Iohannis, după întâlnirea cu premierul Grindeanu: Trebuie să avem un buget pe 2017 sustenabil, cu deficit sub 3 la sută

de Mihai Diac , 11 ianuarie 2017 - stire actualizata la ora 23:47, 11 ianuarie 2017
Foto: Arhivă

UPDATE 16,10: Președintele Iohannis a declarat, la finalul înt\lnirii cu premierul și cu ministrul de Finanțe, că pe anul 2017 "trebuie să avem un buget sustenabil, solid, cu un deficit sub 3 la sută".

Întrebat despre acuzațiile aduse de PSD la adresa fostului guvern Cioloș, șeful statului a susținut că s-a vehiculat greșit sintagma de "gaură în buget". Pe de altă parte, Klaus Iohannis a evitat să spună dacă, după întâlnirea de miercuri de la Cotroceni, mai este îngrijorat cu privire la finanțele României.


La Palatul Cotroceni a început, la ora 15, întâlnirea dintre președintele Klaus Iohannis și premierul Sorin Grindeanu.

La întâlnire mai participă ministrul de finanțe, Viorel Ștefan, precum și consilierul prezidențial Cosmin Marinescu.

"Președintele României vrea să afle direct de la premier care sunt planurile Guvernului în legătură cu bugetul pe anul 2017. Este o discuție necesară pentru că există foarte multe îngrijorări în legătură cu sustenabilitatea acestor măsuri și efectele pe care le-ar putea avea asupra economiei", anunțase, acum două zile, purtătorul de cuvânt al Președinției, Mădălina Dobrovolschi.

Comentarii

  • UBAFCA

    12 ianuarie 2017 8:25

    SARACUL de el !,

    raspunde comentariului
  • Trojan

    12 ianuarie 2017 0:08

    eu zic ca nu e greu sa stai sub 3 deficit. daca s-a reusit performanta cumpararii a 6 case din meditatii la fizica orice e posibil.

    raspunde comentariului
    • Mihai

      12 ianuarie 2017 6:59

      Eu zic ca nu ti-a reusit sarcasmul, pesedistule! Daca comparam cele 6 case sasesti, vechi, cu viloiul de 7.000 metri patrati al lui Dragnea, cu piscina, teren de tenis si heliport, cu suprafete agricole, cu un hotel cu 8 etaje si daca tinem cont ca Dragnea nu a fost capabil nici de meditatii de aritmetica, ce ai de spus? Dar despre cele 7 locuinte de lux ale lui VVPonta, care iar nu a putut da meditatii, ce ai de spus? Si mai tine cont ca tatal doamnei Carmen Iohannis a fost un om bogat, care a putut sa isi ajute a si ginerele. Si acum, sa ne intoarcem la deficitul de 3 procente, pe care PSD nu ar trebui sa il depaseasca. Pare o misiune imposibila. Ar fi insa bine sa nu il depaseasca, pentru ca altfel platim toti oalele sparte!

      raspunde comentariului
  • Atentie!

    11 ianuarie 2017 18:01

    Daca se depasesste pragul de deficit de 3 procente din PIB, UE declanseaza procedura de sanctionare a Romaniei, pentru a se evita dezastrul in care a ajuns Grecia! Atentie, guvern pesedist, sa nu indraznesti sa ne aduci in situatia asta, ca nu va fi bine de tine! Memento noiembrie 2015!

    raspunde comentariului
    • Mirela

      12 ianuarie 2017 9:24

      Mare dreptate ai dobitocelul !, dute in cotet si mananca-ti portia de laturi data de securisti

      raspunde comentariului
    • ?

      11 ianuarie 2017 18:33

      Sazi ghinisor cu amenintarile ,,,ai draga ce CREZI mata ca se sperie PSEDACHE ? Nooooooo !!!! sunt tari ,,,,,, Iohannis zice ca se lupta cu ei.,,, pesedistii ,,,,dar eu cred EL se lupta SINGUR LA COTRO

      raspunde comentariului
      • @ ?

        11 ianuarie 2017 20:20

        PSD se teme numai de proteste de strada! Daca va duce tara la criza, PSD va cadea din gratiile celor 18 procente!

        raspunde comentariului
  • holes

    11 ianuarie 2017 17:13

    cum sa ai sub 3 la suta, n-auzi ce spune leo, rambursari TVA de sute milioane, fraude la firmele lui ghita etc etc. baietii n-au mai putut lucra de aia aveati crestere economica