14.6 C
duminică, 26 mai 2024
AcasăSpecialFranța, pentru prima dată campioană europeană la volei masculin. Cine a mai...

Franța, pentru prima dată campioană europeană la volei masculin. Cine a mai urcat pe podium

Reprezentativa de volei masculin a Franței a câștigat, în premieră, Campionatul European. Francezii s-au impus 3-0, la seturi, în fața Sloveniei.

Franţa a câștigat finala de la Sofia cu scorul de: 25-19, 29-27, 29-27. Francezii au obținut astfel primul lot titlu major.

Pe podium a mai urcat și Italia, care a învins, în finala mică, Bulgaria, ambele fiind țări gazde ale turneului.

Italienii au avut nevoie de un al patrulea set pentru a se impune cu scorul final de: 25-20, 25-14, 23-25, 25-20.

Generația de Aur, ultima victorie, cu o Selecționată mondială a Stelelor: 3-2

Tricolorii au învins cu 3-2 echipa Legendelor Lumii (World Stars), pregătită de Jose Mourinho, potrivit rador.ro. Tricolorii au învins cu 3-2 echipa Legendelor Lumii (World...