11 C
sâmbătă, 18 mai 2024
AcasăSpecialMotoGP: Marquez a câștigat Marele Premiu al Statelor Unite ale Americii. De...

MotoGP: Marquez a câștigat Marele Premiu al Statelor Unite ale Americii. De câte ori a cucerit podiumul în 2015

Marele Premiu al Statelor Unite ale Americii la MotoGP s-a încheiat cu victoria spaniolului Marc Marquez, de la Honda. Cea de a zecea etapă a Campionatului Mondial de Motociclism Viteză s-a disputat pe circuitul de la Indianapolis.

Marquez se află la cea de a treia victorie în 2015, după ce a mai câștigat etapa anterioar dar și pe cea de a doua de la începutul sezonului.

Ibericul a fost urmat, la Indianapolis, de Jorge Lorenzo (Spania, Yamaha) și Valentino Rossi (Italia, Yamaha).

Campionul mondial entitre, Marquez, se află pe a treia poziție în clasamentul general al piloților.

Clasamentul piloților: Valentino Rossi (195 de puncte), Jorge Lorenzo (186 de puncte), Marc Marquez (139 de puncte).