ATITUDINE. Avocatul Poporului sfidează cetățenii. Victor Ciorbea răspunde arogant și jignitor celor 139.000 de români care îi cer revoltați demisia: “Bieții oameni care nu au înțeles nimic”

de Alex Mihăilescu , 10 ianuarie 2017 - stire actualizata la ora 08:11, 11 ianuarie 2017
ATITUDINE. Avocatul Poporului sfidează cetățenii. Victor Ciorbea răspunde arogant și jignitor celor 139.000 de români care îi cer revoltați demisia: “Bieții oameni care nu au înțeles nimic”

Victor Ciorbea a fost prezent la Parchetul General pentru a oferi declarații pentru dosarul Mineriadei. La ieșire, Avocatul Poporului a fost întrebat de către jurnaliști ce crede despre petițiile semnate de peste 139.000 de oameni care îi cer demisia. Acesta a dat un răspuns arogant, spunând că “săracii oameni nu au înțeles nimic”.

Victor Ciorbea a transmis jurnaliștilor că el vrea să facă o lege pe înțelesul tuturor, iar prin faptul că a făcut anchete, a deranjat pe cineva. Ba mai mult, cei deranjați ar vrea ca Victor Ciorbea să-și dea demisie.


Victor Ciorbea zgâlțâie scaunul de prim-ministru al lui Sorin Grindeanu, din prima zi de guvernare. Avocatul Poporului insistă să fie verificate drepturile constituționale ale condamnatului Liviu Dragnea


"Ce pot sa spun, eu am convingerea că nicio persoană responsabilă, de buna credință, care a citit această convenție, nu poate fi deranjată de faptul că orice persoană poate îndeplini aceste funcții publice. Toți care vorbesc de lecții de constituționalitate sau moralitate, nu au citit despre aceste aceste lucruri; nu ar trebui să vorbească despre aceste lucruri. S-a înmulțit numărul de petiții, am făcut multe anchete, petițiii care deranjează. Nu văd de ce ar fi cineva anume deranjat (n.r. despre faptul că s-a făcut o petiție pentru demisia sa). Parlamentul va urma sa analizeze toată legea. Nu este normal ca într-o lege să se prevadă o condiție, în alta să fie alte condiții, în așa fel încât nimeni să nu mai înțeleagă nimic", a declarat Victor Ciorbea.

Săptămâna trecută, Victor Ciorbea a anunțat că va face o sesizare la CCR cu privire la legea 90/2001, care împiedică condamnații penali să facă parte din Guvern. 

În acest sens, s-a realizat o petiție online care a strâns peste 139.000 de semnături. Marți, inițiatorii au depus semnăturile la sediul Avocatului Poporului. 

Citește mai multe aici: VIDEO. Inițiatorii petiției care cer demisia lui Victor Ciorbea au depus semnăturile la sediul Avocatului Poporului

 

Comentarii

  • Cristian

    13 ianuarie 2017 9:55

    In acest caz nu este vorba de o lege sau alta ci tocmai de moralitate. Si nu ma refer la acea moralitate stupida in multe cazuri specifica poporului roman needucat . E vorba de moralitatea care lipseste acestui avocat stramb al poporului,Victor Ciorbea

    raspunde comentariului
  • Gina

    12 ianuarie 2017 13:43

    Domnul Ciorbea nu se dezminte, a fost, si ramane un veritabil oportunist. Nimic altceva...

    raspunde comentariului
  • @ Victor Ciorbea

    12 ianuarie 2017 0:08

    Si zici ca "nimeni nu intelege nimic"?? Inseamna ca nici dumneata nu ai inteles nimic! Si atunci, cum iti permiti sa ii numesti pe semnatarii petitiei "Sarmanii oameni"? Ei au inteles foarte bine ca faci sluj in fata lui Dragnea! De ce nu ai reactionat din aprilie 2014 pana acum, cu privire la aceasta lege? Tocmai acum, cand Dregnea zice ca e "neconstitutionala", desi este inca in perioada de ispasire a pedepsei de 2 ani, cu suspendare? Suspendarea se refera la faptul ca nu sta dupa gratii, dar inca nu are dreptul sa faca parte din guvern si cu atat mai mult, sa fie premier! VICTOR CIORBEA, ESTI CONCEDIAT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    raspunde comentariului
  • skara

    11 ianuarie 2017 23:42

    ******* asta ciclopic credeam ca e mort...sau oricum nu ii pasa nimanui.Sa ajunga din ciudat anonim in avocat al poporului,este trist...trist de tot.

    raspunde comentariului
  • Bogdan

    11 ianuarie 2017 13:05

    Mai Gogo scuza-ma , numele tau intreg vine de la Gogoman? cei peste 130.000 de romani care au votat pt. 'exmatricularea' lui Ciorba, sunt oameni cu scoala. Ar fi bine sa faci si tu macar clasele elementare ca de cei 7 ani de acasa nici nu mai vorbesc.

    raspunde comentariului
    • Nikos

      11 ianuarie 2017 19:22

      Dacă cei 130000 de oamenii sunt oamenii cu studii ar trebui sa inteleaga ca nu ăsta înseamnă democrație. Democrație înseamnă alegeri libere și cstigatorul ia tot. Adică face guvernul și conduce tara. Restul face opoziție patru ani. Dacă se cere verificarea unei legi la CC nu este încălcarea niciunei legi și nu favorizează pe nimeni. Am ajuns aici pentru ca PNL este si va fost condus numai de incompetenți. Mai bine zis incompetente. Cine nu fost la vot, cu tot respectul, nu are cuvânt, nu exista. Nu are de ce sa iasă în strada. Prin neparticiparwa la vot s-au exclus din viața cetății. Sunt articole din codul penal, care au fost declarate neconstituționale de CC și cu toate ăstea dacă se încearcă modificarea lor tinerii frumoși și liberI ies în strada. De ce? A fost campanie, alegeri și s-a terminat. Acum PSD trebuie lăsat sa guverneze așa cum e în stare, bine sau rău. Ăsta e democrația, nu petiții, nu ieșit în strada. Și nu comentarii cu injurii și vulgarități când apar păreri contrare. Dacă cei 130000 de oamenii ar ieși în strada cu o lopata in mana ar fi mult mai de folos tarii decât toate revărsare de laturi care se văd în comentarii. Și ca sa închei, țineți seama ca PSD nu a mai fost ales pe găleți si faina sau uleI de pensionari decepții și țărani prosti.

      raspunde comentariului
  • Pupaza Cristea

    11 ianuarie 2017 0:49

    Ce multe organe au venit sa-l apere pe Ciorbea . Erau citeva fete si doua doamne care au depus o reclamatie . Ciorbea a pus TV. sa se uite la A3 CU EL ,.

    raspunde comentariului
  • Ene

    10 ianuarie 2017 21:26

    auzi la nesimtitul asta Bietii oameni nu au inteles nimic . Ba da , AM INTELES ca tu esti un gunoi , lingau dorsal al PSD-lui , asa ca demisia baiete , cara-te din acest post unde stai de pomana. Esti un escroc

    raspunde comentariului
  • George

    10 ianuarie 2017 20:52

    Chiompaliul asta, uratenia pamantului nu a interest nimic. O sa pateasca precum ponta dupa colectiv! ,

    raspunde comentariului
  • Petru hering

    10 ianuarie 2017 20:40

    Afara cu gunoiul de Ciorbea

    raspunde comentariului
  • om de nimic

    10 ianuarie 2017 20:35

    juniorul taranist a metamorfozat in prastie sovietica

    raspunde comentariului
  • radu

    10 ianuarie 2017 20:31

    Biata e mata ca a fatat asa o creatura,Cum de te primeste in casa sotia si fica,.monumentule de lipsa de caracter

    raspunde comentariului
    • newoevil

      11 ianuarie 2017 10:08

      ...nu e urat ci doar are fatzaul pe jumate topit si scurs ca in alien!..faptul ca e o sluga umila a psdului îi urateste caracterul doar.

      raspunde comentariului
  • @Nikos

    10 ianuarie 2017 19:55

    Este exact cum am banuit. Esti portarul Institutului Politehnic Bucuresti. Nu ca ar fi o functie de care sa te rusinezi! Dar trebuie sa te rusinezi pentru prostie si obraznicie! Cu ce nerusinare le arunci celorlalti forumisti insulte! Masoara-ti cuvintele, sau nu mai scrie, daca nu esti capabil de buna cuviinta!

    raspunde comentariului
  • Fost membru ANCTD

    10 ianuarie 2017 19:08

    dle Ciorbea, esti ridicol, ai distrus PNTCD, ANCTD, nu mai continua. Ne-ai inselat de atatea ori, acum nu mai ai credibilitate, retrage-te in rusine. Si nu mai spune ca esti mot, stramosii dumitale se zvarcolesc. Ai distrus sperantele oamenilor onesti.

    raspunde comentariului
  • ?

    10 ianuarie 2017 18:19

    Cand au fost 7 milioana de voturi impotriva lui Basesc la demitere nu s-a intamplat nimic acum cu 139000 de petitii,,,,,,,,,,,,, vax

    raspunde comentariului
    • Puie Monta

      10 ianuarie 2017 19:02

      Suferi de retard mental. Nu s-a intamplat nimic din cauze obiective. Nici acum probabil nu se va intampla este doar o chestiune de atitudine civica. Pe mine nu ma reprezita avocatul poporului si este o mare problema ca nu este ales prin vot direct de cetateni. Cu atat mai mult Victor Ciorbea nu ma reprezinta pentru ca a ratat foarte multe momente in care putea sa-si dovedeasca utilitatea in aceasta functie. Problema ta si a altor spalati pe creier de Antene este ca desi acest om nu a facut nimic pentru tine ca cetatean, excluzand faptul ca ai putea fi Liviu Dragnea sau un condamnat care aspira la o functie publica, nu esti de acord cu demiterea lui doar ca o compensatie pentru nedemiterea lui Basescu. Sper sa fi inteles ceva! Un lucru bun tot ai facut. M-ai convins sa semnez petitia.

      raspunde comentariului
  • Mirela

    10 ianuarie 2017 18:12

    Iata modesta vila de 1 milion si jumatate de euro si ....700 de metri patrati - !!!! - pe care si-a construit-o umflatul nostru avocat al Poporului care are un salariu de 27.000 de lei noi pe luna adica aprox cat 20 de muncitori romani...caci el are 20 de tuburi digestive de la gura pan` la anus ! Victro Cirobea n-a clipit nicio secunda de ingrijorare cand milioane de romani si-au pierdut locul de munca din pricina TUTUROR PARTIDELOR romanesti - inclusiv UDMR - care au frecat menta in parlament vreme de 27 de ani nefacand NIMIC altceva decat sa isi imbogateasca fruntasii din banii nostri furandu-i prin licitatii trucate si alte multe mijloace practicate fie direct fie prin interpusi adica in special prin intermediul guvernelor politice de pana in dec 2016 ..iar pentru amarasteni si combaterea somajului si relansarea economiei nationale. canci CARICIU pixu` ! Dar acelasi Victor Ciorbea care a asistat nemiscat sufleteste nici macar cand s-au sinucis romani innebuniti de datorii si saracie , acum, iaca, plange pe umarul unor politicieni sau parlamentari - nu conteaza partidu` din care fac parte acestia, pentur ca reactia mea ar fi aceeasi ! - care, saracutzii, nu pot ...promova oleaca de la 15.000 lei la mai mult , adica inca trei randuri de osanza si o `fonctie` mai inalta ! Dumnezeule mare , ce fapturi ingadui pe lumea asta sa ne chinuie zi de zi ! - iata vila in link httpwww.apropotv.roshowbizuite-in-ce-vila-de-lux-sta-victor-ciorbea-casa-este-intr-o-zona-exclusivista-si-are-700-de-metri-patrati-foto-16055332-articol

    raspunde comentariului
    • mircea neagu & eugenia

      10 ianuarie 2017 19:05

      tu stii ce spun principiile de drept si practica judiciara ? . legea se aplica in minumul efectului ei sau cum spun avocati, daca ai unde intoarce caruta, poti s-o intorci si atat. din lege se aplica partea cea mai convenabila. doar mentorul vostrui spiritual, stalin aplica partea ce mai dura, maximul, cu supliment. nu va e clar zdrentelor staliniste ca, daca ccr va spune ca dragnea poate ocupa functii publice, va ocuppa, daca nu, nu. doar tu si alte 139000 de zdrente staliniste, fii de informatori sau ofiteri de securitate gandesc asa, in stil stalinist, de lka lege trebuie sa ceri maximul ce te poate ajuta

      raspunde comentariului
      • @mircea neagu & eugenia

        10 ianuarie 2017 20:06

        Este lipsa de buna cuviinta sa insultati pe cei cu opinie diferita de a voastra! Daca vreti sa polemizati, incercati sa fiti civilizati, aici nu este un spatiu in care se arunca celorlalti injurii. Vom atentiona moderatorul cu privire la vocabularul pe care il folositi! In ceea ce priveste aplicarea legii, introdusa chiar de pedeseristi, in 2001, deocamdata ii interzice condamnatului Dragnea accederea la functia mult ravnita de Dragnea. El este sub incidenta pedepsei de 2 ani cu suspendare si 4 ani de interzicere de drepturi! Nu este parte mai putin indulgenta in legea asta, stimabililor! In plus, Dragnea mai are 2 proces pe rol, care i-ar putea aduce pedepse cu inchisoarea, la care s-ar cumula cei 2 ani cu suspendare! Omul trebuie sa mai astepte cativa ani, sa dea dovada de atitudine civica, sa isi ispaseasca pedepsele si daca va mai reusi in alegeri, se va vedea atunci ce va fi! Ar fi de dorit ca voi amandoi sa va cereti scuze pentru marlanie!

        raspunde comentariului
  • gancea

    10 ianuarie 2017 17:56

    O asemenea STRIMBATURA de LIGHIOAIE , mai poti gasi doar in Sud America....aia de i se spune CHUPACABRA

    raspunde comentariului
  • JR

    10 ianuarie 2017 17:36

    Are dreptate, pana la demisie ramane valabila neintelegerea de nevinovatie

    raspunde comentariului
  • Emil

    10 ianuarie 2017 17:26

    Rar mi-a fost dat să văd un individ mai jalnic și mai descompus moral decât acest distrus, Ciorbea. Dator vândut, captiv al unor credite făcute din lăcomie, pe vremea când se credea înșurubat pe viață în scaunul de prim ministru, Ciorbea execută astăzi tot ce i se comandă de către structura crimei organizate, PSD. Ba face și în plus, e prevenitor în actele lui ingușitoare spre Dragnea, sperând să i se arunce și lui niște oase de ros. Nu-și va da demisia, evident. Pentru așa ceva i-ar trebui un dram de onoare, pe care acest mutant, acest ciclop, nu o are. Într-o bună zi va fi și el aruncat la gunoi, unde-i este locul.

    raspunde comentariului
    • Puie Monta

      10 ianuarie 2017 17:47

      pa barba ta ?

      raspunde comentariului
      • Puie Monta

        10 ianuarie 2017 20:29

        Ba Puie Monta fals abia asteptam sa vad cand apari. Puie Monta inseamna M.ulte U.rari si I.ubire E.terna pentru PSD si conducatorilor iubiti impreuna cu mortii lor comunisti. Tu esti dovada cea mai buna a hotiei tembele PSD-iste aflate in descompunere. Puti a Zombi Bolshevic. Mars in mormant.

        raspunde comentariului
  • arov

    10 ianuarie 2017 17:23

    Individul asta ne crede pe toti niste cretini.

    raspunde comentariului
  • vero

    10 ianuarie 2017 17:14

    Ba am inteles perfect - sa te feresti de omul insemnat. Si mai insemnat decat tine, pocitanie, nu stiu cine ar mai putea fi. Pocit la chip, schilod la caracter. In loc sa-ti rezolvi problemele financiare cum trebuie, te prostituezi pentru un pumn de arginti.

    raspunde comentariului
    • mircea neagu & eugenia

      10 ianuarie 2017 17:49

      ciocul mic, zdreanta, cat mai mic !

      raspunde comentariului
      • Catre moderatorul forumului

        10 ianuarie 2017 20:14

        Va rugam sa restrictionati IP-ul celor care folosesc un limbaj vulgar si ii insulta pe ceilalti forumisti! Ne referim concret la mircea neagu eugenia! Toate comentariile lor sunt injurioase si necivilizate!

        raspunde comentariului
        • ilidia

          11 ianuarie 2017 11:34

          Nu zau, d-na te-a jignit ca ti-a explicat "ca cum devine cazul" cu legile?

          raspunde comentariului
  • shorba

    10 ianuarie 2017 17:14

    OK, zi-ne tu ce n-am inteles noi. Ca e o lege care se aplica? Ca Dragnea s-a nascut pentru functia de premier? Sau poti sa fii chiar si mai profund.

    raspunde comentariului
  • gancea

    10 ianuarie 2017 17:08

    Ciorbea e AVOCATUL CURULUI MEU ci nu al poporului. Un MITOCAN TURBAT,ca defapt si toti ceilalti din guvern. TURBATI ,TURBATI. Bun simt la ei ????????????????????????????????????

    raspunde comentariului
  • Vesti bune pentru romanii de pretutindeni

    10 ianuarie 2017 16:44

    La Galati a luat fiinta sindicatul prostituatelor si ''doamnelor de pe centura''.Membru fondatorRamona Constantin, de etnie roma ,cu o bogata experienta pe strazile din UK si experta in magie neagra.Consiliul Director este format din Sanda Donciu ,cu o fosta experienta in Turcia si diverse servicii,Laura Rusu ,formata la scoala drei Ramona.Consilierieunucul ****** Iacomi Florin CristianBlack Lion,codosii de profesie, Baston Dumitru si familia,Bogoi Oratiu si familia,Irimia Toader si familia si multi altii.Primele inscrieri se fac gratuit .Oferim servicii complete.Ne puteti contacta la tel.0236415414,str.Domneasca 97-99 sau la adresa de e-mail ram.constantinyahoo.com

    raspunde comentariului
  • Vesti bune pentru romanii de pretutindeni

    10 ianuarie 2017 16:44

    La Galati a luat fiinta sindicatul prostituatelor si ''doamnelor de pe centura''.Membru fondatorRamona Constantin, de etnie roma ,cu o bogata experienta pe strazile din UK si experta in magie neagra.Consiliul Director este format din Sanda Donciu ,cu o fosta experienta in Turcia si diverse servicii,Laura Rusu ,formata la scoala drei Ramona.Consilierieunucul ****** Iacomi Florin CristianBlack Lion,codosii de profesie, Baston Dumitru si familia,Bogoi Oratiu si familia,Irimia Toader si familia si multi altii.Primele inscrieri se fac gratuit .Oferim servicii complete.Ne puteti contacta la tel.0236415414,str.Domneasca 97-99 sau la adresa de e-mail ram.constantinyahoo.com

    raspunde comentariului
  • clencix

    10 ianuarie 2017 15:51

    Inca unul care crede ca numai el intelege! E o vorba, daca lumea iti zice ca esti beat, du-te si te culca!

    raspunde comentariului
  • mares

    10 ianuarie 2017 15:50

    O tine una si buna ce stie el.Vai i-amar de noi,pe ce maini suntem......

    raspunde comentariului
  • Avocatu Popoului CeOrBea(romanii ca mancare n-au)

    10 ianuarie 2017 15:26

    Sunt cei 130.000 de profi pacaliti de Pesede u cresterea salariala de 15 la suta de la 1 ianuarie 2017, in realitate doar 1 la suta marire salariala potrivit legii 2502016 data de Pesede. Astfel, un debutant transa 6 ia doar 7 lei in plus, un prof cu def transa 5 ia 30 lei net in plus etc potrivit grilelor legii

    raspunde comentariului
  • JUST

    10 ianuarie 2017 15:20

    vai de mama voastra.

    raspunde comentariului
  • xman

    10 ianuarie 2017 15:03

    E clar, chioru nu e cu poporu

    raspunde comentariului
    • Puie Monta

      10 ianuarie 2017 16:08

      tu cum ai ajuns la aceasta concluzie ?

      raspunde comentariului
      • Puie Monta

        10 ianuarie 2017 20:26

        Ba Puie Monta fals abia asteptam sa vad cand apari. Puie Monta inseamna M.ulte U.rari si I.ubire E.terna pentru PSD si conducatorilor iubiti impreuna cu mortii lor comunisti. Tu esti dovada cea mai buna a hotiei tembele PSD-iste aflate in descompunere. Puti a Zombi Bolshevic. Mars in mormant.

        raspunde comentariului
  • Goi

    10 ianuarie 2017 14:55

    Mi se pare doar mie, sau Ciorbea a fost orb timp de 15 ani si si-a recastigat vederea abia in anul trecut? Cum se poate sa nu fi vazut timp de 15 ani o lege pe care si-ar dori s-o abroge? Sau, mai degraba, e vorba de niste aranjamente de haita?

    raspunde comentariului
  • Misu

    10 ianuarie 2017 14:38

    Pomanagiule! Bun este osul aruncat de dr,Copy Paste si Teleormanean!

    raspunde comentariului
  • Lupsa

    10 ianuarie 2017 14:16

    Oportunitate exclusiva oportunitate de castig. Cautam urgent operatori pe internet. Castigurile sunt foarte motivante. Lucrati acasa la dvs, la calculator, in timpul liber. Asiguram instruire gratuita si de cea mai buna calitate. Trebuie sa aveti varsta de 18 ani si cunostinte minime de navigare pe internet. Cereti acum detalii la adresa de email a unuia dintre coordonatorii echipei noastre onlineproiect86gmail.com

    raspunde comentariului
  • nick

    10 ianuarie 2017 13:59

    Ciorbea esti de ......varza!

    raspunde comentariului
  • yvonne

    10 ianuarie 2017 13:48
  • adrian

    10 ianuarie 2017 13:29

    Desigur, acest ne-domn crede ca Prostia si Minciuna sunt Vesnice !

    raspunde comentariului
  • munteanu forin

    10 ianuarie 2017 12:50

    Nu ți este Rușine. Ești tu sărac la cap.RUSINEEEE