11 C
sâmbătă, 18 mai 2024
AcasăSpecialPremieră la Cupa Hopman: Ce echipă de tenis a cucerit pentru prima...

Premieră la Cupa Hopman: Ce echipă de tenis a cucerit pentru prima dată trofeul

Polonia a cucerit în premieră, sâmbătă, Cupa Hopman, destinată tenisului mixt pe națiuni. Echipa formată din Jerzy Janowicz/Agnieszka Radwanska a învins în finală SUA.

Echipa Poloniei s-a impus, în ultimul act al Cupei Hopman, cu scorul de 2-1, în fața SUA, reprezentată de cuplul John Isner/Serena Williams.

Rezultatele celor trei meciuri din cadrul finalei: Agnieszka Radwanska – Serena Williams 6-4, 6-7 (3), 6-1; John Isner – Jerzy Janowicz 7-6 (10), 6-4; John Isner/Serena Williams – Jerzy Janowicz/Agnieszka Radwanska 5-7, 3-6.

În clasamentul WTA, Williams continuă să fie lider mondial și în 2015, în timp ce Radwanska ocupă locul 5. La ATP, americanul John Isner este numărul 18 mondial, în timp ce Janowicz ocupă locul 43.

Turneul pe națiuni, desfășurat la Perth (Australia), a făcut parte din seria de turnee premergătoare Australian Open, primul Grand Slam al anului.