Cultura
 
Site-urile The Times şi The Sunday Times, disponibile de vineri doar cu taxă de acces
2 Iulie 2010
Rupert Murdoch a anunţat în urmă cu un an că plănuieşte să introducă taxa de acces pentru conţinutul online produs de News International (Foto: AP)
 E-MAIL      PRINT      RSS             MĂRIME TEXT
1578 VIZUALIZARI | COMENTARII  0

Compania News International a introdus de vineri taxa de acces pentru site-urile cotidianului britanic The Times şi ediţiei de duminică The Sunday Times, potrivit cotidianului britanic The Guardian, informează NewsIn.

Utilizatorii online care nu sunt deja abonaţi la ediţiile printate ale celor două ziare vor trebui să plătească o liră pentru o zi de acces sau două lire pentru un abonament de o săptămână.

Într-o primă fază News International pune la dispoziţia utilizatorilor o ofertă, astfel că orice utilizator care se înscrie va avea acces la ambele site-uri timp de 30 de zile pentru o liră.

La sfârşitul lunii mai, compania a lansat noile site-uri The Times şi The Sunday Times şi au introdus un sistem de înregistrare pentru utilizatorii care doreau acces la conţinut.

Rupert Murdoch a anunţat în urmă cu un an că plănuieşte să introducă taxa de acces pentru conţinutul online produs de News International. Publicaţiile concurente, inclusiv Guardian şi Daily Mail, au anunţat că vor menţine conţinutul online gratuit, dar că vor urmări cu atenţie dacă ideea lui Murdoch va avea succes.

În curând va fi introdusă taxa de acces şi pentru tabloidele The Sun şi News of the World deţinute de News Corp.

După introducerea obligativităţii înregistrării cititorilor pe noile site-uri, The Times şi The Sunday Times au înregistrat o scădere substanţială a numărului de cititori, în timp ce site-urile The Guardian şi Daily Mirror au înregistrat creşteri importante ale traficului.

VOTEAZA ARTICOLUL
3/5
2 voturi
Nume: * 
E-mail:
Titlu: * 
Comentariu: * 
Campurile marcate cu * sunt obligatorii!
Comentariile dumneavoastră necesită aprobarea unui moderator.
Mesajele ce conţin expresii licenţioase, atacuri la persoană, instigă la ură, rasism, xenofobie sau homofobie, ori aduc atingere altor persoane vor fi editate sau şterse.
Comentariile trebuie să facă referire la subiectul articolului.
 

ANUNTURILE TALE DE MICA PUBLICITATE LA UN CLICK DISTANTA

  imobiliare.jpg   general.jpg

TopRL
Actrita Grace Kelly, care a devenit Printesa Grace de Monaco atunci când s-a casatorit cu printul Rainier în 1956, este pe primul loc in topul celor mai frumoase printese din istorie, potrivit unui sondaj realizat de site-ul BeautifulPeople.com. Prinţesa Rania a Iordaniei a ieşit pe locul al doilea in sondajul online, urmată de Kate Middleton care a intrat de curând în familia regală britanică după ce...
 
CELE MAI
VOTATE
CITITE
RECOMANDATE
cursvalutar
1 EUR
4.4646
-0.0016
-0.0358
1 USD
3.5492
-0.0046
-0.1296
1 GBP
5.5585
-0.0180
-0.3238
 
 
 
 
IN PAGINILE Romania Libera
 
Medien Holding Casamea Hiparion Publishers Tipografia UnitedPrint RUN DATA SOLUTIONS RUN DATA SOLUTIONS Casamea Modista ExpoCasamea
RUN DATA SOLUTIONS SATI