12.2 C
luni, 29 aprilie 2024
AcasăLifestyleCamerun - Republica Moldova 1-0, în ultimul amical al "leilor" înaintea CM...

Camerun – Republica Moldova 1-0, în ultimul amical al “leilor” înaintea CM 2014

Naționala Camerunului, care va participa la Cupa Mondială din Brazilia, a învins prima reprezentativă a Republici Moldova cu scorul de 1-0 (1-0). Partida, disputată sâmbătă, la Yaounde, a fost ultimul meci de pregătire al africanilor înaintea Cupei Mondiale.

Camerunezii au reușit unicul gol Edgar Salli, 21 de ani, în minutul 30. Totuși ''leii neîmblânziți'' ar fi putut câștiga la scor, însă portarul moldovean, Stanislav Namașco, a reușit mai multe parade de excepție. El a fost înlocuit după pauză de Nicolai Calancea, care apără buturile formației din Liga 1, Ceahlăul Piatra Neamț.

Camerunul face parte din Grupa A la CM 2014, alături de echipa gazdă Brazilia, Croația și Mexic. Meciul de debut al africanilor va avea loc vineri, contra Mexicului.

Volker Finke, selecționerul german al Camerunului a folosit următorul echipă: Loic Fedsou — Allan Nyom, Nicolas Nkoulou (Dany Nounkeu, 46), Aurelian Chedjou, Henry Bedimo (Assou-Ekotto, 46) — Edgar Salli (Joel Matip, 70), Landru N'Guemo (Fabrice Olinga, 46), Alexandre Song, Eyong Enoh — Benjamin Moukandjo, Achille Webo (Vincent Aboubakar, 46).