Jucătoarea belarusă Victoria Azarenka a câştigat turneul de la Brisbane

de Roxana Petre , 09 ianuarie 2016 - stire actualizata la ora 14:55, 09 ianuarie 2016

Jucătoarea Victoria Azarenka din Belarus, locul 22 WTA, a câştigat, sâmbătă, turneul de la Brisbane, informează wtatennis.com, citat de Mediafax.

Azarenka a învins-o în finală pe sportiva germană Angelique Kerber, numărul 10 mondial, scor 6-3, 6-1.

Acesta este al 18-lea titlu WTA din cariera Victoriei Azarenka. Sportiva din Belarus a câştigat precedentul trofeu în august 2013, la Cincinnati.

La turneul de la Brisbane ar fi trebuit să participe şi Simona Halep, locul 2 WTA, dar românca s-a retras din cauza unor probleme la piciorul stâng.

Comentarii

• George S.

09 ianuarie 2016 23:44

Stimata Roxana Petre, NU imi face placere sa va cotrazic. Afirmatia Dvs." romanca s-a retras din cauza unor probleme la piciorul stang" a fost preluata de fapt din declaratia Simonei. Este insa dificil, greu sa desprinzi premizele corecte din "intimitatea gandurilor " Simonei. Eu comentez NUMAI cu referire la ceea ce Simona transmite, recte asa cum este ea perceputa. In opinia mea, care evident desi sunt un FAN al Somonei, obiectivitatea are prioritate, Simona s-a reftras de la Brisbane, pentru ca a realizat RAPID ca va fi facuta ZOB de Azarenka, care a aratat, inca de la inceputul turneului, ca si-a foslosit pauza avuta inainte de Brisbane, CU RAVNA - AMBITIE esita din comun. DE fapt ea Azarenka a castigat turneul prin scoruri precedente CATEGORICE in sferuri de finala vs. Roberta Vinci 6-1, 6-2, in semifinale vs. Crwfort 6-0, 6-3, in finala vs. Kerber 6-3, 6-1, ceea ce inseamna un scor general, in aceste etape, de 36-10, adica FENOMENAL ! In acest context, din pacate, sunt sceptic in privinta rezulatelor viitoare ale Simonei in Australia. Simona etaleaza constant "INCONSTANTE MAJORE", de care eventual s-ar putea lecui, daca s-ar antrena la Academia lui Nick Bollettieri !