13.1 C
luni, 6 mai 2024
AcasăSpecialCupa Cupelor la handbal: HCM Roman întâlnește, în optimi, o fostă campioană...

Cupa Cupelor la handbal: HCM Roman întâlnește, în optimi, o fostă campioană europeană

Echipa de handbal feminin HCM Roman și-a aflat adversara din optimile Cupei Cupelor, în urma tragerii la sorți de la sediul EHF din Viena. Romașcancele vor da piept cu FC Midtjylland, echipă care a cucerit mai multe trofee în Europa.

Manşa tur va avea loc pe terenul echipei HCM Roman, iar cea retur pe terenul formaţiei daneze, meciurile fiind programate pentru luna februarie 2015.

HCM Roman a făcut parte din cea de-a doua urnă valorică la tragerea la sorţi de la Viena, în timp ce FC Midtjylland a fost în prima. FC Midtjylland a cucerit o singură dată campionatul danez, dar a câștigat mai multe trofee europene: Cupa Cupelor, Cupa EHF, Trofeul Campionilor EHF și Cupa Challenge.

HCM Roman s-a calificat în optimile de finală după ce a eliminat în turul trei formaţia suedeză Skuru IK (30-30 şi 24-19).

În aceeaşi fază a competiţiei a evoluat şi Universitatea Cluj, care a părăsit competiția.