9.5 C
vineri, 26 aprilie 2024
AcasăSpecialFOTO+VIDEO: Monica Niculescu, lovitura lunii aprilie în tenisul mondial

FOTO+VIDEO: Monica Niculescu, lovitura lunii aprilie în tenisul mondial

Monica Niculescu (28 de ani) a izbutit să câștige topul celor mai frumoase lovituri ale lunii aprilie, în opinia WTA, în urma meciului pe care l-a disputat cu Petra Kvitova în sferturile de finală ale turneului Premier de la Stuttgartt.

În primul set, la scorul de 3-1 pentru Niculescu, sportiva noastră a dovedit că-i este superioară adversarei și s-a impus grație unui backhand în lung de linie. De altfel, Monica a și câștigat primul set cu 6-2.

Niculescu (nr. 31 WTA) a pierdut partida în trei seturi, după ce a irosit trei mingi de meci în setul al doilea! 6-2, 6-7, 2-6 a fost rezultatul final, dar Niculescu a intrat în top cu lovitura din game-ul 5.

Celelalte jucătoare care au fost nominalizate pentru acelaşi premiu au fost Caroline Garcia, din Franţa, pentru o lovitură realizată în meciul cu Irina Begu, de la Charleston, italianca Sara Errani şi sportivele din Germania Angelique Kerber şi Laura Siegemund.