12.5 C
vineri, 24 mai 2024
AcasăSpecialFormula 1: Hamilton, câștigător în Rusia! Echipa Mercedes, campioană mondială la constructori

Britanicul Lewis Hamilton a câştigat Marele Premiu al Rusiei și i-a asigurat astfel echipei sale, Mercedes, titlul de campion la constructori. Hamilton a beneficiat de abandonul timpuriu al coechipierului său, Nico Rosberg, care pornise din pole position.

Mercedes a cucerit pentru a doua oară consecutiv titlul la constructori, cu toate că mai sunt patru etape rămase până la finalul sezonului. Mercedes a profitat de depunctarea lui Raikkonen (Ferrari) și astfel, cumulat cu victoria lui Hamilton, a cucerit mult râvnitul trofeu.

TOP 5, MP Rusia: Lewis Hamilton 1h37:11.024; Sebastian Vettel +5.953 secunde; Sergio Perez +28.918; Felipe Massa +38.831; Danil Kviat +47.566. Perez s-a aflat în premieră pe podium.

Clasamentul piloților (primii 5): Lewis Hamilton 302 puncte; Sebastian Vettel 236; Nico Rosberg 229; Kimi Raikkonen 123; Valtteri Bottas 111.

Hamilton are toate șansele să obțină, la fel ca și echipa sa, al doilea titlu de campion consecutiv.

Clasamentul general al constructorilor: Mercedes 531 de puncte; Ferrari 359; Williams 220; Red Bull 149; Force India 92; Lotus 66; Toro Rosso 45; Sauber 34; McLaren-Honda 19; Manor 0.

Următoarea etapă a CM de Formula 1, Marele Premiu al SUA, va avea loc la 25 octombrie, pe circuitul de la Austin (Texas).