Bani & Afaceri
 
PIAŢA imobiliară susţinută de diasporă
Schimbare de perspectivă
1 Septembrie 2010
 E-MAIL      PRINT      RSS             MĂRIME TEXT
1135 VIZUALIZARI | COMENTARII  0

Românii plecaţi să muncească peste hotare găsesc atractivă piaţa imobiliară de acasă, mai ales că preţurile apartamentelor sunt acum la minimul ultimilor ani.

Numai în ultima lună, în mai multe oraşe ale ţării, agenţiile imobiliare şi-au mărit volumul de muncă cu până la 50% datorită acestui tip de investiţii.

Românii plecaţi la muncă peste hotare au început din nou să creadă în România. Dacă la începutul anului, mai niciunul dintre cei aproximativ 500.000  de români nu vroia să se mai întoarcă acasă, acum nu mai gândesc la fel. Ei au decis să investească tot în ţară ce câştigă afară. Domeniul imobiliar este cel mai căutat de ei şi este lesne de înţeles motivul. „Odată cu începerea perioadei de concedii, a crescut numărul românilor care au revenit în ţară şi cei mai mulţi dintre ei sunt interesaţi de achiziţionarea unei locuinţe.

Cei mai mulţi preferă apartamentele noi, de 2-3 camere şi în primele două săptămâni ale lunii am încheiat cinci contracte.", declara Asher Lax, reprezentant Adama. Astfel, odată cu concediile petrecute acasă, în România, a crescut şi numărul vizitelor în birourile de vânzări ale dezvoltatorilor imobiliari. Numai în Braşov şi Bacău, în ultima lună, peste 100 de oameni au cerut sfaturile agenţilor de vânzări în privinţa achiziţionării unui apartament, cifră cu 50% mai mare decât media lunii trecute. Ţările din care provin românii cu cea mai mare putere financiară sunt Italia, Spania, Grecia şi Marea Britanie. Pe an, din activităţile desfăşurate de ei, românii aduc în ţară 5,7% din Produsul Intern Brut. 

„Deşi muncesc de ani de zile în străinătate, cei mai mulţi îşi doresc să se întoarcă în ţară. De aceea, cea mai sigură investiţie pentru ei este achiziţionarea unei locuinţe. Când se vor întoarce în ţară, vor să ştie că au siguranţa unei locuinţe proprii.", continuă Asher Lax. Iar potenţialii cumpărători mai sunt motivaţi şi de ofertele special oferite de dezvoltatori. Pentru apartamentele din Braşov, unii dezvoltatori oferă posibilitatea plăţii în rate la dezvoltatori pe o perioada de trei ani pentru locuinţele cu trei camere. Iar pentru cele din Bacău, ratele la dezvoltator sunt pe o perioada de cinci ani. Asemenea oferte sunt căutate de către cumpărători pentru că le permit să achiziţioneze un apartament nou, cu tot confortul oferit de un ansamblu rezi­denţial, cu un efort financiar eşalonat în timp, care nu le des­tabilizează bugetul.

VOTEAZA ARTICOLUL
2/5
3 voturi
Nume: * 
E-mail:
Titlu: * 
Comentariu: * 
Campurile marcate cu * sunt obligatorii!
Comentariile dumneavoastră necesită aprobarea unui moderator.
Mesajele ce conţin expresii licenţioase, atacuri la persoană, instigă la ură, rasism, xenofobie sau homofobie, ori aduc atingere altor persoane vor fi editate sau şterse.
Comentariile trebuie să facă referire la subiectul articolului.
 
CELE MAI
VOTATE
CITITE
RECOMANDATE
 
 
 
 
IN PAGINILE Romania Libera
 
Medien Holding Casamea Hiparion Publishers Tipografia UnitedPrint RUN DATA SOLUTIONS RUN DATA SOLUTIONS Casamea Modista ExpoCasamea
RUN DATA SOLUTIONS SATI