9.8 C
sâmbătă, 27 aprilie 2024
AcasăSpecialTurneul Campioanelor: Ivanovici a învins-o pe Bouchard. Noi calcule pentru Halep

Situația din Grupa Roșie se complică după ce Ana Ivanovici a învins-o pe Eugenie Bouchard, jucătoarea din Serbia intrând și ea în calcule pentru o eventuală calificare în semifinale. În aceste condiții inclusiv calculele Simonei Halep se schimbă, înaintea meciului direct, cu Ivanovici, de vineri.

Ivanovici, locul 7 WTA, a învins-o cu scorul de 6-1, 6-3 pe canadianca Eugenie Bouchard, locul 5 WTA. Ivanovici a avut nevoie de o oră şi 23 de minute pentru a obţine prima victorie la această competiţie.

În cealaltă partidă a Grupei Roșii Halep a învins-o pe Serena Williams, scor 6-0, 6-2. În ultima etapă a grupei, care se va disputa joi și vineri se vor întâlni Halep cu Ivanovici și Williams cu Bouchard. Pentru a fi sigură de calificare Halep va trebui să câștige cel puțin un set, vineri.

Halep ocupă locul 1 în Grupa Roşie, cu două victorii în tot atâtea meciuri, fiind urmată, în clasament, de Ivanovici.

Turneul Campioanelor reuneşte cele mai bune opt jucătoare ale lumii, premiile totale, la simplu și la dublu, acolo unde se duelează tot primele 8 perechi, fiind de 6,5 milioane de dolari.