12.8 C
vineri, 17 mai 2024
AcasăSpecialSorana Cîrstea vrea să revină în elita tenisului mondial

Sorana Cîrstea vrea să revină în elita tenisului mondial

Sorana Cîrstea 147 WTA, a facut un pas imens spre tabloul principal al Turneului Internațional de la Miami după victoria nu fără emoții cu jucătorea Kurumi Nara (Japonia), scor 7-5, 7-5. Cîrstea s-a impus dupa o oră si 51 de minute de joc. Sportiva noastră a controlat primul set şi a făcut breakuri la 2-1 şi 6-5.

În setul secund, Sorana a început slab, a fost condusă cu 2-0, dar a revenit şi a preluat iniţiativa la 4-2 şi 6-5. Pe durata confruntării, Cîrstea şi-a pierdut de 3 ori serviciul şi a comis 7 duble greşeli.

Pentru promovarea în turneul american, Sorana Cîrstea va primi 20 de puncte în clasamentul WTA şi un cec în valoare de 3.565 de dolari.

În ultimul tur al calificărilor la Miami, Sorana Cîrstea va întâlni învingătoarea meciului Francesca Schiavone (Italia, 105 WTA) – Xin-Yun Han (China, 119 WTA).

Iohannis o poate acuza pe Andra că i-a furat opera “Pas cu pas”

Ilustrație: Laurențiu Mușoiu Dacă își tot vede năruit visul de a ajunge secretar general al Alianței Atlanticului de Nord (NATO), iar cu meditațiile nu...