Bani & Afaceri
 
Capital. Administratorul Fondului Proprietatea promite că va pune România pe harta investiţiilor
Mark Mobius: "S-ar putea să fie mai bine fără FMI"
29 Iulie 2010
Mobius (73 de ani) este supranumit „decanul piețelor emergente". (Foto: Mediafax)
 E-MAIL      PRINT      RSS             MĂRIME TEXT
3716 VIZUALIZARI | COMENTARII  11
"Vrem să cumpărăm acţiuni la multe companii din sectorul imobiliar, să le ajutăm să strângă capital pentru a-și susţine activitatea. Vedem că piaţa imobiliară este subevaluată."
Mark Mobius
Președintele Franklin Templeton

România va reveni, pe termen mediu, la creştere economică susţinută, iar imobiliarele sunt una dintre cele mai mari oportunităţi de investiţii pe plan local, crede şeful Franklin Templeton.

„Mulţi oameni cred că este un lucru rău, însă poate că este bine pentru Ungaria", răspunde Mark Mobius la întrebarea reporterului RL dacă plecarea FMI din Ungaria a fost o veste bună sau una proastă. Mobius administrează compania de investiţii Franklin Templeton, care din septembrie va prelua administrarea Fondului Proprietatea, şi este supranumit „decanul pieţelor emergente" ca urmare a experienţei sale de 40 de ani în astfel de ţări. „În 1997, Thailanda a avut un derapaj rapid de curs valutar, care a lovit investitorii. Tăierile recomandate de FMI au înrăutăţit lucrurile. La fel, în Coreea a fost criză, iar FMI a avut o politică dezastruoasă. În principiu, ceea ce spune FMI este corect, cheltuielile guvernamentale n-ar trebui să depăşească posibilităţile. Însă nici tăierile nu trebuie făcute peste noapte", spune preşedintele Franklin Templeton.

„Banii sunt în Est"

Mobius apreciază că taxele nu trebuie mărite, dar nici reducerea lor nu este obligatorie. Importante sunt acum reducerea birocraţiei şi grăbirea deciziilor administrative, pentru că, în contextul blocajului finanţării bancare singura sursă de capital rămasă o reprezintă investiţiile directe şi cele pe piaţa de capital, explică şeful Franklin Templeton. „Uitaţi-vă spre Est, acolo sunt banii", recomandă Mark Mobius, care dă ca exemplu rezervele enorme de lichidităţi ale Chinei: „Sunt interesaţi să investească în porturi, în petrol şi gaze, dar şi în finanţări cu venit fix. Tocmai au cumpărat obligaţiuni greceşti, care sunt mai riscante decât cele din România".

De asemenea, principalul motor al revenirii economice este încrederea populaţiei. „Schimbări majore în politica Guvernului generează neîncredere. O dată ce cercul încrederii va înainta vor scădea şi dobânzile pentru titlurile de stat şi vom vedea o revenire a economiei", spune Mobius, care se declară optimist în privinţa perspectivelor economice pe termen mediu.

„E momentul investiţiilor"

Potrivit acestuia, România oferă oportunităţi mari în multe domenii, de la industrie, in­frastructură şi turism până la servicii financiare şi chiar investiţii imobiliare. Acestea din urmă sunt „foarte, foarte subeva­luate în urma unei mari, mari corecţii" şi oferă opor­tu­ni­tăţi de cumpărare la preţuri foarte bune. Acum, creditarea este scăzută şi va rămâne aşa un an sau doi, dar după aceea va reveni, apreciază Mobius. El spu­ne că unul dintre principiile de in­vestiţii ale Franklin Templeton este să cumpere foarte ieftin, când toată lumea vinde.

Compania Franklin Templeton ar putea investi între 100 şi 200 milioane dolari în România, separat de activitatea Fondului Proprietatea, în companii din sectoarele financiar, energetic, infrastructură şi imobiliar, potrivit lui Greg Konieczny, fund manager Franklin Templeton pentru România. „Credem că este un moment bun pentru a investi în aceste sectoare, pentru că preţurile sunt încă mici. Trebuie însă să fim atenţi să nu intrăm în competiţie cu Fondul Pro­pri­e­tatea", a declarat Konieczny. Franklin Templeton a investit până acum 20-25 milioane dolari pe piaţa de capital locală.

Mobius a organizat, săptămâna aceasta, întâlnirea anuală a analiştilor Franklin Templeton la Bucureşti, cu scopul declarat de-a „pune România pe harta investiţiilor". Greg Konieczny a menţionat că reprezentanţii companiei americane au avut o întâlnire cu oficialii minis­te­rului de Finanţe, care le-au so­li­citat să îmbunătăţească ima­ginea României pe pieţele externe. 

 

Listarea la bursă a FP, anul viitor

Franklin Templeton este administratorul Fondului Proprietatea, societate de investiţii de tip închis, creată în scopul despăgubirii persoanelor ale căror proprietăţi au fost confiscate abuziv de regimul comunist şi sunt imposibil de retrocedat în natură. Managementul efectiv va fi preluat numai după aprobarea de către acţionarii FP, programată pentru luna septembrie. Ulterior, Fondul Proprietatea va trebui listat la bursă în termen de 90 de zile lucrătoare, deci cel mai târziu în ianuarie 2011, spun reprezentanţii Franklin Templeton.

572 miliarde dolari este valoarea activelor administrate de Franklin Templeton la nivel mondial.

VOTEAZA ARTICOLUL
5/5
13 voturi
TAGS:
PRIMELE      |   CELE MAI RECENTE   
11. este formula clasica 10:27 | 31 Iulie
dani ck
Psihologia umana este la baza tuturor strategiilor de investitii financiare. In anumite tipuri de activitati ( de ex. expunerea la investitii in derivate ) nu se poate controla. De aici s-a intventat sistemul de property/assets management de catre organizatii obiective. Omul, cat de educat e simplu. Ori intra in panica ori in lacomie.
Avand astea la baza, ideea este simpla. Intram pe piata ...
10. raspuns simplu 21:21 | 29 Iulie
eu******
 
Scris de Mises
Mark Mobius a fost creierul de la Templeton. In anii '90 a fost unul dintre primii care a vazut potential in emerging markets. La care bursa este Property Fund listed? Bursa romaneasca? More info RL please. THX
 
Cred ca doreste listarea la bursa din Londra, si daca va fii cazul si pe cea de la Bucuresti! Hope to be right, see in the next 6 months, all the best!
9. tot maghiarul nu-i ca romanul 21:18 | 29 Iulie
eu******
 
Scris de Io-
Se pareca unora li s-a aprins un beculet si au inceput sa gandeasca si au ajuns la concluzia ca maghiarii au avut dreptate atunci cand au refuzat ajutorul FMI. Aviz "desteptilor" romani !
 
Trebuie sa fim corecti si sa spunem ca maghiarul nu-i ca romanul, adicalea munceste pana se inmoaie camasa pe el de transpiratie, ara bine pamantul si nu practica stilul " lasa, sa ma fac si eu ca muncesc ca sa primesc ceva bani..." Maghiarul si-a dorit intotdeauna mai mult si a stiut sa accepte sacrificii pentru un scop care ii asigura un viitor mai bun.
Maghiarul a stiut sa ...
8. Sistemul s-a ruinat singur 19:28 | 29 Iulie
Mises
 
Scris de Dan Mihail
schema asta - eu ii ruinez , tu ii cumperi pe nimic, am mai vazut-o de foarte multe ori.Toata proprietatea publica-proprietate a nimanui, chiar si proprietatea sau fondul de administrare a institutiilor, urmeaza aceeasi inteligenta cale, pana ajunge adjudecata, pe nimic, de catre cei inteligenti, in dauna celor inselati.Pana la urma, aceeasi soarta o va urma de la cel mai mic la cel mai mare, pana la nivel de ...
 
Au pornit cu vechea mentalitate comunista ca se poate jupui sistemul de la mic la mare, si au descoperit ca legile jocului international nu le permite asa ceva. Daca nu produci de unde vrei venit? Metoda "noi ne facem ca muncim, ei se fac ca ne platesc" nu functioneaza in alte sisteme. Cei mari au invatat ca controlul preturilor, controlul monedei nationale, si cincinalul in 4 ani nu ...
7. super-inteligenti 18:27 | 29 Iulie
Dan Mihail
schema asta - eu ii ruinez , tu ii cumperi pe nimic, am mai vazut-o de foarte multe ori.Toata proprietatea publica-proprietate a nimanui, chiar si proprietatea sau fondul de administrare a institutiilor, urmeaza aceeasi inteligenta cale, pana ajunge adjudecata, pe nimic, de catre cei inteligenti, in dauna celor inselati.Pana la urma, aceeasi soarta o va urma de la cel mai mic la cel mai mare, ...
PRIMELE      |   CELE MAI RECENTE   
Nume: * 
E-mail:
Titlu: * 
Comentariu: * 
Campurile marcate cu * sunt obligatorii!
Comentariile dumneavoastră necesită aprobarea unui moderator.
Mesajele ce conţin expresii licenţioase, atacuri la persoană, instigă la ură, rasism, xenofobie sau homofobie, ori aduc atingere altor persoane vor fi editate sau şterse.
Comentariile trebuie să facă referire la subiectul articolului.
 
exclusivWEB
0
Slujba Sfintei Invieri de la miezul noptii a adunat, in ciuda ploii, o multime de credinciosi dornici sa ia lumina, sa auda si sa rosteasca odata cu parintele Iustin Marchis "Hristos a Inviat", sa se impartaseasca si sa ia paste.
 
 
 
Medien Holding Casamea Hiparion Publishers Tipografia UnitedPrint RUN DATA SOLUTIONS RUN DATA SOLUTIONS Casamea Modista ExpoCasamea
RUN DATA SOLUTIONS SATI