11.5 C
luni, 29 aprilie 2024
AcasăSpecialFlorin Mergea, învins în primul tur, la dublu, la Wimbledon

Florin Mergea, învins în primul tur, la dublu, la Wimbledon

Florin Mergea a pierdut, alături de coechipierul său, croatul Marin Draganja, meciul de dublu, din prima rundă a turneului de la Wimbledon. Cei doi au fost învinși de spaniolii Marcel Granoillers/Marc Lopez, cap de serie numărul 6, cu scorul de 7-6(7), 1-6, 2-6, 6-3, 1-6.

Mergea/Draganja au fost învinși, în cinci seturi, după nu mai puțin de două ore și 45 de minute de joc. Românul și coechipierul său au reușit nu mai puțin de 7 ași, față de doar 3 ai adversarilor, însă în același timp au comis și cele mai multe duble greșei, 6, față de una singură.

În prezent locul 39 ATP, la dublu, Mergea a ajuns săptămâna trecută până în sferturile turneului de tenis olandez, de la s-Hertogenbosch, acolo unde a pierdut în fața lui Horia Tecău, care face echipă cu olandezul Jean-Julien Rojer.

Tecău și Rojer, cap de serie numărul 11, debutează azi în turneul de dublu de la Wimbledon, împotriva perechii finlandeze H. Kontinen/J. Nieminen.