10.2 C
vineri, 26 aprilie 2024
AcasăSpecialMergea, în semifinalele turneului de la Winston-Salem, la dublu

Mergea, în semifinalele turneului de la Winston-Salem, la dublu

Florin Mergea s-a calificat, alături de coechipierul portughez Joao Sousa, în semifinalele probei de dublu din turneul Winston-Salem (SUA), de categorie ATP 250, dotat cu premii totale în valoare de 683.705 dolari.

Perechea Mergea/Sousa a învins, în sferturile de finală, cuplul american Nicholas Monroe/Donald Young, cu scorul de 6-2, 1-6, 12-10. Meciul a fost unul rapid, durând doar 56 de minute în condițiile în care s-a jucat și super tie-break.

Următorii adversari, din semifinale, ai perecheii Florin Mergea/Joao Sousa sunt columbienii Juan Sebastian Cabal/Robert Farah. Aceștia au trecut, cu scorul de 6-4, 6-4, în sferturi, de cuplul Robin Haase/Nicolas Mahut (Olanda/Franţa).

Calificarea în semifinalele probei de dublu este recompensată, la Winston-Salem, cu 90 de puncte ATP şi un cec în valoare de 9.380 de dolari.