22.4 C
sâmbătă, 25 mai 2024
AcasăSpecialAlex Marquez a câştigat titlul mondial la clasa Moto3

Alex Marquez a câştigat titlul mondial la clasa Moto3

Alex Marquez a câştigat, duminică, titlul mondial la clasa Moto 3, după ce a încheiat pe locul trei Grand Prix-ul Valenciei, unde s-a impus Jack Miller. Alex Marquez este fratele mai mic al lui Marc Marquez.

Miller (KTM) a fost virtual campion mai multe tururi, când conducea cursa, iar Marquez nu se afla pe podium. Însă catalanul de 18 ani a reuşit să-şi adjudece locul trei, ceea ce i-a permis să câştige titlul mondial.

Marc Marquez a reuşit să câştige titlul la MotoGP, astfel că este pentru prima oară când cei doi fraţi devin campioni mondiali la motociclism în acelaşi an.

La fel ca în 2013, titlurile mondiale la cele trei clase au fost câştigate de spanioli, după ce şi Esteve Rabat s-a impus la Moto2.

Consilier PSD sub control judiciar pentru fraudă cu fonduri europene

În dimineața zilei de vineri, în jurul orei 04:00, procurorii Direcției Generale Anticorupție (DGA) Buzău, sprijiniți de trupele speciale ale IPJ Buzău, au...