii, şi discutăm de o lege a pensiilor, care să fie totuşi tot aşa. Am spus-o şi o repet: dacă nu văd că se continuă aceste măsuri, dacă nu văd că se implementează şi nu se continuă cu descentralizarea, cu restructurarea, cu unele măsuri economice, îmi dau şi mie şi Guvernului termenul de 31 decembrie”, a arătat Borbely.

Acesta a subliniat că UDMR va veni cu un set de propuneri concrete în privinţa unor măsuri economice, în special pe latura întreprinderilor mici şi mijlocii.

”Propunem unele măsuri către IMM-uri, un fel de card, care să-i ajute în afară de fondul acesta de garantare, care nu funcţionează cum ar trebui. Un card care să le permită să ia un credit avantajos până la o anumită sumă, va trebui să vedem, în limita chingilor FMI-ului, cu taxele, unde am putea, după părerea mea, să reaşezăm unele taxe, care să vină iarăşi în sprijinul investitorilor, pentru că dacă se uită că în Bulgaria, Ungaria sunt condiţii mai avantajoase, se duc acolo. Problema noastră e că Bulgaria şi Ungaria nu au acord cu FMI, Ungaria l-a terminat, Bulgaria nici n-a avut. Deci ei se mişcă mult mai uşor în ce priveşte taxele”, a subliniat Laszlo Borbely.

 

Cele mai citite

Wimbledon rămâne fără o fostă campioană! Suspendarea uriașă zguduie lumea tenisului

Marketa Vondrousova a fost suspendată pentru patru ani după ce a refuzat un control antidoping efectuat în afara competițiilor.Tenisul mondial a fost zguduit de...

Wimbledon rămâne fără o fostă campioană! Suspendarea uriașă zguduie lumea tenisului

Marketa Vondrousova a fost suspendată pentru patru ani după ce a refuzat un control antidoping efectuat în afara competițiilor.Tenisul mondial a fost zguduit de...

Furtuna a oprit meciul Franța – Irak! O regulă americană a blocat partida aproape două ore

Duelul de la Philadelphia a fost suspendat din cauza condițiilor meteorologice severe și reluat după o pauză de aproape două ore.Partida dintre Franța și...
Ultima oră
Pe aceeași temă