9.8 C
sâmbătă, 27 aprilie 2024
AcasăSpecialȘase medalii pentru sportivii români la Europenele de haltere la juniori și...

Șase medalii pentru sportivii români la Europenele de haltere la juniori și tineret

România a încheiat prima zi a Campionatelor Europene de haltere pentru juniori și tineret (Under-23), competiție desfășurată  la Limassol (Cipru), cu șase medalii, una de aur și cinci de argint.

În limitele categoriei 48 kg, la feminin, Monica Csengeri s-a impus la smuls cu 74 kg, devansând-o în clasament pe rusoaica Iana Mohina (73 kg). La aruncat, Csengeri a terminat pe locul al doilea, cu 90 kg, în urma rusoaicei (94 kg), ca și la total (164 kg, față de 167 kg), potrivit Agerpres.

La masculin, Ilie Constantin Ciotoiu a cucerit trei medalii de argint la categoria 56 kg. La smuls a ridicat 102 kg, cu șase mai puțin decât italianul Mirco Scarantino. La stilul aruncat, Scarantino a ieșit învingător cu 132 kg, urmat de Ciotoiu, 122 kg, în timp ce la total Scarantino și-a adjudecat aurul, cu 240 kg, Ciotoiu fiind al doilea în clasament, cu 224 kg.

România mai are cinci reprezentanți la juniori și șapte la Under-23.