9.8 C
sâmbătă, 27 aprilie 2024
AcasăLifestyleLiga Europa: Petrolul a învins Flamurtari cu 3-1. Urmează Plzen în turul...

Liga Europa: Petrolul a învins Flamurtari cu 3-1. Urmează Plzen în turul 3

Petrolul Ploieşti a învins Flamurtari, în Albania, cu scorul de 3-1 și s-a calificat în turul trei preliminar al Ligii Europa. În tur petroliștii câștigaseră cu 2-0. Următoarea adversară va fi Victoria Plzen, din Cehia.

Petrolul a avut un start de meci mai dificil, albanezii deschizând scorul prin Lena, în minutul 37. Doar 2 minute mai târziu ploieștenii restabileau egalitatea prin Teixeira, ca în repriza secundă, De Lucas '84 şi Priso '90 să ducă scorul la 3-1, respectiv 5-1 la general.

Flamurtari a evoluat în formula: I. Lika – Arberi, Telushi (Gerxho '63), Douglas, Mici – Shehaj (Licaj '67), Kuqi, Zeqiri, G. Lika – Muzaka (Meto '87), Lena.

Răzvan Lucescu a trimis în teren echipa: Pecanha – Alcenat, Geraldo, Gerson, Fanchone (Beţa '77) – De Lucas, Hoban – Nepomuceno (Priso '60), Mutu, Teixeira – Tamuz (Albin '72). Antrenor: Răzvan Lucescu.

Cartonaşe galbene au văzut Zeqiri '47, Mici '67 (Flamurtari) și Nepomuceno '59 (Petrolul).

Brigada de arbitri a fost din Cehia, cu Jan Valasek la centrul terenului.

După ce a trecut de albanezi la scor Petrolul va avea, în turul trei preliminar, un adversar mult mai dificil. Viktoria Plzen va fi favorita duelului cu ploieștenii. Partida tur se va disputa la 31 iulie, la Ploieşti, returul fiind programat în Cehia, la 7 august.