11.1 C
duminică, 5 mai 2024
AcasăLifestyleFC Barcelona, învinsă în campionat după ce și-a dat autogol

FC Barcelona, învinsă în campionat după ce și-a dat autogol

FC Barcelona a fost învinsă în etapa a XVII-a a campionatului spaniol, scor 1-0, de către echipa Real Sociedad. Catalanii nu au reușit nici în această etapă să profite de rezultatul negativ al liderului, Real Madrid, pentru a urca pe primul loc.

Partida a fost un eșec pentru catalani, care nu au reușit să înscrie vreme de peste 90 de minute. Singurul gol al Barcelonei a fost marcat în minutul 2, de către Alba, însă în propria poartă. Meciul s-a disputat în deplasare.

FC Barcelona avea șansa să urce pe prima poziție, după ce Real Madrid, în aceeași etapă, a eșuat în fața Valenciei, scor 1-2. Real mai are și o restanță, din etapa precedentă, în fața Sevilliei, pe care o va disputa pe 4 februarie.

După 17 etape, Real conduce cu 39 de puncte, fiind urmată de Barcelona și Atletico, ambele cu 38 puncte, respectiv de Valencia, 34 puncte.