9.5 C
vineri, 26 aprilie 2024
AcasăSpecialBucharest Open: Niculescu, în semifinale, după ce a trecut de Mitu. Urmează...

Bucharest Open: Niculescu, în semifinale, după ce a trecut de Mitu. Urmează Errani, sâmbătă

UPDATE: Monica Niculescu, a treia favorită, va juca, sâmbătă, în semifinalele turneului BRD Bucharest Open, împotriva principalei favorite, Sara Errani.

Niculescu (41 WTA, 27 de ani) și Errani (20 WTA, 28 ani) s-au mai întâlnit până acum de 4, iar italianca s-a impus în trei dintre meciuri. În sferturile turneului de la București, Errani a trecut de Anna Tatishvili (134 WTA), cu scorul de 6-2, 6-3.

—-

Monica Niculescu, a treia favorită, este prima semifinalistă a turneului de categorie WTA International de la București, după ce a trecut de Andreea Mitu, 78 WTA, cu scorul de 4-6, 6-0, 6-2.

Monica Niculescu devine, după această victorie, una dintre marile favorite la câștigarea BRD Bucharest Open 2015. Ea ar putea să o întâlnească, în semifinale, pe principala favorită Sara Errani. Italianca o întâlnește, în continuarea meciului abia încheiat pe arena centrală, pe americanca Anna Tatishvili (134 WTA), ajunsă în această fază a turneului după ce a beneficiat de abandonul Alexandrei Dulgheru (a cincea favorită).

—–

Live Text Monica Niculescu – Andreea Mitu: 4-6, 6-0, 6-2

6-2: Break, MECI, Niculescu.

Mitu servește pentru a rămâne în meci.

5-2: Game, Niculescu. Monica este la un punct distanță de SEMIFINALELE Bucharest Open.

4-2: Break, Niculescu. Monica își ia o opțiune serioasă la câștigarea acestui meci.

3-2: Game, Niculescu.

2-2: Game, Mitu. Andreea câștigă un game dificil și o egalează pe Monica.

2-1: Game, Niculescu. Monica cere din nou intervenția antrenorului său Călin Ciorbagiu. Andreea a cerut și ea antrenorul.

1-1: Rebreak, Niculescu. Decisivul începe cu break-uri.

0-1: Break, Mitu. Andreea se impune la capătul unui game extrem de strâns. La cum a arătat acest prim punct, probabil că setul decisiv va dura cu mult peste o jumătate de oră.

Primul game este unul foarte lung. Monica a dat dovadă de sportivitate la o minge a Andreei, la care arbitrul strigase out. Monica a arătat că a fost punct pentru Mitu.

Începe setul al treilea, decisivul.

6-0: Break, SET, Niculescu. Meciul se va decide în al treilea set. Andreea Mitu pleacă la vestiare.

5-0: Game, Niculescu. Andreea pare fără soluții. Totuși meciul ei este de așteptat să arate diferit în setul decisiv.

4-0: Break, Niculescu. Monica reușește dublu break-ul. Profită la maximum de slăbiciunea Andreei din aceste momente.

Mitu trece prin niște momente dificile în acest moment și nimic nu pare să-i mai iasă.

3-0: Game, Niculescu.

2-0: Break, Niculescu. Jocul ei arată mult mai consolidat față de ceea ce se întâmpla în prima rundă.

1-0: Game, Niculescu. Monica a pus mai multă agresivitate în serviciul ei și a făcut primul punct, după ce le-a pierdut pe ultimele două din setul precedent.

Niculescu servește prima și în setul al doilea.

Andreea Mitu a câștigat un prim set pe care l-a dominat mai ales la început și pe final, în timp ce Niculescu a dat la un moment dat impresia că poate reveni, ceea ce nu s-a mai întâmplat. Ambele jucătoare au cerut intervenția antrenorilor în prima rundă.

4-6: Game, SET, Mitu.

4-5: Break, Mitu. Andreea reușește al doilea break al său. Cere intervenția antrenorului său, Adrian Marcu.

4-4: Break, Niculescu. Monica a recuperat diferența, iar intervenția antrenorului pare să fi fost una de succes.

Niculescu a cerut sfatul antrenorului la pauză. Călin Ciorbagiu i-a spus să nu o mai joace pe Mitu pe dreapta deoarece asta e singura lovitură foarte bună pe care ar avea-o Andreea.

3-4: Game, Niculescu. Monica nu cedează și își face din nou serviciul.

2-4: Game, Mitu. Meciul continuă cu puncte câștigate pe serviciu.

2-3: Game, Niculescu. Monica se menține la un singur break distanță de Mitu.

1-3: Game, Mitu. Andreea își consolidează break-ul câștigat anterior.

1-2: Break, Mitu. Andreea reușește un break surprinzător, în condițiile în care Monica începuse ceva mai incisiv. Cheia succesului la Andreea stă în a o ține pe Niculescu mai departe de linia de fund a terenului.

1-1: Game, Mitu. Andreea are ceva probleme la serviciu și câștigă game-ul după o luptă strânsă, decisă după Deuce.

1-0: Game, Niculescu. Monica începe foarte bine duelul românesc.

Niculescu are primul serviciu.

Ora 15.10: Cele două au intrat pe teren, au făcut încălzirea, iar în scurt timp începe partida.

—-

Monica Niculescu, a treia favorită, o întâlnește pe Andreea Mitu, 78 WTA, vineri, în sferturile turneului BRD Bucharest Open. Cel mai așteptat meci al turneului se anunță unul al surprizelor, ambele jucătoare aflându-se într-o formă foarte bună.

Primul sfert de finală de la București are loc pe are centrală și va fi prima partidă a zilei. Niculescu și Mitu vor intra pe teren la ora 15.00 pentru un nou duel românesc în turneul WTA din România. Ambele au mai eliminat în cursa lor spre sferturi câte o altă româncă, după ce Niculescu a trecut de Bogdan, în primul tur, iar Mitu, de Cîrstea, în optimi.

Cele două s-au întâlnit o singură dată până acum, la un turneu ITF, tot la București, în 2007, atunci când Niculescu se impunea cu scorul de 7-5, 7-6(10/8).

Niculescu s-a calificat în sferturi, după ce le-a eliminat pe: Ana Bogdan (204 WTA, wildcard, România) – 6-2, 5-7, 6-2; Teliana Pereira (83 WTA, Brazilia) – 6-2, 6-3.

Mitu a trecut, până acum, de sportivele: Annika Beck (favorită 8, Germania) – 1-6, 6-3, 6-3; Sorana Cîrstea (165 WTA, România) – 5-7, 6-2, 6-4.