10.6 C
București
luni, 13 mai 2024
AcasăInvestigații România LiberăSe caută: Director executiv al Frontex

Se caută: Director executiv al Frontex

Anunț de post vacant pentru funcția de director executiv al Agenției Europene pentru Gestionarea Cooperării Operative la Frontierele Externe ale Statelor Membre ale Uniunii Europene (Frontex)

Misiunea Frontex, agenție cu sediul la Varșovia care are 310 angajați și un buget anual de 90 de milioane de euro, este de a promova, coordona și dezvolta gestionarea frontierelor europene, în conformitate cu Carta drepturilor fundamentale a UE, aplicând conceptul de gestionare integrată a frontierelor. Printre atribuțiile care îi revin se numără coordonarea operațiunilor comune întreprinse de statele membre la punctele de presiune situate la frontierele externe ale UE. Pentru mai multe informații despre Frontex, consultați site-ul http://frontex.europa.eu/.

Directorul executiv (gradul AD14) va fi numit de Consiliul de administrație al Agenției, pe baza unei liste de candidați selectați de Comisia Europeană.

Responsabilitățile care vă revin:

dezvoltarea și îndeplinirea obiectivelor strategice ale agenției;

comunicarea cu o gamă largă de părți interesate;

gestionarea curentă a personalului și a activităților agenției;

asigurarea legăturii cu statele membre și cu instituțiile europene.

Competențele pe care trebuie să le dețineți:

experiență solidă, preferabil în domeniul gestionării frontierelor, al migrării sau al asigurării respectării legii;

capacitatea de a dezvolta o viziune de ansamblu prospectivă pentru agenție;

competențe solide și dovedite în materie administrativă și de conducere.

CANDIDATURI/INFORMAȚII

Vă invităm să consultați Jurnalul Oficial C 180 A pentru anunțul de concurs complet și pentru criteriile de eligibilitate și selecție.

Depunerea candidaturilor:

Data-limită pentru înscriere este 14 iulie 2014, ora 12.00 CET (ora Europei Centrale).

Cele mai citite
Ultima oră
Pe aceeași temă