Monica Macovei: Cer să fiu inclusă în procesul de selecție al candidaţilor dreptei pentru prezidenţiale

de Sabina Fati , 20 iulie 2014 - stire actualizata la ora 19:32, 20 iulie 2014
Monica Macovei: Cer să fiu inclusă în procesul de selecție al candidaţilor dreptei pentru prezidenţiale

Eurodeputatul PDL susține că « indiferent cum va fi conceput acest proces de selecție, sondaj sau o altă metodă, fiecare potențial candidat trebuie reevaluat ». În acest nou context al alianței dintre PNL și PDL, spune Monica Macovei, ”am dreptul și cer să fiu inclusă în procesul de măsurare a condidaților dreptei pentru alegerile prezidențiale”.

Citește si: BEJ Galaţi dispune înlăturarea afişelor electorale cu sigla USL

Monica Macovei a declarat pentru România liberă că “procesul de selecție a unui candidat al dreptei trebuie deschis oricarei persoane care are șanse să învingă PSD la alegerile prezidenţiale” și că “extinderea acestui proces poate fi numai benefică deciziei dreptei de a câștiga alegerile”. Fosta ministră a Justiției a mai adăugat că «în acest moment nu este inclusă » în sondajele pe baza cărora urmează să fie selectat prezidențiabiliul comun al PDL și PNL.
Macovei crede că « dreapta » trebuie să aibă « un candidat care să răspundă așteptărilor celor care merg în mod constant la vot, dar și ale celor care sunt dezamăgiți și nu votează ». Eurodeputata PDL declară că « electoratul vrea un candidat credibil, cu forță, capabil să asigure și să garanteze un stat de drept puternic, funcțional, cu economie liberă și sănătoasă, cu o competiție corectă, un stat în care educația și sănătatea sunt priorități, un candidat care să garanteze integrarea deplină a țării în spațiul euro-atlantic».
Macovei a mai declarat pentru România liberă că are « capacitatea și determinarea deja demonstrate » pentru « a garanta îndeplinirea acestor obiective » și de aceea a luat decizia de a solicita includerea ei în « măsurarea și selectarea candidaților cu șanse la alegerile prezidențiale ».
Cu doar o săptămână înaintea congreselor anunțate de PNL și PDL pentru 26 iulie, unde cele două partide se pregătesc să încheie procedura unificării, lucrurile se precipită în ambele partide. La Congresul de la sfârșitul săptămânii viitoare urmează să se adopte statutul viitorului mare partid de dreapta și protocolul politic de unificare. În vreme ce liberalii încă nu s-au decis asupra candidatului pe care îl propun pentru prezidențialele de la finele acestui an, PDL îl susține pe Cătălin Predoiu, care a fost desemnat în urma alegerilor interne din partid.

“O nouă realitate”

Monica Macovei susține însă că acum avem de-a face cu « o nouă realitate », sugerând că întreg procesul pentru nominalizarea prezidențiabilului dreptei unite ar trebui resetat. Astfel, o eventuală reevaluare a celor care se pot bate cu Victor Ponta la scrutinul prezidențial ar trebui să-l includă și pe fostul premier Mihai Răzvan Ungureanu, liderul Forței Civice, partid care a hotărât în urmă cu câteva zile să fuziuneze cu PDL.

Citește si: Firea îl laudă pe Ponta atacându-l pe Iohannis pentru faptul că nu are copii

Comentarii

  • Sara

    22 iulie 2014 10:58

    Nu aveti catusi de putin dreptate. In primul rand Forta Civica. Daca candida cineva, ar fi candidat MRUnguent, cu sotia in Cons.de administratie la OMV cu indemniz. de 7000 euroluna, desi dansa e medic. Un sustinator infocat al proiectelor RM si gazele de sist, desi acestea sunt curat antiromanesti. Daca vroia sa candideze trebuia s-o faca fara a intra in PDL, mai ales ca a acceptat aceasta conditie sa se supuna deciziilor PDL. Nu mai vorbesc de mostenirea Gojdu pe care au binevoit Tariceanu si MRU sa o dea Ungariei. Aceste lucruri n-o deranjeaza deloc pe dna. Macovei. In ce priveste alegerea candidatului pentru presedentie, demersurile si actiunea a fost organizata in cel mai democratic mod cu putinta. S-au prezentat trei membrii PDL, si a fost in final ales Predoiu. De ce nu a cerut dna Macovei ATUNCI sa candideze ? Cum este posibil sa aibe pretentia sa se incalce regulile stabilite,presupun si de dansa, numai pentruca s-a trezit acum, brusc ca vrea presedinte ? Chiar, nu inteleg. N-o inteleg nici pe dansa si nici pe comentatorii care o aproba.

    raspunde comentariului
  • c.g.

    22 iulie 2014 7:54

    Pt. c.radu.Prietene,esteo varianta ca doamna Macovei Monica sa candideze independenta poate ca ar fi bine sa apuce in turul 2 cu ''neamtul ''KLAUS JOHANNIS...,sa il faulteze pe ''carlanul'' itit in fruntea haitei de hoti si banditi economici din PSD si ''asociatii'' si aripa chipurile liberala a lui Tariceanu!ASTA PRESUPUNE CA ROMANII SA MEARGA IN NOIEMBRIE LA ALEGERILE PREZIDENTIALE LA VOT IN PROPORTIE DE 65-70 LA SUTA SI SA VOTEZE CU ...MINTEA SI NU SA VOTEZE PE ...MARGELE!P.S.- haita...lui Ponta nu poate sa voteze cu el decat ''sfertul rusinii'',maxim..., cu toate coscariile lor,decat 25 la suta dintre romanii cu drept de vot !

    raspunde comentariului
  • c.radu

    21 iulie 2014 19:43

    Ma întreb de ce nu există un moderator. Nu cred ca libertatea de exprimare include dreptul de a jigni, după cum libertatea de mișcare nu include dreptul de a lovi.

    raspunde comentariului
  • Reading&Macovei

    21 iulie 2014 19:13

    Mare tupeu pe parasuta comunista betiva care impreuna cu madame reading, alta parasuta betiva inchid bodegile din periferiile Bruxellului sa ceara sa candideze la presidentie. Poate ca impreuna cu chiorul de la anvers sa candideze la presidentia "miss betiv si-mi pare bine".

    raspunde comentariului
  • tiu

    21 iulie 2014 19:07

    ASTA MAI LIPSEA sa ajunga presedinta a Romaniei.Uita ca a fost procuroare comunista si securista la GIURGIU,de unde sunt eu,la inceputul anilor `80

    raspunde comentariului
  • c.radu

    21 iulie 2014 15:51

    Având în vedere că Blaga a respins cererea Monicăi Macovei, în baza regulamentului, după cum afirmă, rămâne să vedem dacă MM va candida ca independent. Nu știu dacă este bine sau rău. Presupunând că ar câștiga alegerile, fără susținerea unei majorități în Parlament, parlamentarii i-ar inventa cu ușurință un motiv pentru care ar suspenda-o și apoi destitui-o.

    raspunde comentariului
  • c.radu

    21 iulie 2014 14:38

    Pentru Lexy Felix, tu ești?

    raspunde comentariului
  • Lexy

    21 iulie 2014 13:51

    TOVARĂȘA PROCUROR COMUNISTĂ VREA SĂ REPREZINTE UN PARTID DE DREAPTA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    raspunde comentariului
  • c.g.

    21 iulie 2014 13:45

    Pt.mirela.Simata doamna ,subscriu...!Scrijelitii astia sunt trimisi la inaintare prin presa,pe sticle mogulizate sa imbrobodeasca,sa cultive absenteismul,sa indobitoceasca o multime buimaca de 25 de ani de ...balamuc nou ,m-am plictisit am tot spus ce...,o multime care de 67 de ani este asaltata de rusi si cozile lor de topor autohtone intr-o T.I.G.A.N.I.Z.A.R.E.si saracire fara precedent in istoria recenta dupa dec'89!Oamenii astia de ...grota, ''pestera'' ,cum bine ziceti,sunt slugile itite care incep,diversiuni,pentru a discredita si mozoli oarece idei,teluri,care ar scoate amarata asta de tara din...RUINA TOTALA,pentru a salva tara asta de la desfiintare ,pentru a nu face pe plac dusmanilor nostrii principali ...RUSIA !

    raspunde comentariului
  • c.g.

    21 iulie 2014 13:41

    Pt.mirela.Simata doamna ,sbscriu...!Scrijelitii astia sunt trimisi la inaintare prin presa,pe sticle mogulizate sa imbrobodeasca,sa cultive absenteismul,sa indobitoceasca o multime buimaca de 25 de ani de ...balamuc nou ,m-am plictisit am tot spus ce...,o multime care de 67 de ani este asaltata de rusi si cozile lor de topor autohtone intr-o T.I.G.A.N.I.Z.A.R.E.,si saracire fara precedent in istoria recenta dupa dec'89!Oamenii astia de ...grota ''pestera'' ,cum bine ziceti,sunt slugile itite care incep,diversiuni,pentru a discredita si mozoli oarece idei,teluri care ar scoate amarata asta de tara din RUINA TOTALA,pentru a salva tara asta de la desfiintare ...,pentru a nu face pe plac dusmanilor nostrii principali ...RUSIA !

    raspunde comentariului
  • mirela

    21 iulie 2014 13:31

    dl c.g. pai da, in loc sa avem eventuale critici constructive si argumentate faptic - asa cum cerea, de ex., marele filosof roman liiceanu, intr=o interventie publica televizata, exasperat de faptul ca se incearca demolarea unor oameni publici importanti prin simplul argument al fortzei si nu prin cel ratiunii si dezbaterii civilizate - avem parte de laturi de sorginte ...din pestera ! inca un argument in favoarea unei cenzuri moderate, care sa inlature nu punctele de vedere opuse ci pe cele ce ii fac de rusine pana si pe cei le-au scrijelit - ca `scris` nu pot spune .

    raspunde comentariului
  • Cato cel Batran

    21 iulie 2014 13:27

    Dorinta justificata, sustinuta de sute de mii de romanu Monica Macovei Presedinte !!!

    raspunde comentariului
  • c.g.

    21 iulie 2014 13:20

    Bag sama ca haita ...si-a trimis smardoii sa ne agreseze cu vorbele lor urate ...!Sunteti jalnici...!

    raspunde comentariului
  • G. Smeoreanu

    21 iulie 2014 12:54

    httpwww.criterii.roindex.phpennational10424-cand-zici-monica-macovei-inseamna-ca-injuri-noul-pnl

    raspunde comentariului
  • alexandra

    21 iulie 2014 12:48

    Mai sa fie ...Nesimtirea si obrazul GROS are nemernica asta , care inainte de 1989 baga oameni nevinovati la inchisoare , iar dupa ...s-a mentinut pe linia intai , in lupta pentru infiintarea de noi institutii pe care numai Romania le are , spre controlul si condamnarea fara dovezi.La puscaria "prezidentiala" cu toti !!

    raspunde comentariului
    • Marcela Botez

      21 iulie 2014 13:34

      pentru AlexandraE clar ca in fiecare seara nu vizionati alt post decat Antena 3.Daca v-ati folosi, din cand in cand, de telecomanda, sau daca ati privi macar in jur, cu mai multa atentie, ati vedea ca realitatea e complet diferita .....Nu realizati, insa, cat de mult rau face acest mod de gandire si actiune generatiilor viitoare inclusiv ale copiilor si nepotilor Dvs..

      raspunde comentariului
    • Sara

      21 iulie 2014 13:12

      Catalin Predoiu n-are nici o sansa sa candideze. E mult prea valoros pentru a fi lasat. I-am admirat oarecum pe pedelisti , ziceam uite ca in comparatie cu PNL-ul, acestia au stabilit candidatul si sunt consecventi. Dar uite ca au navalit acum si fripturistul MRU, fiindca n-a avut spor la PMP si acum i-au gasit si pe prostii din PDL, care de fapt si-au desfiintat partidul. Dna Macovei, surpriza, si-a exprimat dorinta asa, brusc. Imi pare rau de noi, ca n-avem ocazia sa-l vedem pe Predoiu la carma tarii.

      raspunde comentariului
  • kboom

    21 iulie 2014 12:18

    Daca altii nu ma baga in seama ma bag eu singura. Pacat ca bunul simt nu-i spune ca ar fi mai bine sa iasa din scena demn. A dat tot ce putea. si nu a fost mult.

    raspunde comentariului
  • c.g.

    21 iulie 2014 12:09

    Azi ...am avut un regal in comentarii,prin interventiile domnului Ion Antonescu si a doamnei Mirela Antonescu,tata si fiica,...TOATA STIMA!Parca dupa comentariile astea nu mai este nimic de adaugat ,cititi,cugetati,actionati,stimati condicari,lefegii,taranusi,pensionari,care cititi gazeta RL !

    raspunde comentariului
  • c.g.

    21 iulie 2014 12:08

    Azi ...am avut un regal in comentarii,prin interventiile domnului Ion Antonescu si a doamnei Mirela Antonescu,tata si fiica,...TOATA STIMA!Parca dupa comentariile astea nu mai este nimic de adaugat ,cititi,cugetati,actionati,stimati condicari,lefegii,tatanusi,pensionari,care cititi gazeta RL !

    raspunde comentariului
  • Mirela Antonescu

    21 iulie 2014 11:00

    Am vazut mai demult o emisiune realizata de suedezi in cadrul careia se analiza receta succesului imens al organizarii societatii pe ansmablu de catre administratia si politica de inalt nivel din tara lor. Se vorbea acolo de `pace sociala` si `coeziune nationala` posibile doar intr-o tara in care fiecare justifica onest fiecare banutz castigat iar dicrepantele materiale sunt pe cat se poate de mici intre, sa zicem, un parlamentar sau un primar sau un ordonator de credite si un cetatean obisnuit, adica un asistent medical, un medic, un inginer, un muncitor sau un maturator. Pentru ca s-a ajuns la situatia in care in Anglia , cativa parlamentari si-au dat demisia pentru ca s-au lacomit la ...cateva sute de euro folositi fraudulos la zugravirea propriei case in loc de destinatia initiala care era biroul lor parlamentar ! - a fost un scandal cu implicatii uriase, erau in joc imaginea publica a conservatorilor si urmau alegerile europene unde conservatorii riscau sa fie in minoritate datorita colegilor britanici ..lacomiti la cateva kile de var lavabil !!! Au fost ample luari de pozitie din partea populatiei idignate si a unui arhiepiscop extrem de influent ! Populatia britanica dovedeste ATITUDINE fatza de deturnarea catorva sute de euro de catre cei pe care ii considera slujbasii lor in interes public. adica de catre parlamentari, care, iata, sunt considerati slujbasi platiti din banul muncit de populatie. La fel, in Suedia, daca un vecin al unui consilier local sau politician sau membru al administratiei publice, constata ca brusc acest demnitar si-a construit o casa sau brusc traieste nefiresc de opulent, el poate sesiza fiscul care e dator sa pastreze secretul asupra celui ce cere lamuriri asupra maodului in care a dobandit respectivul demnitar averea, casa, terenul, contul bancar mai gras sau studii greu platite ale odraslelor demnitarului. Apoi, fiscul cerceteaza si informeaza confidential si cetateanul si organele abilitate asupra constatarilor, fie ele favorabile fie defavorabile demnitarului. Dar, in mod sigur favorabile democratiei si cinstei intregii societati. Imi vine sa sughit de ras cand compar aceasta teribila scrupulozitate vestica in controlul strict al banului public si al onestitatii perfecte a demnitarilor- care sunt astfel obligati de lege sa traiasca din salariu si numai din salariu - cu ....laxitatea balcanica a fiscului, a justitiei si a multor altor organe si organisme ale statului, care au permis intre 1989 si 2014 un jaf absolut inimaginabil, ce a dus la pensii si salarii ale cetatenilor de 75 - 400 de euro , cu media spre josul intervalului - pe deoparte si la averi absolut colosale ale politicienilor si celor din varful administratiei publice centrale si locale. Si la o buiecie incredibila a acestora, incat s-a ajuns la situatia ca un primar dezagreabil ca infatisare fizica sa declare public, aratand niste tinere destrabalate de langa el, ca `acestea sunt fetele la care el munceste din greu noaptea !` Si la averi colosale cum numai in tarile bananiere sau in spatiul ex-sovietic din Asia mai gasesti, la fosta nomenclatura....`privatizata` si `conectata la resurse` . Si ce pace sociala mai putem avea in Romania, unde un personaj precum cel amintit de tatal meu - e vorba de Videanu - apare ca brav reprezentant al dreptei, ca `ideolog` al `capitalismului umanist de cumetrie` si recunoaste public, ca el, ca vice-prim ministru ...are firme ! Si inca ce firme si cu ce cifre de afaceri cu statul ! Adica, el, Videanu, era si arbitru si jucator ! El comanda unde sa mearga comanda foarte mare de borduri si el o executa si era beneficiarul banilor ! Si era, dragalitza doamne, `de dreapta` ! Pai trebuia arestat chiar la iesirea din studioul tv, nu de alta, dar functionarii publici nu au dreptul sa aiba firme ! Asa ca, pana nu vom fi exigenti pana la ultimul leutz , noi cetatenii si justitia si fiscul si alte organisme de stat - in raport cu cei ce ne conduc destinele, tare mi-e teama ca sarcina viitorului sau viitoarei presedinte al a Romaniei va fi teribil de grea, iar daca vom lasa totul pe umerii sai, asa cum s-a mai intamplat in perioada in care dna Macovei era in mod eroic ministru al justitiei, atunci fortele revansarde il o vor birui, dupa cum s-a mai intamplat in alte cazuri - precizez nu cum s-a mai intamplat cu dna Macovei ci cu alte personaje si in alte posturi, timpuri si situatii - vezi jalnica declaratie de sfarsit de mandat a eminentului prof univ. - dar slab ca luptator politic - Emil Constantinescu, omul in care si-au pus sperantele multe milioane de romani si care a fost prima imensa dezamagire a intregului electorat si poate cauza viitoarei emigrari in masa a muncitorilor si intelectualilor. lamuriti pe deplin cu onorarea promisiunilor si justitia societatii romanesti.

    raspunde comentariului
    • c.radu

      21 iulie 2014 12:11

      Mirela Antonescu. Cu alte cuvinte, doamna Macovei ar putea fi un bun general, însă îi trebuie o armată pe măsură. Ei bine, includerea în sondajele pentru prezidențiale ar putea fi punctul de început. Se va vedea cam de ce oaste dispune, după care ar putea să facă eforturi - dar nu de una singură - de a și-o spori. Trebuie dusă o grea luptă de convingere inclusiv a celor care acum consimt la corupție în viața de zi cu zi, că o viață precum cea din țările nordice este posibilă și la noi, că tinerii nu vor mai trebui să plece în Occident pentru a fi tratați corect, pentru că putem aduce Occidentul aici. Macovei este, acum, singura persoană care poate stârni entuziasm în politică.

      raspunde comentariului
  • ion antonescu

    21 iulie 2014 10:06

    si ca o completare la cele scrise mai jos, mie mi se pare ca dl. johannis este mult mai potrivit functiei de prim ministru si ar fi extraordinara o astfel de situatie cu dna macovei - presedinte si dl. johannis-prim ministru, insa stiu ca alegerile generale au avut deja loc si acum doar alegeri generale anticipate ulterioare celor prezidentiale ar mai putea aduce o astfel de perspectiva. imi este simpatic de asemenea si dl. predoiu, dar dna macovei mi se pare o persoana de mult mai mare anvergura si cu o lupta administrativa cu sistemul ticalosit mai veche. toate cele scrise de mine sunt opinii personale, este evident ca dreapta va proceda probabil la anuntarea unui candidat dupa evaluarea sondajelor de opinie, si este firesc sa fie asa. dupa cum la fel de firesc ar fi ca dreapta sa fie unita si sa mizeze pe un singur candidat. dupa cum si mai teribil ar fi ca politicienii de dreapta care au avut sau simt ca ar putea avea probleme cu justitia sa se retraga din politica definitiv. ar fi cel mai mare semnal catre inima noastra a cetatenilor cum ca nu numai candidatul propus la prezidentiale este onest ci si fortele politice ce il sustin. in caz contrar, partidele de dreapta ar putea avea din nou aceeasi aparenta surpriza neplacuta - `uite, dom`le, cat ne straduim sa convingem electoratul nostru, care e mai inteligent decat al stangii si, iaca, nu vine la vot sa ii putem devansa pe stangisti !` pai, dragi politicieni de la dreapta, a cui o fi vina ?! sutele de mii si milioanele de intelectuali si cetateni din clasa de mijloc or fi de vina ca nu merg la vot ? candidatii propusi de dvs or fi de vina ? sigur nu aceste doua presupuneri sunt veridice ! ci voi sunteti de vina ca nu va faceti curatenie morala in propria ograda, concomitent cu impunerea curateniei si in ograda `stangii` ! de asa maniera incat electoratul inteligent din tara sa perceapa o consonanta perfecta intre vorbe, ganduri si fapte ale partidelor de dreapta. acum doua mii de ani, un modest fiu de tamplar a trait asa cum a pretins si celorlalti sa traiasca in austeritate si moralitate. cata vreme dreapta are printre fruntasii sai oameni precum videanu - de altfel un om simpatic si inteligent, dar indelung si imoral si poate chiar ilegal dedulcit la licitatii din banul public auto-indreptate spre firma sa sau firmele interpuse ale acolitilor sai, si locatar al unui palat care sfideaza prin opulenta si valoarea sa - milioane de euro costa acest palat in contrapondere cu salariile de 200-450 de euro ale majoritatii cadrelor didactice si din sanatate - efortul onest al celor ce educa generatii de elevi contra unui salariu de mizerie sau efortul de a vindeca si ingriji oameni al cadrelor din sistemul de sanatate, ce isi fac eroic datoria tot pe un salariu de mizerie. caci nu e deloc usor sa uitam ca noi, poporul de care aveti nevoie se pare doar odata la 4 ani, am acordat in mai multe randuri si la mai multe niveluri ale administratiei politice sau publice, centrale sau locale, puterea `dreptei`. Si ? Cu ce ne-am ales inafara vesnicelor atacuri recirpoce dintre stanga si dreapta cum ca celalalt e de vina pentru inflatie, cresterea preturilor, lipsa cronica a locurilor de munca, lipsa sansei sociale pentru tineri, emigrarea masiva a fortei de munca calificate si a intelectualilor - tara e buna doar cat ii tine pe tineri la facultate, imediat dupa aceea, cei ce au facut gratuit din punctul lor de vedere si pe banii nostri ai contribuabililor din punctul nostru de vedere- catre tarile din vest, sud si alte continente, si deci mereu se acuza unii pe altii ca ceilalti sunt de vina pentru salarile si pensiile execrabile, pentru cresterea datoriei tarii catre banci straine si catre organisme financiare externe si pentru.. si pentru etccata vreme nu va apucati de treaba in mod cinstit, `dragi` politicieni si cata vreme continuati sa aveti averi imense intr-o tara saraca, demersurile voastre politice, chiar in contextul in care apelati la candidati la presedintie onesti, risca sa fie puse sub semnul indoielii de romanii care, imaginez-vous, sunt mai inteligenti decat credeti !

    raspunde comentariului
  • c.g.

    21 iulie 2014 9:21

    Pt.ion antonescu.Iti merge la ...inima comentariul asta!Sper ca romanii sa aiba o tresarire...,ce pacat ca deocamdata cam...5 la suta dintre romani sunt constienti ca in tara ROMANIA trebuie ...DICTAURA ...LEGII ,iar doamna Monica Macovei este o persoana care poate sustine lucrarea asta ca PRESEDINTE al ROMANIEI ...! ma bucura vorbele astea spuse de domnul ''ion antonescu'' ,''...o spunem noi intelectualii...'' ,Doamne Ajuta !p.s.- repet ,prin ajungera,daca romanii ar avea un pic de minte...,a doamnei Monica Macovei,in jiltul din Dealul...Cotrocenilor,multe vaite se vor auzi din mijlocul haitei de hoti si banditi economici din ...TOATE aglomerarile politice!

    raspunde comentariului
  • pecersitul

    21 iulie 2014 8:38

    da, to.arășa procuror va susțin .Aveti un vot de la mine!.

    raspunde comentariului
  • ion antonescu

    21 iulie 2014 8:35

    monica macovei este una din cele mai remarcabile persoane pe care le-am intalnit in lunga mea viata. lupta sa pentru dreptate si adevar este veche si noi romanii ar trebui sa nu uitam vremurile teribil de dificile cand atitudinea domniei sale a fost pur si simplu singulara printre inaltele cadre ale justitiei - cadre devenite total obediente politicienilor si celor din administratia publica centrala si locala si menite sa acopere mereu marile hotii ale acestora. a fost evident si meritul sefului statului care a incurajat-o in acele vremuri grele cand parlamentarii se uneau - ca si acum de altfel - in a-si legaliza coruptia, traficul de influenta, constituirea de grupuri organizate in vederea savarsirii de criminalitate economica in forma continuata, delapidari, fraude financiare si publice, gestiuni frauduloase, deturnarea si devalizarea banului public, falsuri in acte publice, subminarea economiei nationale, abuzuri in serviciu, insusire de bunuri, bani si foloase materiale necuvenite, falsuri intelectuale, fraude electorale, incompatibilitati si cate si mai cate. in plus ceea ce ne-a impresionat pe intelectuali a fost prestatia sa profesionala foarte calma si lipsa oricarei luari de pozitie politice in exercitarea mandatului sau in fruntea justitiei. la fel, atitudinea sa ferma dar politicoasa. a stiut sa reziste valului de presiuni si intimidari venite din zona parlamentului si iarasi voi remarca faptul ca a fost si meritul sefului statului care a sustinit-o deschis si curajos. celor ce au o alta opinie, le voi aminti ca toata presa occidentala o sustine, la fel si oficialitatile de la Bruxelles - si nu trebuie sa uitam ca mass-media occidentala si oficialitatile de la Bruxelles au un indelung exercitiu al democratiei si al luptei pentru dreptate si adevar, putand fi constituite ca un punct de reper pentru cetatenii din estul Europei care mereu si mereu sunt manipulati de politicienii din tarile lor si aruncati in perdele de fum menite de fapt sa acopere marile furturi - sa nu uitam ca de cate ori un ziarist sau un procuror onest cauta sa faca lumina in afacerile tenebroase ale unora dintre politicienii romani, de ex, imediat era gasita si lansata public de catre cei vizati de dezvaluiri juste si incriminatoare cate o fumigena ori nationalista - vesnicul `pericol` unguresc sau ceva antisemit sau ceva anti-rom sau vreo tentativa de compromitere a ziaristului sau o solidarizare in masa a tuturor parlamentarilor din partidul respectiv, de asa maniera incat cetateanul onest sa isi spuna `mai, daca asa multi zic ca asta nu a furat, asa o fi, sa stii tu ca ziaristul acela s-o fi inselat`. in rezumat, eu zic romanilor sa aleaga viitorii conducatori dupa faptele de o viata intreaga si dupa atitudinea morala si capacitatea profesionala, si nu dupa simple declaratii de intentie sau mai rau, dupa gargara sforaitoare si manipulatoare. romani, nu va mai lasati inselati de cei ce plang in mod cabotin pe umarul vostru si in background se imbogatesc, la adapostul limbii lor dulci si manipulatoare, precum celebra diva de la `surprize-surprize` care face bani din lacrimile celor obiditi, munciti de munca grea si onesti. romani, priviti-va soarta cu proprii ochi si propria minte si, la fel ca acum vreo 150 de ani cand ati adus un rege harnic si onest - asa acum aveti ocazia sa alegeti in fruntea noastra o persoana curajoasa si onesta cum e monica macovei. o spunem noi intelectualii si o spune toata democratia vestica ce are atata vechime si durabilitate.

    raspunde comentariului
  • de bruxel

    20 iulie 2014 22:24

    auzi tupeu la tovarasa procuror ceausist cu carnet de partid ROSU. Pai ce ai dea face tu cu dreapta saracie comunista ? securitatea tea infiltrat acolo si chioru securisto-comunist care nu are nimic dea face cu dreapta !

    raspunde comentariului
    • micutu204

      21 iulie 2014 2:18

      Mar în latrinătroacă . Ce IQ ai ?

      raspunde comentariului
    • c.radu

      20 iulie 2014 22:51

      de bruxel În afară de o ură viscerală, ai și ceva argumente? Ce înțelegi prin procuror ceaușist? Faptul că a practicat această profesie înainte de 89 este incriminator? Cum oare nu vezi că nimeni nu e mai roșu decât cei care o acuză tocmai pe această adversară categorică a tuturor nedreptăților, indiferent de cine sunt comise?Bine ar fi dacă vor înțelege românii toți că lepădarea de corupție ne este tuturor profitabilă. Trebuie să ne dezvățăm să mai dăm mită pentru un serviciu, pentru o pensie, pentru un concediu medical, pentru luarea unui examen, a unei licențe, a unui doctorat, a unui concediu medical ș.a.m.d. Lumea ar începe să fie mai bună nu-ți vor mai trebui pile ca să ocupi un post va fi suficient să muncești, nu va trebui să te umilești pentru o pensie medicală căci vei putea fie să lucrezi, fie să beneficiezi de un ajutor social mai bun, copiii tăi nu vor mai dori să plece în străinătate pentru a beneficia de un tratament corect, dacă vor putea profesa cinstit aici, fără a avea concurența celor care promovează mituind ș.a.m.d.

      raspunde comentariului
  • Bafto dello

    20 iulie 2014 22:20

    propunere pentru Monica alegeri prezidentiale prin tragere la sorti.

    raspunde comentariului
  • radu.a

    20 iulie 2014 22:06

    Ar fi intradevar un candidat impecabil. Ma tem ca nu o vor sustine partidele, dar este o varianta mult mai buna decat cele deja cunoscute.

    raspunde comentariului
  • Unul

    20 iulie 2014 21:41

    De mult asteptam acest moment. Felicitari! Monica Macovei este singura capabila sa-l aduca pe Traian Basescu pe calea cea buna. Intre Udrea si Macovei Basescu va trebui sa faca alegerea corecta..Cristian Diaconescu nu are sanse.

    raspunde comentariului
  • max

    20 iulie 2014 20:12

    Macovei este cel mai bun POLITICIAN care ar reusi sa scoata lumea la vot.Oamenii o sustin masiv.

    raspunde comentariului
  • c.g.

    20 iulie 2014 20:10

    Un candidat la prezidentiale din partea PDL si PNL in persoana domnei Monica Macovei ar fi o posibilitate sa dovedim ca putem sa o rupem cu democratia originala capitalismul slinos de cumetrie in care ne complacem in ultimii 25 de ani !INSOMNII ...ar avea haita de hoti si banditi economici care jefuiesc economia tarii de 25 de ani ''PREA FRUMOS ...SA FIE ADEVARAT'' MONICA MACOVEI PRESEDINTELE ROMANIEI !P.S.-multi...,din toate aglomerarile politice ar avea ...INSOMNII !

    raspunde comentariului
  • c.radu

    20 iulie 2014 20:06

    De mult așteptam acest moment. Chiar mă gândeam că nu este corect ca din partea PDL să fie deja stabilit Cătălin Predoiu ca prezidențiabil. Consider că Monica Macovei ar avea mai multe șanse, putând chiar să-l învingă pe Iohannis. Timpul, însă, este scurt. Eu îi urez Doamnei Macovei succes din toată inima. Dumnezeu să vă ajute!

    raspunde comentariului
  • emil

    20 iulie 2014 19:58

    rusine doamna, va contrazic caracterul si istoria trecutului.

    raspunde comentariului
    • micutu204

      21 iulie 2014 2:22