10.3 C
sâmbătă, 20 aprilie 2024
AcasăSpecialLIVE TEXT: Simona Halep a câștigat Turneul de la Madrid, după: 6-2,...

LIVE TEXT: Simona Halep a câștigat Turneul de la Madrid, după: 6-2, 6-4, în finala cu Dominika Cibulkova

Simona Halep a câștigat sâmbătă seară primul titlu din 2016. Ocupanta locului 7 WTA s-a impus în Finala Turneului de la Madrid, 6-2, 6-4, împotriva sportivei din Slovacia, Dominika Cibulkova.

Prin câștigarea, trofeului Halep şi-a egalat și depășit cea mai bună performanţă a ei în competiţia de la Madrid, după finala pierdută în 2014, în faţa Mariei Sharapova.

De asemenea, a fost prima finală pentru Halep, după aproape 9 luni. Ea a disputat ultimul act de la Cincinnati, în august 2015, şi a fost învinsă de numărul unu mondial, Serena Williams, în două seturi, 3-6, 6-7.

De partea cealaltă, pentru ocupanta locului 38 WTA, a fost cea mai importantă finală, de la ultimul act de la Australian Open (2014), atunci când a fost învinsă de Na Li (6-7, 0-6).

Cibulkova (27 ani, 38 WTA) a condus-o pe Halep cu 3-1 la meciurile directe iar acum este 3-2 la general. Singura victorie a româncei data din 2012, în sferturi, la Bruxelles, pe zgură, 0-6, 6-4, 6-3.

LIVE TEXT: Simona Halep – Dominika Cibulkova finala de la Madrid Mandatory poate fi urmărită pe site-ul www.romanialibera.ro.

…………………………………………………………………………………………………………………….

UPDATE 20:34: Halep – Cibulkova 6-2, 6-4. Game, set și meci pentru Simona, care câștigă primul său titlu în 2016! A încheiat meciul cu un as și a încununat, astfel, o prestație la înălțime arătată pe tot parcursul turneului.

UPDATE 20:33 Halep serveste pentru MECI!!!!

UPDATE 20:26 Halep – Cibulkova 5-3. Simona la un game distanță de câștigarea trofeului!!!

UPDATE 20:22: Halep – Cibukova: 4-3.

UPDATE 20:16: Halep – Cibulkova 6-2, 4-2. Simona câștigă la 0 pe propriul serviciu. Și-a adjudecat game-ul cu un prim as reușit în această finală.

UPDATE 20:15: Halep – Cibulkova 3-2.Pauza și adversara Simonei cere ajutorul antrenorului său!!!

UPDATE 20:10: Halep – Cibulkova 6-2, 3-1. Jucătoarea constănțeană se desprinde din nou la două game-uri. Adversara a avut 30-0, dar Simona și-a păstrat calmul și și-a adjudecat pe propriul serviciu un game care a ajuns de 5 ori la avantaje. Stare de spirit foarte bună pentru Halep, care pare stăpână pe sine și găsește de multe ori antidotul pentru loviturile adversarei. Multe greșeli neforțate pentru Cibulkova.

UPDATE 19:59: Halep – Cibulkova 6-2, 2-1. Jucătoarea din Slovacia câștigă pe propriul serviciu și își trece în cont primul game în acest al doilea set.

UPDATE 19:56: SET 2 Halep – Cibulkova 2-0.

UPDATE 19:48: Halep – Cibulkova 6-2, 1-0. Început excelent pentru jucătoarea noastră, care conduce 1-0 in SETUL 2.

UPDATE 19:43: Halep – Cibulkova 6-2. Al treilea break și Simona câștigă primul set!

UPDATE 19:39: revenire de orgoliu Cibulkova. Halep – Cibulkova 5-2.

UPDATE 19:35: Halep – Cibulkova 5-1.

UPDATE 19:31: Halep – Cibulkova 4-1. Încă un break reușit de jucătoarea noastră! Are un retur foarte bun și profită din plin de cele câteva greșeli comise de adversară. După acest game, Cibulkova solicită intervenția antrenorului.

UPDATE 19:21: Halep – Cibulkova 2-1. Game adjudecat la 0 de Dominika Cibulkova pe propriul serviciu, primul pentru ea în acest meci. Jucătoarea din Slovacia se retrânge diferența la un singur game.

UPDATE 19:19: Halep – Cibulkova 2-0. Simona câștigă și pe propriul serviciu și are încă din start două game-uri în față. Lovituri excelente pentru jucătoarea din Constanța, care arată siguranță în joc și stăpânire de sine, în acest început de meci.

UPDATE 19:16: SET 1: Halep – Cibulkova 1-0. Break pentru Simona! Sportiva noastră începe finala cu un game câștigat pe serviciul adversarei și are 1-0.

UPDATE 19:12: Începe meciul dintre Simona  Halep și Dominika Cibulkova. Jucătoarea din Slovacia servește prima în această finală a turneului WTA de la Madrid.

UPDATE 19:05: Simona Halep și Dominika Cibulkova au intrat pe teren și încep încălzirea, înaintea finalei turneului WTA de la Madrid.