27.1 C
București
marți, 23 iunie 2026
AcasăSpecialAproximativ 136.000 de ouă de provenienţă germană, confiscate în Olanda

Aproximativ 136.000 de ouă de provenienţă germană, confiscate în Olanda

Aproximativ 136.000 de ouă provenind din Germania şi care ar putea fi contaminate cu dioxină au fost confiscate marţi în Olanda, a anunţat vineri Organismul interprofesional olandez pentru animale, carne şi ouă (PVE), relatează AFP, citat de Mediafax.

„Toate ouăle au fost confiscate”, a declarat pentru AFP Pascalle Ruyter, purtătoare de cuvânt a PVE. „Din câte ştim, acestea sunt singurele ouă suspectate de contaminare care au fost exportate către Olanda”, a adăugat ea.

Aproximativ 3.000 de tone de acizi graşi contaminaţi cu dioxină au fost livrate în noiembrie şi decembrie în Germania, unde au fost folosite în alimentaţia animalelor.

Acizii graşi nu au fost vânduţi în străinătate dar aproximativ 136.000 de ouă provenind de la o crescătorie contaminată au fost livrate la începutul lui decembrie la Barneveld (centrul Olandei), unei firme de prelucrare a ouălor.

Căutarea ouălor contaminate, lansată la sfârşitul lui decembrie de către Germania a condus în Marea Britanie, unde au fost livrate produse fabricate din aceste ouă.

Aproximativ 4.700 de ferme au fost închise provizoriu în Germania din cauza riscului de contaminare cu dioxină, majoritatea în Saxonia inferioară (nord).

„Ouăle din Barneveld proveneau de la una dintre aceste ferme”, a subliniat Ruyter, potrivit căreia acestea vor fi „probabil” distruse.

Cele mai citite

Adrian Veștea, după eșecul votului de învestire: „Eu știu că ne-am făcut datoria”

Premierul desemnat Adrian Veștea a declarat, după ce Parlamentul a respins în noaptea de luni spre marți solicitarea de învestire a Cabinetului său, că...

Bolojan și Grindeanu, reacții după ce Guvernul Veștea n-a trecut de Parlament. Ce planuri au liderii fostei coaliții de guvernare

Președintele PNL, Ilie Bolojan, a reacționat după ce Guvernul propus de Adrian Veștea nu a obținut votul de învestitură în Parlament. Liderul liberal a...

George Simion: „La cum s-a comportat Nicușos Dan până acum, trebuie suspendat”

Președintele AUR, George Simion, a declarat luni seară că președintele Nicușor Dan ar trebui suspendat din funcție, invocând modul în care șeful statului și-a...
Ultima oră
Pe aceeași temă