Cupa Mondiala
 
Olanda a jucat "urât, murdar, vulgar", spune Cruyff
13 Iulie 2010
Johan Cruyff
 E-MAIL      PRINT      RSS             MĂRIME TEXT
2009 VIZUALIZARI | COMENTARII  1

Johan Cruyff, legenda fotbalului olandez, a criticat dur prestaţia elevilor lui Bert van Marwijk în ultimul act al turneului final din Africa de Sud.

Cruyff nu-şi abandonează niciodată filozofia fotbalului total, cu care a cucerit lumea în anii 70, alături de naţionala Olandei. Deşi a ratat atunci două titluri mondiale consecutive, alături de coechipierii săi, cu stilul său ofensiv, Cruyff nu înghite deloc noua reţetă oferită de Olandă sub Bert van Marwijk, deşi "Portocala Mecanică" a ajuns din nou într-o finală de campionat mondial, după 32 de ani. Mai bine să mori frumos pare a sugera legenda olandeză, care cataloghează spectacolul oferit de conaţionalii săi pe Soccer City din Johannesburg drept un "antifotbal".

Mai ales când vorbim despre o echipă din care doar trei jucători din primul 11 au scăpat neavertizaţi: goalkeeper-ul Stekelenburg, decarul Sneijder şi aripa Kuyt. Cu menţiunea că fotbalistul Interului ar fi putut lua şi el un galben, pentru proteste, iar cel al lui Liverpool nu a prins ultimele 20 de minute pe teren, fiind înlocuit.

"Din păcate au jucat foarte murdar. Acest stil de fotbal e urât, vulgar, nespectaculos şi greu de digerat...Dacă sunt mulţumiţi de el, foarte bine, dar au pierdut", s-a destăinuit Cruyff, în publicaţia spaniolă El Periodico, monitorizată de Realitatea.net.

În total 11 cartonaşe galbene şi unul roşu a contabilizat Olanda, în finala cu cele mai multe avertismente din istorie, dar Cruyff crede că atât Mark van Bommel cât şi Nigel de Jong puteau ajunge şi ei mai devreme la vestiare, primul pentru un tackling din spate la Iniesta, la doilea pentru o talpă aplicată în pieptul lui Xabi Alonso. De altflel, olandezul l-a criticat şi pe englezul Webb, centralul finalei, despre care crede că a scăpat jocul din mână, din cauză că nu a fost mai dur cu jucătorii, la momentul potrivit.

"Ar fi trebuit să rămână rapid în 9 jucători de câmp, au avut două tacklinguri atât de urâte şi dure încât m-a durut şi pe mine. Mă doare când văd calea aleasă de Olanda pentru a câştiga titlul", a mai spus Cruyff, ajuns acum la 63 de ani. "O finală de Cupă Mondială merită şi un arbitraj de top, un arbitru care să îndrăznească să ia decizii aspre, dacă e necesar".

Paradoxal, o parte din succesul Spaniei din ultimii doi ani, în care ibericii au cucerit CE şi CM i se datorează olandezului Cruyff. A fost antrenorul Barcelonei timp de 8 ani, perioadă în care a importat fotbalul spectacol creat de naţionala Olandei în anii 70 pe Nou Camp. Furia Roja e creată în acest moment pe scheletul Barcelonei. În finală au evoluat 7 (!) jucători ai catalanilor, iar toate golurile la turneul final au fost marcate de jucătorii catalani.

Martorul unei "tragedii" în această vară, după ce Interul lui Mourinho a eliminat Barcelona sa, olandezul a sperat înaintea finalei să nu mai asiste la un astfel de deznodământ, chiar dacă asta însemna să fie împotriva interesului conaţionalilor.

"Joi m-a sunat din Olanda şi m-au întrebat dacă 'putem juca ca Inter'? 'Putem opri Spania în aceeaşi manieră cum a făcut-o Mourinho când a eliminat Barcelona?'. Le-am spus 'Nu'. Nu, deloc...Dar nu din cauză că aş urî acest stil, ci pentru că nu am crezut că ţara mea, naţionala mea nu ar îndrăzni şi nu ar renunţa vreodată la stilul ei spectaculos. Am spus 'nu' pentru că neavînd jucători mari precum cei din trecut, echipa are oricum un stil al ei. M-am înşelat. Normal, nu-i 'spânzur' pe toţi cei 11 jucători, dar sunt pe aproape..Nu şi-au dorit deloc mingea, posesia", a încheiat cel care a fost de trei ori "Balonul de Aur" al lumii şi a marcat 33 de goluri în 48 de apariţii în naţionala Olandei.

Spaniei a câştigat în premieră Cupa Mondială, după ce a învins selecţionata Olandei, după prelungiri, scor 1-0 (0-0), în finala competiţiei din Africa de Sud, disputată, duminică seară, la Johannesburg. Pentru Olanda a fost cea de-a trei finală de CM ratată, după cele irosite de generaţia lui Cruyff, în 74, în faţa Germaniei, patru ani mai târziu în faţa Argentinei.

VOTEAZA ARTICOLUL
4/5
9 voturi
PRIMELE      |   CELE MAI RECENTE   
1. clarificari 20:00 | 13 Iulie
eugenio
1) Cruijff nu a participat la Cupa Mondiala din Argentina 1978.
2) Fotbalul total nu a fost o inventie a lui Johann, desi i sa potrivit de minune, ci antrenorului Marinus Michels.
3) Desi sunt un milion de romani in Spania iar ziaristii, oameni care pot calatori, nu isi fac meseria bine, trebuie sa invete sa distinga intre jucatori de nationalitate catalana, si intre jucatori ...
Nume: * 
E-mail:
Titlu: * 
Comentariu: * 
Campurile marcate cu * sunt obligatorii!
Comentariile dumneavoastră necesită aprobarea unui moderator.
Mesajele ce conţin expresii licenţioase, atacuri la persoană, instigă la ură, rasism, xenofobie sau homofobie, ori aduc atingere altor persoane vor fi editate sau şterse.
Comentariile trebuie să facă referire la subiectul articolului.
 
 
 
 
 
IN PAGINILE Romania Libera
 
Medien Holding Casamea Hiparion Publishers Tipografia UnitedPrint RUN DATA SOLUTIONS RUN DATA SOLUTIONS Casamea Modista ExpoCasamea
RUN DATA SOLUTIONS SATI