32.1 C
București
joi, 25 iunie 2026
AcasăSpecialAdministratorul judiciar al Oltchim prezintă la jumătatea lunii aprilie un raport

Administratorul judiciar al Oltchim prezintă la jumătatea lunii aprilie un raport

Administratorul judiciar al Oltchim (OLT) va prezenta la jumătatea lunii aprilie un raport privind situaţia companiei, când vor fi stabilite măsurile ce pot fi adoptate în acest caz, conform scrisorii de intenţie convenită de Guvern cu FMI şi obţinută de Mediafax.

Guvernul a decis să ceară intrarea în insolvenţă a Oltchim după ce anul trecut a eşuat în încercarea de a privatiza compania.

Consiliul de Administraţie al Oltchim a aprobat, joi, depunerea la Tribunalul Vâlcea a cererii de deschidere a procedurii de insolvenţă.

Licitaţia pentru cumpărarea pachetului majoritar de acţiuni la Oltchim a fost câştigată anul trecut de Dan Diaconescu, patronul OTV. Dicoanecu nu a intrat însă în posesia titlurilor pentru că nu a plătit statului suma la care s-a angajat, respectiv 45 milioane euro.

După acest eşec, statul nu a mai avansat un termen concret pentru privatizarea combinatului chimic.

Cele mai citite

Claudiu Manda îl acuză pe Ilie Bolojan că și-a schimbat pozițiile în negocierile pentru formarea Guvernului

Secretarul general al PSD, europarlamentarul Claudiu Manda, l-a acuzat joi pe liderul liberal Ilie Bolojan că și-a schimbat în repetate rânduri pozițiile în negocierile...

Dragoș Pîslaru: Un guvern minoritar PNL–USR–UDMR ar fi mai legitim decât o formulă cu PSD

Ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru, a declarat joi că un guvern minoritar format din PNL, USR și UDMR ar avea o legitimitate...

ADVERTORIAL: Lacrimi de bucurie. Fundația Sebastian Moise oferă copiilor vulnerabili un loc în tabăra de vară

În România anului 2026, vacanța de vară nu arată la fel pentru toți copiii. Unii își pregătesc rucsacul de tabără încă din primăvară. Alții...
Ultima oră
Pe aceeași temă