11 C
sâmbătă, 4 mai 2024
AcasăSpecialEugenie Bouchard: Va fi greu cu Halep. Noi suntem noua generație!

Eugenie Bouchard: Va fi greu cu Halep. Noi suntem noua generație!

Viitoarea adversară a Simonei Halep din semifinalele turneului de la Wimbledon, Eugenie Bouchard, declară că îi va fi greu în meciul cu românca. Bouchard spune că își dorește să ajungă mai departe de semifinale de această dată, după ce, la celelalte trei turnee de Grand Slam ale anului, s-a oprit în această fază.

"Va fi o partidă grea cu Halep, am văzut că joacă foarte bine. Sunt mulţumită că joc în semifinale, dar de data asta ar fi bine să merg mai departe. Noi suntem noua generaţie şi ne aşteaptă multe în tenisul feminin", a declarat Bouchard (locul13 WTA), după meciul din sferturi, câștigat în fața nemțoicei Angelique Kerber, (7 WTA), cu scorul de 6-3, 6-4.

Halep și Bouchard s-au mai întâlnit până acum o singură dată, în optimile Indian Wells 2014, când s-a impus românca în trei seturi.

Prin calificarea în semifinale, Halep a depăşit performanţa Virginiei Ruzici, care a ajuns în sferturile de finală ale Wimbledon, în 1978 şi 1981.

Partida Halep – Bouchard se va disputa joi. În cealaltă semifinală se vor confrunta cehoaicele Petra Kvitova (cap de serie numărul 6) și Lucie Safarova, favorita 23.

Mihai Viteazul a fugit ca Vijelie de pe cortul de AUR, ca să-i facă loc lui Uraganul să împartă Salam pentru adepții partidului

Ilustra'ieȘ Marian Avramescu Pentru a elimina orice urmă de revoltă ale fanilor marilor domnitori ai principatelor române, istoria se poate modifica, de dragul adepților...